Kuranda zulüm ile ilgili ayetler 5 üzerinden 4.31 | Toplam : 13 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kuranda zulüm ile ilgili ayetler


  Arkadaşalr bana dinimizin kutsal kitabı Kuranda zulüm ile ilgili ayetlere bir kaç tane örnek paylaşabilir misiniz ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Yolcu Üye
  Yolcu
  Üye

  Üye No: 94846
  Mesaj Sayısı: 117
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 33

  Cevap: Kuranda zulüm ile ilgili ayetler


  Kuranda zulüm Hakkında ayetler


  2. Sure (Bakara Suresi), 85. Ayet
  Ama siz, birbirinizi öldüren, içinizden bir kesime karşı kötülük ve zulümde yardımlaşarak; size haram olduğu halde onları yurtlarından çıkaran, size esir olarak geldiklerinde ise, fidye verip kendilerini kurtaran kimselersiniz. Yoksa siz Kitab'ın (Tevrat'ın) bir kısmına inanıp, bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? Artık sizden bunu yapanın cezası, dünya hayatında rezil olmaktan başka bir şey değildir. Kıyamet gününde ise onlar azabın en şiddetlisine uğratılırlar. Çünkü Allah yaptıklarınızdan habersiz değildir.

  2. Sure (Bakara Suresi), 92. Ayet
  Andolsun, Mûsâ size açık mucizeler getirmişti de, arkasından sizler nefislerinize zulüm ederek buzağıyı ilah edinmiştiniz.

  2. Sure (Bakara Suresi), 191. Ayet
  Onları nerede yakalarsanız öldürün. Sizi çıkardıkları yerden (Mekke'den) siz de onları çıkarın. Zulüm ve baskı adam öldürmekten daha ağırdır. Yalnız, Mescid-i Haram yanında, onlar sizinle savaşmadıkça, siz de onlarla savaşmayın. Sizinle savaşırlarsa (siz de onlarla savaşın) onları öldürün. Kâfirlerin cezası böyledir.

  2. Sure (Bakara Suresi), 193. Ayet
  Hiçbir zulüm ve baskı kalmayıncaya ve din yalnız Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Onlar savaşmaya son verecek olurlarsa, artık düşmanlık yalnız zalimlere karşıdır.

  2. Sure (Bakara Suresi), 217. Ayet
  Sana haram ayda savaşmayı soruyorlar. De ki: "O ayda savaş büyük bir günahtır. Allah'ın yolundan alıkoymak, onu inkar etmek, Mescid-i Haram'ın ziyaretine engel olmak ve halkını oradan çıkarmak Allah katında daha büyük günahtır. Zulüm ve baskı ise adam öldürmekten daha büyüktür. Onlar, güç yetirebilseler, sizi dininizden döndürünceye kadar sizinle savaşmaya devam ederler. Sizden kim dininden döner de kafir olarak ölürse öylelerin bütün yapıp ettikleri dünyada da, ahirette de boşa gitmiştir. Bunlar cehennemliklerdir, orada sürekli kalacaklardır.

  3. Sure (Âl-i İmrân Suresi), 108. Ayet
  İşte bunlar Allah'ın, sana hak olarak okuduğumuz âyetlerdir. Allah, âlemlere hiç zulüm etmek istemez.

  4. Sure (Nisâ Suresi), 40. Ayet
  Şüphesiz Allah (hiç kimseye) zerre kadar zulüm etmez. (Yapılan) çok küçük bir iyilik de olsa onun sevabını kat kat arttırır ve kendi katından büyük bir mükâfat verir.

  4. Sure (Nisâ Suresi), 153. Ayet
  Kitap ehli, senden kendilerine gökten bir kitap indirmeni istiyorlar. (Buna şaşma!) Mûsâ'dan, bundan daha büyüğünü istemişler ve "Allah'ı bize açıkça göster" demişlerdi. Böylece zulümleri sebebiyle onları yıldırım çarptı. Sonra kendilerine apaçık deliller gelmesinin ardından (tuttular) buzağıyı tanrı edindiler. Biz bunu da affettik ve Mûsâ'ya apaçık bir güç ve yetki verdik.

  4. Sure (Nisâ Suresi), 160. Ayet
  Yahudilerin yaptıkları zulüm ve birçok kimseyi Allah yolundan alıkoymaları, kendilerine yasaklanmış olduğu halde faiz almaları, insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle önceden kendilerine helal kılınmış temiz ve hoş şeyleri onlara haram kıldık.İçlerinden inkar edenlere de acı bir azap hazırladık.

  7. Sure (A'râf Suresi), 23. Ayet
  Dediler ki: "Rabbimiz! Biz kendimize zulüm ettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz."

  13. Sure (Ra'd Suresi), 6. Ayet
  Bir de senden, iyilikten önce kötülüğün acele gelmesini istiyorlar. Oysa onlardan önce ibret alınacak birçok azap gelip geçmiştir. Şüphesiz Rabbin, insanların zulümlerine rağmen bağışlama sahibidir. Bununla beraber Rabbinin azabı pek şiddetlidir.

  16. Sure (Nahl Suresi), 61. Ayet
  Eğer Allah, insanları zulümleri yüzünden hemen cezalandırsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı. Fakat onları belirli bir süreye kadar erteler. Ecelleri geldiği zaman ise ne bir an geri kalabilirler, ne de öne geçebilirler.

  20. Sure (Tâhâ Suresi), 111. Ayet
  Bütün yüzler; diri, yaratıklarına hakim ve onları koruyup gözeten Allah'a boyun eğmiştir. Zulüm yüklenen mutlaka hüsrana uğramıştır.

  24. Sure (Nûr Suresi), 50. Ayet
  Kalplerinde bir hastalık mı var, yoksa şüphe ve tereddüde mi düştüler? Yoksa Allah ve Resûlünün kendilerine karşı zulüm ve haksızlık edeceğinden mi korkuyorlar? Hayır, işte onlar asıl zalimlerdir.

  25. Sure (Furkân Suresi), 19. Ayet
  (İlah edindikleriniz) söyledikleriniz konusunda sizi yalancı çıkardılar. Artık kendinizden azabı savmaya gücünüz yetmeyecek ve kendinize yardım da edemeyeceksiniz. Sizden kim de zulüm ve haksızlık ederse ona büyük bir azap tattırırız.

  27. Sure (Neml Suresi), 52. Ayet
  İşte zulümleri yüzünden harabeye dönmüş evleri! Şüphesiz bunda bilen bir kavim için bir ibret vardır.

  27. Sure (Neml Suresi), 85. Ayet
  Zulümlerinden dolayı sözü edilen azap tepelerine iner de artık konuşamazlar.

  29. Sure (Ankebût Suresi), 14. Ayet
  Andolsun, biz Nûh'u kendi kavmine peygamber olarak gönderdik. O da dokuz yüz elli yıl onların arasında kaldı. Neticede onlar zulümlerini sürdürürlerken tûfan kendilerini yakalayıverdi.

  31. Sure (Lokmân Suresi), 13. Ayet
  Hani Lokmân oğluna öğüt vererek şöyle demişti: "Yavrum! Allah'a ortak koşma! Çünkü ortak koşmak elbette büyük bir zulümdür."

  40. Sure (Mü'min Suresi), 17. Ayet
  Bugün herkese kazandığının karşılığı verilir. Bugün asla zulüm yoktur. Şüphesiz Allah hesabı çabuk görendir.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Kuranda zulüm ile ilgili ayetler


  Zulmedenlerin sonu dünya sona ermesine yakin


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Kuranda zulüm ile ilgili ayetler


  Müslümanlara yapılan zulme karşı yurdisinda olan müslüman ne yapabiliriz


+ Yorum Gönder