Hz. Osmanın Fiziksel Özellikleri Şemaili 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hz. Osmanın Fiziksel Özellikleri Şemaili


  Hz. Osmanın Fiziksel Özellikleri Şemaili

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Katade Üye
  Katade
  Üye

  Üye No: 100895
  Mesaj Sayısı: 443
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: Hz. Osmanın Fiziksel Özellikleri Şemaili


  Hz. Osmanın Fiziksel Özellikleri Şemaili  Sıddıklar âlemdarı Hz. Ebu Bekir'den, hakkın müşahhas timsali Hz. Ömer'den sonra sıra haya abidesi Hz. Osman (r.anhüm)'a geldi. Aslında ne sıddıkiyet Hz. Ebu Bekir'in, ne hakkın temsilcisi olması Hz. Ömer'in ve ne de haya abidesi olma Hz. Osman'ın yegâne vasfıdır. Onlar insanı, insan-ı kâmil yapan bütün vasıfları zirve noktalarda temsil eden kişilerdir. Buna rağmen bazı vasıflar, onlarda diğerlerine nisbeten daha ağırlık kazanmış ve kendini hissettirmiştir. Bu sebeple de tarihe böyle mâl olmuşlardır. Bunda yani bazı vasıfların ağırlıklı olarak bulunmasında fıtratlarının rolü olabileceği gibi, içinde bulundukları içtimaî şartların zorlaması da rol oynamış olabilir. Meselenin bu açıdan tahlilini erbabına bırakıp, Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer'in hayatlarını sizlere intikalde takip ettiğimiz metod çerçevesi içinde Hz. Osman'ı anlatmaya başlayalım:

  1) DOĞUMU-NESEBÎ
  Hz. Osman, meşhur Fil Vak'ası'ndan 6 sene önce; yani hicretten 47 yıl önce dünyaya gelmişlerdir.1 Buna göre Hz.
  [URL="https://www.mumsemaforum.com/peygamberimizin-hayati/19035-hz-muhammedin-mucizeleri.html"]Muhammed[/URL] (sav)in peygamberlikle serfiraz kılındığı yılda, Hz. Osman 34 yaşındaydı.

  Asıl adı Osman b. Affan b. Ebi'l-As b. Umeyye b. Abdi Şems b. Abdi Menaf olan Hz. Osman'ın annesinin adı Erva b. Kureyz'dir. Kureyş'in en asil ailesine mensup olan Hz. Osman, Hz. Peygamber (sav)'le -beşinci validesi (ninesi) Beyda-i Ümmü'l Hakim, Efendimiz'in halasıydı- akrabaydı. Cahiliye döneminde servet, kudret ve nüfuzu ile temayüz etmiş bulunan bu ailenin ferdlerinden Umeyye, Hz. Osman'ın dedesi, Kureyş kabilesinin reislerin dendi.

  Cahiliye döneminde künyesi "Ebu Amr" olan Hz. Osman'ın bu künyesi, Müslüman olduktan sonra Efendimiz'in kızı Rukiyye'den Abdullah isminde bir oğlu olunca 'Ebu Abdullah' diye değiştirilmiştir.2

  2) ŞEMAİLİ

  Hz. Osman (ra), güzel yüzlü, pek nazik, gür sakallı, orta boylu, omuzlarının arası açık ve oldukça sık saçlıydı.3 Müslüman olmadan önceki hayatına ait kaynak kitaplarımızda çok bilgiye rastlayamadığımız Hz. Osman, gençliğinde ticaretle meşgul oluyordu. Ticarî muameleleri çok dürüst olduğu için, halk arasında bu yönüyle meşhur olmuştur.

  Yeni Ümit dergisi+ Yorum Gönder