Kuran-ı kerim nasıl bir kitaptır? Tanımı nedir? 5 üzerinden 4.94 | Toplam : 34 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kuran-ı kerim nasıl bir kitaptır? Tanımı nedir?


  Kuran-ı kerim nasıl bir kitaptır Tanımlayalım arkadaşlar

  İlgili Yazılar

 2. 2
  muvaffak Özel Üye
  muvaffak
  Özel Üye

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 722
  Tecrübe Puanı: 11

  Yorum: Kuran-ı kerim nasıl bir kitaptır? Tanımı nedir?


  Kuran-ı Kerim, Müslümanlar tarafından Allah'ın insanlığa indirdiği "son kitaptır".
  Kuran; yekpare/tek parça halinde inmemiş, inen ayetlerin neredeyse tamamının bir "sebep" üzerine indiği belirtilmektedir.
  Bu ayetlerin indiriliş sebebi ayrı bir ilim olup ismi "sebeb-i nüzul" olarak adlandırılır. Kuran bir insanın hayatını nasıl idame edeceğine, haklarının ne olduğuna, inanan olarak yapması gerekenlere, yine inanan olarak uzak durması (Kuran diliyle yapılması yasaklanan şeylere "haram" denir) gerekenlerden bahseder.
  Kuran, 23 yıllık bir süre içinde İslam dininin son peygamberi (Hz) Muhammed'e indirilmiştir. 40 yaşında kendisine indirilip inananlara tebliğ edilen kutsal kitap, kendisinin vefatının bir sene öncesi veya aynı seneye kadar indirilmeye devam etmiştir.
  Kelime anlamı olarak sözlükte "okunmaya değer şey" "sürekli okunan" anlamına geldiği söylenen kelime, Arapça kökenlidir. Arap coğrafyasında indirildiği ve indirildiği toplumun dili olması sebebiyle Kuran dili Arapça'dır.
  Kendisi her Müslüman kişinin okuyup anlamasının "farz" (her inananın yapmasının kesinlikle gerekli olduğu, yapmaması halinde ceza göreceği söylenen kuralları ifade eden kelime) olduğu, okumayı bırakıp değer vermemesi durumunda "iman" ile alakalı eksiklik içinde yaşayacağı ve dini ile alakalı "sahih" bilgiden uzak kalacağı kesin olan kitaptır.


+ Yorum Gönder