Cami isminin açılımı nedir 5 üzerinden 4.32 | Toplam : 28 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cami isminin açılımı nedir


  Caminin açılımı; Cebrail Azrail Mikail İsrafil deniyor bu doğru mu

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Darusselam Üye
  Darusselam
  Üye

  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 3,134
  Tecrübe Puanı: 32

  Cevap: Cami isminin açılımı nedir


  Cami isminin açılımı nedir  Cami; toplayıcı, toplayan, kaplayan, Müslümanların ibadet gayesiyle toplandıkları yer, ma'bed.
  "Câmi" terimi "(cemaatleri) bir araya getiren mescid" anlamındaki "el-mescidü'l-câmi"den kısaltılarak sonradan kullanılmaya başlanmıştır.
  Kur'an'da, hadislerde ve ilk tarihî kaynaklarda "câmi" yerine "mescid" kelimesi geçmektedir. "Mescid", "secde edilen yer" anlamında bir mekân ismidir. Namazın başka rükünleri de olmasına rağmen ibadet edilen yer, önemine binaen secdeye izafe edilmiştir.
  İnsanın daha ilk yaratılışında şahit olduğu secde (Bakara, 2/34) hürmet ve tazimin en güzel ifadesidir. Hz. Peygamber (s.a.s) onu, kulun Allah'a en yakın anı olarak vasıflandırmıştır. (Nesâî, Tatbik, 78) İçinde Allah'a ibadet edilen her yere mescid denilmiştir. Kur'an bu geniş anlamıyla mescidi geçmiş dinlerin
  Batı dillerinde kullanılmakta olan "mosquee" ve benzeri terimler "mescid"in değişik telaffuzundan doğmuştur.
  Osmanlılar da sultanlar tarafından yaptırılan câmilere "salâtin câmi", vezirler ve rical tarafından yaptırılanlara, yaptıranın adına izafeten "... câmii" küçük olanlara da "mescid" demişlerdirmabedleri ile beraber zikreder.(Hac, 22/41 ).


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Cami isminin açılımı nedir


  Akrostiş olarak'tan
  cebrail
  azrail
  mikail
  israfil
  kisacasi cami.....


 4. Reklam

+ Yorum Gönder