Kurbanın yenmeyen yerleri nelerdir 5 üzerinden 4.19 | Toplam : 16 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kurbanın yenmeyen yerleri nelerdir


  Dinen kurbanın yenmeyen yerleri neresidir ? Dinimizde kuranın yenilmeyen yerlerin yazar mısınız ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Ravza Sevdam Medine'nin Gülüne Hasret
  Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret

  Üye No: 95433
  Mesaj Sayısı: 487
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: Kurbanın yenmeyen yerleri nelerdir


  1- Eti tartıp eşit olarak paylaşmak gerekir. Tartmadan bölüşüp helalleşmek caiz olmaz. Altı kişiden dördüne etle birlikte bir bacak, beşinciye etle birlikte derisi, altıncıya etle birlikte başı verilirse, tartmadan paylaşmak caiz olur. Yedinciye bir şey koymak gerekmez.

  2- Kurbanın etini eşit olarak tarttıktan sonra, paylaşmak için kur'a çekmek iyidir. Bir malı, ortaklar arasında taksim etmek için, kur’a çekmek caiz ve sünnettir.

  3- Taksim etmeden, etin bir kısmını pişirip, ortakların müşterek yemeleri caizdir.

  4- Yedi kişi, kurbanlık ineği birisine teslim edip, (Kesmeye, kestirmeye, etini dilediğin gibi sarf etmeye, seni umumi vekil ettik) deseler, umumi vekil olan bu kimse, bölüştürmeden eti dağıtabilir.

  5- Mutfakları bir olan baba oğlun, karı kocanın kestikleri kurbanı, tartıp paylaşmaları gerekir.

  6- Müslüman bir kimsenin kesip, gayrimüslimin yüzdüğü kurbanın etini yemek caizdir.

  7- Kurbanın ve her hayvanın şu yedi yeri yenmez: Akan kanı, zekeri, husyeleri [koç yumurtası denilen yerleri], bezleri [guddeleri], safra kesesi, dişi hayvanın önü ve idrar kesesi [mesanesi].

  8- Ölü mü, diri mi olduğu bilinmeyen hayvan, kesilince kan çıkar ve hareket ederse eti yenir.

  9- Makam sahibine saygı için kesilen hayvan leş olur. Sırf ona saygı için hayvan kesmek caiz değildir. (Eğer falanca zat gelirse, Allah için bir hayvan keseceğim) derse, o zat gelince kesilir. O hayvan adak olduğu için, etinden kesen ve zenginler yiyemez. Fakirlere verir. Yolcuya, misafire, bir makam sahibine yedirmek için hayvan kesmek caizdir.

  10- Kurban etini, kesen de yiyebilir. Fakir zengin herkese de verebilir. Etin üçte birini evine, üçte birini komşulara, gerisini fakirlere vermek müstehabdır.

  11- Kurban etini, evinde 3 günden fazla bırakabilir. Kurban sahibi zengin değilse, çoluk çocuğunun et ihtiyacını karşılamak için hepsini evinde bırakabilir.

  12- Hayvan kesildikten sonra eti telef olsa [mesela yansa, köpekler yese] vacib sakıt olur. Tekrar kesmek gerekmez. Kan akıtmakla vacib yerine gelmiştir.

  13- Kurbanın hiçbir yeri satılmaz. Eğer bir kısmı satılırsa, satılan kadarının bedelini sadaka olarak vermek gerekir; fakat kurbanın etiyle yenecek bir şey alınıp yense, o miktarı sadaka etmek gerekmez.

  14- Ortaklardan birisi kurban kesmeden ölse, hissesi mirasçılarına verilir.

  hakikatdamlaları- İslamiyet, İslam Dini, Ehl-i Sünnet İtikadı, İlmihal, Kitaplar...


+ Yorum Gönder