Abdest müminin silahıdır 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Abdest müminin silahıdır


  Abdest müminin silahıdır

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Muhammed الله اكبر
  Muhammed
  الله اكبر

  Üye No: 76755
  Mesaj Sayısı: 4,196
  Tecrübe Puanı: 42
  Yaş: 29
  Yer: Türkiye

  Cevap: Abdest müminin silahıdır
  Abdest müminin silahıdır

  Resûlullah şöyle buyurmuştur: “Her kim, Allah’ın emrettiği gibi abdesti tam olarak alırsa, kılmış olduğu farz namazları, aralarında işlenen günahlar için keffaret olurlar”
  “Hadesten taharet” denilince, ele alınacak bir diğer husus da abdesttir. Gusül abdesti, namaz abdestinin yerini de tutar. Ancak, abdesti bozan haller vuku bulduğunda; namaz kılabilmek, Kur’ân’a el sürebilmek, Kabe’yi tavaf etmek için abdest almak gerekir.

  Abdest mü’minin silâhıdır. Yâni onu kötülüklerden koruyan bir zırh gibidir. Abdest almanın ve devamlı abdestli bulunmanın pek çok faydası ve fazileti vardır. Bunlarla ilgili hadis–i şeriflere bakalım:

  Osman bin Affan’dan (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur: “Her kim, Allah’ın emrettiği gibi abdesti tam olarak alırsa, kılmış olduğu farz namazları, aralarında işlenen günahlar için keffaret olurlar.” (Müslim, Tahare: 11)
  Ebû Hüreyre (r.a.) Resûlullah’ın (a.s.m.) şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: “Bir Müslüman abdest alırken yüzünü yıkadığı zaman, iki gözü ile yaptığı günahları su ile (yahut suyun son damlası ile) akıp gider. Ellerini yıkadığı zaman, elleri ile yaptığı günahlar su ile (yahut suyun son damlası ile) akıp gider. İki ayağını yıkadığında da ayakları ile yapmış olduğu her bir günah, su ile (yahut suyun son damlası ile) akıp gider. Böylece o kul, küçük günahlarından ve hatalarından temizlenmiş olarak ortaya çıkar.” (Müslim, Tahare:32)

  Devamlı abdestli bulunmak çok güzel bir alışkanlıktır, faziletli bir âdettir. Bu şekilde devamlı abdestli bulunanlar, cemaatle farz namazlara yetişirler. Abdestli iken vefat edenler, “Manevî şehit” olurlar.+ Yorum Gönder