Hastalıklar, günahlara kefaret olur mu? 5 üzerinden 4.57 | Toplam : 23 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hastalık günahlara kefaret midir


  iyi günler.Benim sorum annemin hastalığı ve ölümü ile ilgili.Annem alzhemer hastasıydı 8 yıl bu hastalıkla yaşadı başka hiç bir rahatsızlığı yoktu. Dünyanın en iyi insanıydı hiç kimseye en ufak bir eziyeti ve kötülüğü dokunmadı annemin.yaklaşık 80 yaşındaydı.Nüfusunda büyükmü yazılmış bilmiyorum ama yaşı net değildi.Herneyse ; Bu hastalığı tarif etmem imkansız.Korkunç bir şey.Allahım kimseye ama kimseye böyle bir hastalık vermesin.Annem çok çekti hiç birşey hatırlamıyor.Adını unutuyor kimseyi tanımıyor.ağlıyor.yenmeyecek şeyleri yiyor.Kısaca bir bebek gibi olmuştu.Son dönemde düşüp ayağını kırınca yatağa bağlandı ve birdaha kalkamadı bir hafta önce kaybettim onu. Sorum şu annemin yaşarken bu çektiği ızdıraplar,hastalığı bilincinin yerinde olmayışı onun bir bebek gibi olması dünyadan bir haber şekilde ölmesi.Allahım bu dünyada mı onu sınadı.İmtihanmı etti?Günahları varsa bağışladımı ? Cevap verirseniz sevinirim.Teşekkürler.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 19,326
  Tecrübe Puanı: 233

  Hastalık günahlara kefaret midir


  Allah (cc) Annenize ramet etsin.
  Bir müslümanın ayağına bir diken dahi batsa günahlarının silinmesine vesiledir. inşallah ahrete tertemiz günahsız olarak gitmiştir.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Hastalıklar, günahlara kefaret olur mu?


  Hocam ben kalça çıkıgından ameliyat oldum ama agrılarım her geçen gün artarak devam ediyo yatarken otururken hemen hemen her zaman az da olsa aci çekiyorum bu durumda benim her an aci çektigm için günahlarım af olunuyordur degil mi?Ben bazen daydayanamıyorum neden bu benım başıma geldi diyorum ama bi de bunun mükafatını düşününce Rabime şükrediyorum. Bu isyana geçer mi hocam.


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Hastalıklar, günahlara kefaret olur mu?


  Zaman zaman şu neden oldu demek isyan olmaz. Yeterki bunu bir isyan niyeti ile söylemesin. İnsanın ayağına bir diken bile batsa ve hatta gözüne bir toz bile kaçsa o ufacık şey bile mutlaka bir günahına kefaret olur. Allah kullarını dünyada çektikleri şeylerden dolayı temizler ve cennete hazır hale getirir. Ne mutlu sabırlı olup isyan etmeyenlere.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Çocukların cektikleri hastalıklar gelecekte işleyecekleri günahlara kefarettir diye duymuştum bu doğrumudur?


 7. 6
  #UguR Özel Üye
  #UguR
  Özel Üye

  Üye No: 106942
  Mesaj Sayısı: 1,007
  Tecrübe Puanı: 11

  Ey ahiretini düşünen hasta! Hastalık sabun gibi günahların kirlerini yıkar temizler...(8.Deva-Risale-i nur)


 8. 7
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Böyle bir konuda bilgi sahibi değiliz ama şu kesindir ki Allah hiç bir çekilen çileyi ve sıkıntıyı boşa çıkarmaz. Mutlaka sabırlı olan ve iman sahibi olan kimseler karşılığını ve mükafatını tam bir şekilde alacaklardır.


 9. 8
  Ali ÖZTÜRK Misafir
  Misafir

  Kızım hastalığı nedeniyle iki yıl oruç tutamadı.akabinde rahmetli oldu tutamadığı oruç için borcu varmı dır.


 10. 9
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Allah rahmet eylesin. Hastalık bir özürdür ve özründen sonra ancak iyileşen ve imkanı olan kazasını tutar. Böyle bir şekilde vefat eden Allah'ın izniyle sorumlu olmaz.


 11. 10
  ebrukzr Üye
  ebrukzr
  Üye

  Üye No: 114214
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1

  selamın aleyküm hocam benim babam 22 gün önce vefat etti 25 yıldır akciğer hastası idi çok sıkıntı çekti yeri geldi üzüldü yeri geldi sabretti yeri geldi neden bu hastalık bende var dedi isyana girmiş olur mu? Hastalıkların günahlar a kefaret olduğu doğru mu?Tedavisi mümkün olmayan iç hastalıklardan ölen kişinin ahiret şehidi olduğu belirtiliyor doğru mu? Namaza başladım Kuran okuyup bol bol dua ediyorum duadan başka ne yapabilirim babam için?

  selamın aleyküm hocam benim babam vefat edeli 22 gün oldu 25 yıldır akciğer hastası idi çok sıkıntı çekti çok sabretti ama yeri geldi neden bu hastalık bende var dedi bu isyana girer mi? Hastalıklar günahlara kefaret midir? Tedavisi mümkün olmayan iç hastalıktan ölen kişilerin ahiret şehidi sayıldığı hakkında yazılanlar doğru mu? Namaza başladım sabır diliyorum dua ediyorum.Kuran okuyup bol bol dua ediyorum başka ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.


 12. 11
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Aleykum selam. Allah rahmet eylesin ve hastalığını günahlarına kefaret eylesin. Ölümcül hastalıklar hakkında müjdeler olduğu doğrudur ve ümit edilmelidir. İnşaallah isyan etmemiştir demek en güzelidir. Birde ağır hastalıklarda insan bazen iradesi dışında da sözler söylemiş olabilir. Sende sabırlı ol ona bol bol dua et ve ibadetlerine sürekli olacak şekilde yapış.


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  olmaz kardesim bu dünya imtihan dünyası 3 yanlış bir dogruyu götürmedigi gibi bir dogruda 3 yanlısı silmez amel defteri vardır sagımızda bir melek solumuzda bir melek sagdaki sevabı soldaki günahı yazar allahım amel defterimizi sagdan verir insallah dinimizin emirleri kesindir hak ye basım agrıdı günah silindi dişim agrıdı ahada su günahım yok oldu basıma hic musibet gelmiyo işlerim rast gidiyo günahım yok diyemeyiz bu bizi günaha sevk eder dedim ya imtihan iyilik yapmayı düsünürsün yapamasan bile yaratan sevap yazar kötülük düsünürsün yapmassan allah günah yazmaz yine sevap yazar ha basımıza kötü seyler geliyo bu bizdendir borcunu ödemezzen haciz gelir terli terli soguk su icersen bogazın siser rabbimin rahmet kapısı coktur affder bizi insallah selametle kalın


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamün aleyküm. Benim yıllardır çıkan sonra yok olan bir alerji problemim var. Bu aralar yine başladı. Her yerim kaşınıp kabarıyor, yüzümden ayağıma kadar neredeyse. Özellikle ellerim, kollarım, ayaklarım hatta ayaklarımın altı bile kızarıp, kaşınabiliyor. Kaşınma isteği çok kötü biliyorsunuzdur hele ki ayakların altına kadar ise... Ama kabarcıklak çok büyük oluyor bazen yanık izi gibi bazen ise sanki yüzlerce böcek sokmuş gibi. Yıllardır çektiğim bu hastalık acaba benim için hayır mıdır ? Günahlarıma mı kefarettir ? Ben şükür mü etmeliyim bu benim başıma geliyor diye ?


 15. 14
  Şem'a Özel Üye
  Şem'a
  Özel Üye

  Üye No: 677
  Mesaj Sayısı: 3,243
  Tecrübe Puanı: 34

  Geçmiş olsun Allah şifa versin
  bu söz ettiğiniz hastalık nedir yazmamışsınız Sedef mi bilmiyorum ama her ne olursa olsun her bir sivilce için Allahu Teala mutlaka günahlarınızı silecektir ve sevap yazacağını vaat ediyor çektiğiniz bütün Eziyetler size fazlasıyla sevap olarak Cennet olarak geri dönecektir yalnız sabredin ve mutlaka tedavi olun tedavi olmazsanız sevabı olmaz aksine günah olur.


+ Yorum Gönder