İslam Konferansı Örgütü - İKÖ Nedir? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İslam Konferansı Örgütü - İKÖ Nedir?


  İslam Konferansı Örgütü - İKÖ

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Muhasibi Üye
  Muhasibi
  Üye

  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 5,930
  Tecrübe Puanı: 61
  Yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: İslam Konferansı Örgütü - İKÖ Nedir?


  Eylül 1969 tarihinde Fas'ın başkenti Rabat'ta toplanıp, İslam ülkelerini çatısı altında toplamak üzere kurulan 57 üyeye sahip, Avrupa Konseyi veya Birleşmiş Milletler gibi uluslararası hukuk tüzel kişiliğini haiz bir uluslararası teşkilattır. Pakistan’daki 2. toplantılarında İslam Kalkınma Bankası'nın kuruluş planı gündeme getirildi. Bunun ardından İKÖ maliye ve ekonomik işleri bakanları 1973 yılında katıldıkları Cidde toplantısında mali ve parasal bir müessesenin kuruluşunun önemini vurguladılar. Nihayet İslam Konferansı Teşkilatı'nın 20 Ekim 1975 tarihli zirve toplantısında İslam Kalkınma Bankası'nın kuruluş planı onaylandı. Bugün İslam aleminin tek çatı altında toplandığı tek kuruluş sıfatına sahiptir.
  Üyeleri; Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Birleşik Arap Emirlikleri, Brunei, Burkina Faso, Cezayir, Cibuti, Cad, Endonezya, Fas, Filistin, Gabon, Gambiya, Gine, Gine Bissau, Guyana, Irak, İran, Kamerun, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Komor Adaları, Kuveyt, Libya, Lübnan, Malezya, Maldiv Adaları, Mali, Mısır, Moritanya, Mozambik, Nijer, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Senegal, Sierra Leone, Somali, Sudan, Surinam, Suriye, Suudi Arabistan, Tacikistan, Togo, Tunus, Türkiye, Türkmenistan, Uganda, Umman, Ürdün, Yemen. Ayrıca, KKTC, Bosna Hersek, Rusya, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Tayland gözlemci üyedir.

  İstanbul’da 1976 yılında toplanan Dışişleri Bakanları Yedinci İslam Konferansı, İslam Ticaret ve Sanayi Odasının kurulması fikrini ortaya attı. Yine İstanbul’da Ekim 1976’da toplanan Ticaret ve Sanayi Odaları İlk Konferansında fikir kabul edildi; Karaçi / Pakistan’da 1978’de düzenlenen İkinci Konferansta da Sözleşmesi kabul edildi. İslam Ticaret ve Sanayi Odası (İngilizcesi: İslamic Chamber of Commerce and Industry), İslam Konferansı Örgütü’nün ilgili bir kurumudur ve 57 üye ülkedeki özel sektörü temsil etmektedir. Başlıca amacı üye ülkeler arasında, ticaret, bilgi teknolojileri, sigorta, navlun, bankacılık, yatırımların ve ortaklıkların güçlendirilmesi için işbirliğini hedeflemektedir. Üye ülkelerin Ticaret ve Sanayi Odalarının Ulusal Odaları /Birlikleri / Federasyonlarının üye olduğu bir örgüttür.

  Başkanlığımız, ülkemizde edindiği KOBİ Destekleme tecrübesini İslam Ülkeleri ile paylaşmak amacıyla İslam Kalkınma Bankası İslam Araştırma ve Eğitim Enstitüsü ile İslam Ticaret ve Sanayi Odası aracılığıyla aktarmaktadır. 2007 ve 2008 yılları arasında İslam Araştırma ve Eğitim Enstitüsü ile Başkanlığımız, Ankara’da, çeşitli İslam ülkelerinden katılımcıların yer aldığı, “KOBİ’lerin Finansmana Erişimi: Türkiye Örneği” başlıklı iki çalıştay düzenlemiştir. Ayrıca, İslam Ticaret ve Sanayi Odası ile 2004 yılında imzalanan bir Protokolle, Odanın düzenlediği çeşitli çalıştay, seminer ve toplantılarda Türkiye örnekleri sunulmaktadır. Odanın öncülüğünde gerçekleştirilen İKT KOBİ Görev Gücü Toplantılarına katılım sağlamış, Haziran 2006 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıya evsahipliği yapmıştır.


+ Yorum Gönder