İdamlık genç kitabının özeti 5 üzerinden 4.89 | Toplam : 36 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İdamlık genç kitabının özeti


  İdamlık genç kitabının özeti lazım İdamlık genç kitabı hakkında bir özet çıkarabilir misiniz ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  maydın Özel Üye
  maydın
  Özel Üye

  Üye No: 761
  Mesaj Sayısı: 677
  Tecrübe Puanı: 8
  Yer: iskenderun

  Cevap: İdamlık genç kitabının özeti


  İdamlık genç romanının özeti

  Geçenlerde bir arkadaşım bu kitabın özetini benden istemişti. Bende baktım internette daha önce özeti yazan hiç olmamış. Bu sebeple öğrencilere faydalı olma amacıyla bu özeti kendim yazdım. Bir teşekkürü çok görmeyen herkese teşekkürlerimi sunarım.

  KİTABIN KONUSU: Bir hapishane koğuşunda bir gecede geçen olayda İslam’ı ve âlimlerini yaşatmak uğruna feda edilen bir hayat öyküsü kısaca anlatılmaktadır.

  Bayan öğrenciler tarafından takip edilen ve ateist bir öğretmen olan Ebazer daha sonraları tanıştığı bir kız öğrencisi sayesinde İslam dini ile ilgilenmeye başlar. Lakin Ebazer’in bu kız öğrencisi ile irtibatta kalması sonucu sürekli olarak aksilikler yaşanmaktadır. Bunlardan biriside abartılı bir biçimde gazetelere eklenen “öğrencisini taciz etti” başlığıydı. Bunun üzerine Ebazer öğrencisinin isminin lekelenmemesi adına ona evlilik teklif eder. Ebazer sonraları İslami cemiyetlere katılır. Bu cemiyetlerde İslam dinini kötüye kullanan insanların tuzağına düşürülür. Akabinde ağır suçlu olarak görülür ve idama mahkûm edilir. Getirildiği koğuşta farklı suçlardan cezaevine girmiş insanlar yer almaktadır.

  Bunlardan birisi Vedat’tır. Hırsızlık nedeniyle mahkûm olan Vedat’ın annesi yıllar önce kocasını aldatmıştır. Bu sebeple Vedat kendisine “Piç Vedat” şeklinde hitap edilmesini sıkça vurgulamaktadır. Vedat bu şekilde annesinden intikam aldığını düşünmektedir. Vedat uzun süredir dedesinin yanında yaşarken ölümlerinden sonra sokaklara düşmüştür. Daha sonra bir kadının yanına sığınan Vedat uzun bir süre orada yaşamıştır. Yanında yaşadığı kadının kızına aşık olan Vedat bunu hiçbir zaman kıza söyleyemez. Bir gün kız Vedat’ın yanına gelir ve Vedat tam kendisini sevdiğini söyleyeceğini düşünürken kız başka birini sevdiğini ve Vedat’ı kardeşi gibi gördüğü için ilk olarak ona söylediğini bildirir. Bunun üzerine Vedat o evden uzaklaşır ve bir daha dönmez. Tekrar sokaklara düşen Vedat bir süre İslami topluluklarda bulunur. Daha sonrasında kötü çevre etkisiyle giriştiği gayri ahlaki işler neticesinde 10 yıl hapse mahkûm edilir. Koğuştakilerden bir diğeri fabrikatör oğlu şişman yapılı birisidir. Vergi kaçakçılığından gözaltına alınan şişman şahıs sık sık Vedat ile atışmalarda bulunur. Lakin gardiyanlara verdiği rüşvetler neticesinde Vedat tarafından tavırlarına göz yumulur. Koğuştaki bir diğer mahkûm ise dilsiz ve kendi halinde birisidir.

  Koğuşa en son olarak gelen Ebazer tüm soğukkanlılığı ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Sanki yarın asılacak olan Ebazer değil başka birisi gibi Kitap okumaya, sohbet etmeye ve diğer aktivitelerine normal bir şekilde devam etmektedir. Vedat ise yaşadıklarını zaman zaman bir kenara atıp Ebazer’ in bu haline hem üzülmekte hem de anlam verememektedir. Tüm gece boyunca Ebazer ile sohbetlerine devam eden Vedat ondan çok etkilenir ve onun yarın asılacağını bilmek Vedat’ı ziyadesiyle üzer. O gece koğuştakiler sabaha kadar birbirleriyle sohbet ederler. 10 yıllık mahkûmiyetinin ardından tahliyesine bir gün kalan Vedat kendisinin Ebazer kadar topluma faydalı olmayacağına ve Ebazer gibilerin yaşaması gerektiği gerçeğini tamamen kabullenip, onun yerine ipe kendisi gitmeye karar verir. Bunun üzerine bu fikrini Ebazer’ e söyler. Bunu duyan Ebazer ise asla böyle bir şeyi kabul edemeyeceğini söyler. Bunun üzerine Vedat şişman adam aracılığı ile gardiyanlara rüşvet verir ve eter ister. Eter eline geçtiği zaman onu Ebazer’ in koklaması için çalışır ve sonunda başarır. Vedat sabah olduğunda uyanır ve Ebazer’ in yerine geçer. Gardiyanlardan birisi onun Ebazer değil Vedat olduğunu anlar ama o da bu durumu gizlemek ister. Vedat’ın kulağına defalarca eğilir ve onun Ebazer olmadığını kendisinin de onlardan olduğunu ve gerçeği söylemesini istese de Vedat kendisinin Ebazer olduğunu söylemekte ısrar eder. Vedat gitmeden önce diğer mahkûmlara ise Ebazer’ in onun adına yarın tahliye olmasını istediğini belirtir. Eterin etkisinin kaybolmasıyla beraber uyanan Ebazer, uyandığında Vedat çoktan asılmıştır. Büyük bir üzüntü duyar ve uzun süre bunun etkisinden çıkamaz. Daha sonra ise Vedat’ın adına tahliye olur. Eve döndüğünde annesi ve nişanlısı gözlerine inanamaz. Ebazer olayı olduğu gibi onlara da anlatır. Bu hayat öyküsü ise Ebazer’ in kızı tarafından yazara aktarılır. 3. 3
  yusuf merve Misafir
  Misafir

  Cevap: İdamlık genç kitabının özeti


  Allah sizden razi olsun cok yardimci oldunuz ayrica ALLAH hepimize ebazer gibi insanlar,hocalar nasip etsin....


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: İdamlık genç kitabının özeti


  Allah razı olsun okuduğum ve beni etkileyen güzel bir kitabtı.Tavsiye ederim. :)


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  çok teşekkür ederim böyle bir çalışma yaptığınız için .... teşekkürler.


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  O kadar yardimci oldunuzki cok tesekkur ederim size 😊


 8. 7
  berna yavuz Misafir
  Misafir

  Daha okumadim ama yorumlara bakilirsa okumam gerektigini goruyorum yarin ilk isim bu kitabi almak olacak...😂


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Co . Guzel bir ozet cok tsk ederm saolun.😊😊


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  saolun kitabı okumadan özetimi yazmaya yardımcı oldunuz :D :)


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  GERçekten ÇOK GÜZel ELLerine SAĞlık. ABİcim.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Idamlık genç isimli romanı çok beyendim.Herkese tavsiye ederim.


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Başıma talihsiz bir olay geldi ve ceza evine girdim 3aylina ve bu kitabı ceza yattığı bir abi tavsiye etti ve okudum Çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  ALLAH razı olsun,çok önemli bir iş yaptınız.Çokta iyi özetlemişsiniz


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bu kitap çok acıklı, bir ara gözlerim doldu. Kitap o kadar güzel ki çok katkısı oldu.Yazarına çok teşekkür ederiz.


+ Yorum Gönder
Git 12 Son