Kadın Erkek eşitliği-ilk müslüman-Kadın Erkek ilişkisi 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kadın Erkek eşitliği-ilk müslüman-Kadın Erkek ilişkisi


  1-İslam dinine göre kadın ve erkek eşitdir deniliyor fakat kafama takılan bir şey oldu mesela imam nikahı yapılırken en az 2 erkek veya 1 erkek 2 kadın olması şartı koşulmuştur bur da niye 1 erkek yerine 2 kadın gelir birinci sorum budur.

  2-İlk müslüman Hz.Muhammet Mustafa (sav) diye biliyordum fakat ALİ İMRAN suresinin 67. ayetinde
  ''مَا كَانَ إِبْرَاهِيمُ يَهُودِيًّا وَلاَ نَصْرَانِيًّا وَلَكِن كَانَ حَنِيفًا مُّسْلِمًا وَمَا كَانَ مِنَ الْمُشْرِكِينَ''
  Meali : Hz. İbrâhîm, yahudi veya nasrani olmadı. Fakat hanif (Allah'ın tek oluşuna, ölmeden önce ruhun O'na ulaştırılmasının ve Allah'a teslim olmanın farz olduğuna inanan), (Allah'a teslim olmuş) bir MÜSLÜMANDI. Ve o müşriklerden olmadı.
  Deniliyor ne kadar tefsir okumaya çalışsamda anlayamadım bunu da bana anlata bilirmisiniz.

  3-Kadın Erkek ilişkilerinde imam nikahsız her ikisininde rızası olunca cinsel ilişkiye girmenin ne gibi zararları olabilir. Bu soruları merak ettiğim için soruyorum ve gerçekten bilen birilerinin cevaplamasını isterim Allah razı olsun şimdiden. Teşekkürler...

  İlgili Yazılar

 2. 2
  musab Hadis Öğrencisi
  musab
  Hadis Öğrencisi

  Üye No: 87643
  Mesaj Sayısı: 3,982
  Tecrübe Puanı: 40
  Yer: "İslam Düşüncesinde Sünnet" okuyorum

  Cevap: Kadın Erkek eşitliği-ilk müslüman-Kadın Erkek ilişkisi


  1.Burada kadının güçsüz olması temel sebeptir.Mesela kadın bir mahkemede şahitlik yapacak,davalı olan kişi bu kadını tehdit edebilir,korkutabilir vs.Erkeğe de aynısını yapabilir.Ama kadın fıtrat gereği erkekten daha güçsüzdür.En azından 2 kadın olsun da birbirlerine destek çıksınlar manasında olan bir hükümdür.Kısaca hikmeti,kadının erkekten daha güçsüz ve savunmasız olmasıdır.

  3.Öncelikle kadının hakları açısından düşünün bunu.Erkekle kadın nikahsız birliktelik yaşasa erkek daha sonra çekip gitse kadın ortada kalacak.Ortada nikah olmadığı için hukuken de bir hak iddia edemeyecek.Yani erkeğin insafına kalmış olacak.

  İşte Allah'ın nikahı şart koşmasındaki hikmetlerin başında kadının hakkını korumak gelir.Kadın diyorum;çünkü erkek çalışıp kadına bakmak zorundadır.Erkek illaki çalışacak,kadından ayrılsa da çalışacak ve geçimini sağlayacak.Yani erkeğin zararına olan bir şey değil.


+ Yorum Gönder