Uyanıklık nedir? Nasıl uyanık olunur 5 üzerinden 4.67 | Toplam : 6 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Uyanıklık nedir? Nasıl uyanık olunur


  Kurani kerimde uyanik olun diyor bense saf biriyim herkesin gozyasina inanirim nasil uyanik olunur ne yapmaliyim

  İlgili Yazılar

 2. 2
  enemüslim Üye
  enemüslim
  Üye

  Üye No: 7538
  Mesaj Sayısı: 60
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: Uyanıklık nedir? Nasıl uyanık olunur


  muhterem kardesım uyanık olun kelimesi ile her dırama soze gozyası ıle karsılamak arasında fark vardır bu merhamettir..

  Peygamber Efendimiz (s.a.v.) "Müslüman, bir delikten İki defa ısırılmaz." buyurarak uyanık, İhtiyatlı olan mü'min-lere lâyık olan hâl ve hareketin nasıl olması gerektiğini göstermektedir.
  Bir mü'min gafletle bir hatâya düşebilir, bir defa atanabilir. Fakat âkıbetini görünce uyanır, artık tekrar bu hatâya düşmez. Bir hayvanın deliğine elini sokup zehirlenen kimse artık o deliğe bir daha elini uzatır mı?
  Ahlâksız kimselerin kötü telkinâtı ise bu maddî zehirden kat kat daha tehlikelidir. Çünkü bu, manevî hayatı, ebedî selâmet ve saâdeti mahveder.
  Malûmdur ki öteden beri Müslümanları yanlış bir yola sevk etmek için binlerce hîleler ile hareket eden birçok kimseler bulunmuştur. Bunlar birtakım zararlı şeyleri yaldızlı bir sûrette göstermeye çalışmış, Müslümanların ahlâkını bozmağa gayret etmişlerdir.
  Fakat her aklı başında, güzel düşünceli, dînine bağlı Müslüman'a lâzım olan ise bu gibi iğfâlâta kapılmamaktır. Şâyet bir kere aldanmış ise hemen ayılıp tevbe ve istiğfâr etmeli, dostunu ve düşmanını tanımalıdır


+ Yorum Gönder