Batın İsminin Anlamı 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  Misafir Misafir
  Misafir

  Batın İsminin Anlamı


  Batın İsminin Anlamı

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 19,456
  Tecrübe Puanı: 234

  Cevap: Batın İsminin Anlamı


  Batın nedir?
  Batın ismini koymak caiz midir?
  Batın ismi hakkında bilgi

  çocuklara isim koymak önemlidir. Konulan isimlerde milletin ortak kültürünün yansıması ve dinin temel ilkelerine ters unsurlar olmaması önemlidir. Esmaül hüsnadan biri çocuklara isim olarak verilecekse başına “Abd” getirilmesi gerekir. Gerçi, rahim ve rauf gibi isimlerde bu farz ölçüsünde olmasa bile doğrudan rahim ismi vermek adaba aykırıdır. Zira, hiç kimse O’nun gibi “Rahim” olamaz.

  Diğer esmaül hüsnadan sadece Allah’a mahsus olan Halık (yaratıcı) Razık (rızık veren) gibi isimler insanlara verilemez. Batın meselesine gelince bu bildiğimiz kadarıyla ne tek başına ne de başına abd getirilerek Abdülbatın şeklinde verildiğini bilmiyoruz. İnternette yaptığımız araştırmaya göre Türkçe bir tane Abdülbatın ismine rastladık. Arapçada nadiren verilmiş bir isim. Çocuklara herkesinkinden farklı bir isim vermek yerine, hoş, çocuğun ileride isminden dolayı üzülmeyeceği ve sıkılmayacağı bizim kültürümüze ait isimler verilmelidir.

  Bu noktadan hareketle çocuğa Batın ismi vermek pek uygun değildir. Aynı zamanda Arapça “karın” manasına gelen “batn” ile karışması da mümkündür. Mutlaka verilecekse Abdülbatın verilebilir ama biz bunu da tavsiye etmiyoruz.
  hikmetnet


+ Yorum Gönder