Öksüz ve yetimlerle ilgili hadisler 5 üzerinden 4.61 | Toplam : 46 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Öksüz ve yetimlerle ilgili hadisler


  Arkadaşlar dinimiz İslamda öksüz ve yetimlerle ilgili hadislere bir kaç tane güzel örnek paylaşabilir misiniz ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Darusselam Üye
  Darusselam
  Üye

  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 3,146
  Tecrübe Puanı: 32

  Cevap: öksüz ve yetimlerle ilgili hadisler


  Öksüz ve yetimlerle ilgili hadisler


  Yetimlere bâliğ oldukları zaman mallarını verin. Helâli harâma değişmeyin. Kendi mallarınıza katarak yemeyin. Çünkü bu büyük bir günahtır. (Nisâ sûresi: 2)


  Yetimlerin mallarını zulmen (haksız olarak) yiyenler, karınlarına ancak bir ateş yerler ve yakında alevli ateşe girecekler. (Nisâ sûresi: 10)


  Yetimin malına da yaklaşmayın. Ancak büluğ (ergenlik) çağına ulaşıp rüşdü (malını dînin ve aklın uygun gördüğü yerlerde kullandığı) görülünceye kadar en güzel şekilde (malını koruyup çoğaltmak için) yaklaşabilirsiniz. Bir de ahdi (yapılan sözleşmeyi) yerine getirin. Çünkü verdiği sözden cayan (kıyâmet günü) sorumludur. (İsrâ sûresi: 34)


  Kim şefkat ve merhametle bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu tüyler sayısınca sevâb alır. (Hadîs-i şerîf-Ahmed bin Hanbel ve Taberânî)


  Müslüman evlerinin en hayırlısı içinde kendisine iyi muâmele yapılan yetimin bulunduğu evdir. Müslüman evlerinin en kötüsü de kendisine haksızlık yapılan yetimin bulunduğu evdir. (Hadîs-i şerîf-İbn-i Mâce)


  İlâhî! Ben iki zayıfın, yetim ile kadının haklarına tecâvüz etmeyi yasaklıyorum. (Hadîs-i şerîf-Nesâî))


  Dul ve yetimlerin ihtiyâcına koşan, Allah yolunda cihâd edenlerle, gündüzün oruç tutup geceyi ibâdetle geçiren gibidir. (Hadîs-i şerîf-Buhârî)


  Yetîmi kendine yakın tut. Başını elinle okşa ve onu sofrana oturt. Böyle yaparsan kalbin yumuşar ve hâcetin (ihtiyâcın) görülür. (Hadîs-i şerîf-Râmûz-ül-Ehâdîs)


  Her kim kıymetli günlere hürmeten bir yetimin başını okşarsa, Hak teâlâ hazretleri, o yetimin başındaki kıl sayısınca o kimseye nîmet lutfeder. (Süleymân bin Cezâ)


  Haksız yere yetîm malı yemek, büyük günâhlardandır. (Kutbüddîn-i İznikî)


  İslâm dîninde yetîmlik, büluğa (ergenlik, evlenecek yaşa gelmekle) sona erer. (İbn-i Âbidîn)


  "Duvar ise, o şehirde iki yetim oğlana ait idi. Duvarın altında onların bir hazinesi vardı. Babaları da iyi bir kimse idi. Onun için Rabbin istedi ki o iki çocuk erginlik çağlarına ersinler ve Rabbinden bir rahmet olarak hazinelerini çıkarsınlar. Ve ben bunların hiçbirini kendiliğimden yapmadım. İşte senin sabredemediğin şeylerin içyüzleri budur."


 3. 3
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 19,465
  Tecrübe Puanı: 234

  Cevap: öksüz ve yetimlerle ilgili hadisler


  Yetimle ilgili hadisler

  135-[1:174, Hadîs No: 2193

  Ömer'den (r.a.) rivayetle:

  Allah'a en sevimli eviniz, içinde ikram gören bir yetimin bulundu*ğu evdir


  526- [1:468, Hadîs No: 926]

  İbni Ömer (r.a.) Peygamber Efendimizin (a.s.m.) şöyle buyurduğu*nu rivayet ediyor:

  Dört şeyden yapılan dört ameli Allah kabul etmez. Bunlar: Hıya*netten, hırsızlıktan, zimmete geçirilen umuma âit maldan ve yetim malından elde edilen para ile yapılan hac, umre, cihad ve sadaka


 4. Reklam

 5. 4
  jiyeong Misafir
  Misafir

  Cevap: öksüz ve yetimlerle ilgili hadisler


  1 hadis bu kadar uzunsa kısa istiyorum yinede tşkrlr


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  ben bu siteyi çok seviyorum çok güzel bir site herkes yararlansın


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah razı olsun hadisleri aldım çok güzel hadisler var teşekkürler...


 8. 7
  elenur Misafir
  Misafir

  kısa olması gerekmiyor ne güzel işte ödevimize yardımcı oldu


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  böyle güzel siteleri değerlendirin elinin altında binlerce , milyonlarca hadis var yani simdi sıra sende iyice oku ki iyice anlayısın


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Öksüz ve yetimler ile ilgili ders anlatcam sınıfta arkadaşlara da hoca soru bulun dedi konuyla ilgili arkadaşlarına sor dedi ne olabilir sizce soru boyle güzel sorular


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  arkadaşlar banada hoca yetim ver öksüz lerle ilgili hads bulun dedi bildiniz bişey varmı?


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selam,bir sorum olacak.Babam biz küçükken öldü,annem ile kardeşimle anneanne evine gittik,orda yaşadık.Köyde idik.Annem bütün işleri yapardı.Koyun,inek,tavuk,tezek,yufka...İki dayım,iki de teyzem var.12 yaşında anneannem öldü,sehire geldik,dedem evlenmek istedi,bi teyzemde duldu,annem dul biriyle evlendi,kardesimi de yanina aldi,beni okuttu,ama sonunda uvey anneannemin akrabasiyla istemeyerek evlendirdiler.Evliligimde cok sorun yasadim,dedem bi evine otturttu beni,iyi kotu,ac,tok gecindik,her zaman her islerini ben yaptim dedemgilin.dedem suan biraz rahatsiz,bende hamileyim.teyzelerim durmadan arayip dedene ugra yemek gotur diye bi haftadir baski yapiyorlar,onlarda dedemin cok faydasini gordu,bende siz gelun birer hafta durun yaninda sonra bende yaparim dedim kavga ettiler sen yapacaksin yedin ictin sana bakti diye durmadan basima kakiyorlar ne yapmaliyim


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Çok teşekkürler. Sayenizde hemen ödevimi tamamladım...


+ Yorum Gönder