Şafi hanefi nedir? 5 üzerinden 3.94 | Toplam : 17 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Şafi hanefi nedir?


  Selamun aleykum bissürü internet sitesinden şafi mezhebi hanifi mezhebi görüyorum yaşım küçük aklım ermiyor .bunlar nedir güsul abdestiyle alakaları varmı ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 640
  Tecrübe Puanı: 7

  Yorum: Şafi hanefi nedir?


  din; allah ın indirdiği, rasulünün getirdiğidir.

  rasulullah sav hayattayken insanlar allah rasulüne geliyor, sorular soruyorlar ve cevablarını alıyorlardı ancak allah rasulü vefad edince insanlar aklına takılan hususları cevablandırmak da görüş ayrılıklarına düştüklerinde son noktayı koyacak birisinin aramızda bulunmamasının neticesinde, çeşitli ekoller çeşitli mezhebler ortaya çıkmıştır. imam ebu hanife imam şafii imam malik ve imam ahmed bin hanbelde bu ekollerin bu mezheblerin kurucuları olarak adlandırılan imamlarımızdır. nasıl bir dil ilk konuşulmaya başlandığı zaman dilbilgisi kuralları ortaya konup insanlara artık böyle konuşacaksınız denmez, insanlar on senelerce yüz senelerce o dili konuşur ve dilbilgisi kuralları ortaya çıkar; bu imamlarımızda mezheb kurdukları iddiasında olan kimseler değildir ancak allah rasulünün vefad etmesi ve aramızda bütün konuları açıklığa kavuşturacak birisinin kalmayışının neticesinde, bu imamlarımız bu doğal problemlere çözümler getirmişler ve müslümanlar arasında karşılık bularak doğal bir mezhebleşme sürecine gidilmiştir. biz hiçbir imam hiçbir mezheb için yanlışdır hata yapmıştır diyemeyiz çünkü bunlar kendilerine göre konuşmamıştır, ayet ve hadislerden delillerle hüküm vermişlerdir ancak bazen kimisine bazı deliller yetişmemiş, kimisi bazı konularda farklı delilleri ön planda tutmuş, kimisi de bu delilleri farklı yorumlamışlardır. bu görüş ayrılıkları da öyle fazlaca görüş ayrılıkları da değildir. yine bu imamlarımız gibi yüzlerce imamlarımız olmuş, yüzlerce mezhep ortaya çıkmışken; müslüman arasında bu dört mezheb yer tutmuştur.

  inanç konularında bir görüş ayrılığı yoktur, uygulama konularında görüş ayrılıklarına çözümler getiren dört mezhebden ikisi hanefiler ve şafilerdir. çeşitli konularda farklı görüşleri vardır, mesela gusül dediğiniz zaman hanefilerin farklı görüşleri vardır şafilerin farklı görüşleri vardır. biri niyet etmeyi farz diğeri sünnet görmüştür. sonuçta sünnette bir şeyin yapılmayacağı anlamına gelmez. bu mezhebler bu delillerin ve bu hükümlerin sistematize edilmesi, insanların akıllarının karışmayıp bir yol izlemeleri için ortaya çıkmış doğal kurumlardır.


 3. 3
  Cem Sultan Üye
  Cem Sultan
  Üye

  Üye No: 121540
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Şafi hanefi nedir?


  Mezhepler kitaba açılan farklı kapılar gibidir. Hepside bir kitaba açılır, ama her kapının yolu diğerinden farklıdır.

  Mezhepler ata inanışıdır. Peygamberden sonra ortaya çıkmışlardır. Mezheplerin yolu bir olsa da atalar farklı mezhep kurucuların yorumlarına göre kuranı yorumlarlar. Birinde abdest damla ile diğerinde avuç ile bozulur. Bu tamamen yorumlamaya göre değişiklik gösteren olaydır.

  Mezhepleri araştırmadan önce Kuran okunmalı ve anlayana kadar ezber edinmelidir. Eğer Kuran'ı anlamakta zorlanırsan mezheplerin anlatımlarından yararlanırsın.

  Allah'ın selamı ile...


 4. Reklam

+ Yorum Gönder