Kürtaj hakkında diyanet fetvası nedir? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kürtaj hakkında diyanet fetvası nedir?


  Kürtaj hakkında diyanet fetvası nedir?
  kürtajla çocuğu almak caiz midir?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Galus Özel Üye
  Galus
  Özel Üye

  Üye No: 13
  Mesaj Sayısı: 3,097
  Tecrübe Puanı: 33
  Yer: Türkiye

  Cevap: Kürtaj hakkında diyanet fetvası nedir?


  Diyanet: Kürtaj cinayettir

  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun 2006 yılında “Kürtaj caiz değildir, cinayettir” diye mütalaa verdiği ortaya çıktı.

  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun 2006 yılında “kürtaj” konusunda mütalaa verdiği ortaya çıktı. Söz konusu mütalaada “Kürtaj caiz değildir, cinayettir” ifadeleri yer alıyor.

  “KÜRTAJ CİNAYET HÜKMÜNDE”

  Din İşleri Yüksek Kurulu'nun, 3 Ocak 2006 tarihinde verdiği “Kürtaj” konulu mütaala da “gebelik gerçekleştikten sonra dört aylık süre içinde de olsa kürtaj yaptırmanın caiz olmadığı” ifade ediliyor. Mütalaada, “Gebelik gerçekleştikten sonra, dört aylık süre içinde de olsa, bir zaruret olmaksızın rahimdeki nutfe ve ceninin gerek ilaç, gerekse diğer etki ve işlemlerle düşürülmesi veya aldırılması (kürtaj) İslam bilginlerinin büyük çoğunluğu tarafından caiz görülmemiştir” ifadelerine yer verildi.

  “KÜRTAJ CAİZ DEĞİLDİR”

  Gebeliğin 4. ayından sonra ise sadece annenin hayatının kurtarılması dışında ne sebeple olursa olsun kürtajın cinayet hükmünde olduğu belirtiliyor. Mütalaada, şu ifadelere yer veriliyor: “Dört aylıktan sonra ise, annenin hayatının kurtarılması dışında bir sebeple gebeliğe son vermenin (kürtajın) haram ve cinayet hükmünde olduğunda İslam müctehit ve fakihleri ittifak etmişlerdir. Sonuç olarak denilebilir ki, gebeliği önleyici tedbirlere başvurarak doğumu kontrol altında bulundurmak, istenmeyen durumlarda gebeliğe engel olmak caiz ve mümkündür. Ancak, gebelikten sonra, annenin hayatî tehlikesi gibi haklı, kesin ve meşru bir zaruret olmaksızın, düşürmek veya aldırmak (kürtaj) yolu ile bir canlının hayatına son verilmesi caiz değildir.”

  ANNE RAHMİNDEKİ BEBEĞİN BİLE HAKLARI VAR

  Mütaalada İslam hukukuna göre ceninin bile miras hakkı olduğu belirtiliyor: “İslam hukukunda dünyaya sağ gelmesi şartıyla ceninin miras hakkı olduğu kabul edilmiştir. Türk Medeni Kanununda da şahsiyetin başlangıcı çocuğun sağ olarak bütünüyle doğduğu andır. Çocuk sağ doğmak kaydıyla ana rahmine düştüğü andan itibaren medeni haklardan istifade eder.”

  “KÜRTAJ” FETVASI

  Başbakan Erdoğan'ın “Kürtaj” çıkışının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı, “sezaryenle doğum ve kürtaj” hakkında Din İşleri Yüksek Kurulu'nu görevlendirmişti. Kurul'un önümüzdeki günlerde “kürtaj” ile ilgili hazırlayacağı fetvayı geniş açıklama yaparak duyurması bekleniyor. Kurul'un, daha önce verdiği “kürtaj” mütalaasına paralel bir görüş bildirmesi bekleniyor.

  HASAN TOSUN / Akit


+ Yorum Gönder