Makat Bölgesindeki Kılları kesmek-yolmak caiz mi günah mı? 5 üzerinden 4.56 | Toplam : 16 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Makat bölgesi kılları kesilir mi


  Hocam selamun aleyküm . Şimdi ben biraz kıllı birisiyim dolayısıyla arkamdada çok kıl ciktığından dolayı büyük tuvaletimi yaptiğimda biraz necaset kaliyor . Bende bunlari bu güne kadar sadece yikamakla yetindim . Arada necaset kaldiği da olmuştur.Yaptiğim doğrumudur?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  #UguR Özel Üye
  #UguR
  Özel Üye

  Üye No: 106942
  Mesaj Sayısı: 1,007
  Tecrübe Puanı: 11

  Yorum: Makat bölgesi kılları kesilir mi


  Tıbben bir sakınca yoksa kesilebilir.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Makat bölgesi kılları kesilir mi


  Hocam selamun aleyküm . Dünde aynı başlığı açmıştım ama istediğim cevap o değildi.Ben çok kıllı birisiyim. Bazen benim büyük tuvalet yaparken arkamdaki kıllar küçük pislikleri tutuyordu ve bende bunları sadece yıkadım . Pisliği kıllardan dolayı çıkaramadı ama çok yıkadım . ve böylece namaz kıldım . Yani kıldığım namazlar geçerlimidir?


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Makat Bölgesi


  Hocam selamun aleykum size bir sorum olcakti. Şimdi benim makat bolgesi yani büyük tuvaletin ilk çiktiği yeri ve ordaki killari her zaman yıkamama rağmen , her tuvaletten sonra temizlememe rağmen yinede kendiliginden kirleniyor.Ancak kiloduma pisliği gelmiyor. Yani demek iatediğim boylece kildigim namazlar ve aldığım abdestler gecerlimidir?


 6. 5
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Aleykum selam. Tuvalet ihtiyacından sonra iyice temizlendikten sonra namaz sahih olur. Hanefilerde ise ayrıca el ayası kadar bir necaset namaza engel değildir. Abdest ve namaz buna göre geçerli olur.


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yani özel bir çaba göstermeme yok anladığım kadarıyla. Peki kiloduma bazen el içinin çeyreği kadar pislik bulaşıyor. Böyle namaz kılmam caiz midir?


 8. 7
  muvaffak Özel Üye
  muvaffak
  Özel Üye

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 722
  Tecrübe Puanı: 11

  Yukarıda verilen cevabın aynısını vereceğiz: Hanefi iseniz necaset el ayasından az ise abdestiniz de namazınız da geçerli olur.


+ Yorum Gönder