Eşini kardeşini ve çocuklarını şehit veren hanım sahabi kimdir 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Eşini kardeşini ve çocuklarını şehit veren hanım sahabi kimdir


  Uhudda eşini kardeşini ve çocuklarını şehit veren hanım sahabi kimdir

  İlgili Yazılar

 2. 2
  rana Aciz Kul
  rana
  Aciz Kul

  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 2,946
  Tecrübe Puanı: 43
  Yer: Almanya

  Cevap: Eşini kardeşini ve çocuklarını şehit veren hanım sahabi kimdir


  Kur’ân-ı Kerim’de Peygamber (sav)’in, mü’minlere canlarından daha öncelikli olduğu bildirilmektedir (Ahzâb-33, 6). Hz. Peygamber (sav)’in döneminde yaşayan müslümanlar, bunun örneklerini vermiş, onu kendi nefislerine ve yakınlarına tercih etmişlerdir. Buna örnek olmak üzere şu hâdiseleri nakledelim.


  Yaralanan İslâm askerlerini tedavi etmek için Uhud Gazvesi’ne katılan Medineli Hanım sahâbîlerden biri de Amr b. Haram’ın kızı Hind idi. Hind, kocası Amr b. Cemûh, oğlu Hallâd ve kardeşi Abdullah’ın şehit edildiklerini öğrendiğinde büyük bir metanet göstererek Hz. Peygamber (sav)’in durumunu sormuş, onun sağ olduğu bildirilince hiçbir musîbetin önemli sayılmayacağını söyleyerek hissiyatını dile getirmiştir
  Hind, kocası, oğlu ve kardeşinin cesetlerini devesine alarak defnetmek üzere Medine’ye götürmek isteyince deve kendisine itaat etmiyor, dizlerini kırıp yere çöküyordu. Yönü Uhud’a doğru çevrildiğinde ise koşuyordu. Hind, devenin bu garip durumunu Hz. Peygamber (sav)’e arz ettiğinde o:


  “Deve görevlidir; Amr sana bir şey söylemiş miydi?” diye sordu. Hind, topal olduğu için Bedir’e katılamayan Amr’ın, Uhud’a giderken, “Allahım! Beni aileme zillet içerisinde geri döndürme, bana şehitlik nasip et” şeklinde dua ettiğini söyledi. Bunun üzerine Hz. Peygamber (sav) şunları söyledi:


  “İşte deve bunun için yürümüyor. Ey Ensar! Sizden her kim Allah’a yemin etmişse yemininde sadık olsun. Amr b. Cemûh bu sadık kimselerdendir. Ey Hind! Şehit edilinceye kadar kardeşinin üzerine melekler gölge yaptılar ve nereye defnedileceğine bakıp durdular”.


  Hz. Peygamber (sav), şehitlerin defnedilmesinden sonra Hind’e kocası, oğlu ve kardeşinin cennette bir arada bulunduklarını müjdeleyince Hind, kendisinin de onlarla birlikte olması için Hz. Peygamber (sav)’den dua etmesini istedi.


  Aynı metaneti gösteren ve aynı tavrı sergileyen hanım sahâbîlerden biri de Uhud’da iki oğlunu şehit veren Sümeyra bint Kays’tır (Vâkıdî, 1984: I, 292).


+ Yorum Gönder