Sınavda çıkacak soruları öğrenmek kul hakkı mıdır 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Sınavda çıkacak soruları öğrenmek kul hakkı mıdır


  Sinavdan önce cikma ihtimali olan cevaplardan bazilarini bilmek ve bu sekilde memur olduğu icin kazandığı maaş haram mi oyle ise ne yapmali istifa etse yeterli mi lütfen detayli bilgi

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 6,280
  Tecrübe Puanı: 70

  Cevap: Sınavda çıkacak soruları öğrenmek kul hakkı mıdır


  Sınavlarda kopya çekmek sınav sorularını önceden almak başkasının hakkına girdiğinden dolayı kul hakkıdır. Maaş konusuna gelince Sonuçta görev yapmasından ötürü emeğinden dolayı maaşta bir sakınca yoktur.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kul Hakkınamı Girdik (sınav)


  Kul hakkınami girdik biz (yada ben?)
  Biz okul için (sınavımız için) şirket ziyaret etmeliydik ve öğretmenin bize verdiği soruları orda sormak zorundaydık. Ve öğretmenin bize verdiği soruları sınavda öğretmen bize soracak, bizde şirketten aldığımız cevabı sınavda öğretmene cevaplamalıyız. AMA bu soruları sadece bir kişi sordu (yani cevpları aldı) bizim sınıftan. Ve bana yolladı cevapları. Bende herkese yolladım. Şimdi herkes sınava hazırlanıyor (yani ezberlemeli okadar sorunun cevabınıki, sınavda cevap verebilsin diye).

  Bu kul hakkımıdır?


 4. Reklam

 5. 4
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,733
  Tecrübe Puanı: 18

  Yorum: Sınavda çıkacak soruları öğrenmek kul hakkı mıdır


  1. soruya verilen cevap yanlıştır soru çalarak sınav kazanmış birinin kazandığı makam kul hakkı olduğu gibi haketmediği için aldığı maaş da haramdır. Bu şuna benzer bir kişi bir traktör çalar onunla yük taşır para kazanırsa sonuç ne olur? Tabii ki hem çalması hem de bu çaldığının üzerinden kazandığı para haram olur. Çünkü eğer traktör çalmasaydı yük taşıyamayacak ve bu şekilde para kazanması mümkün olmayacaktı. Traktör şoförlüğü yapıp emek harcayarak para kazanması helal gözükse de traktör çalmadığı takdirde böyle bir emek işe yaramayacaktı ve para kazanamayacaktı. Sonuç olarak hırsızlık suç olduğu gibi bu hırsızlık dolayısıyla elde edilen bütün karlar da haramdır, kul hakkıdır.

  2. Öğretmeniniz zaten hepinize aynı soruyu vermiş dolayısıyla hepinizin aynı soruya aynı cevabı vermenizin bir mahsuru yok dolayısıyla kul hakkına girmiş olmazsınız.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  arkadaşlar ben sınavlara çalışmak için internetten test yapıyorum bazı test sorularının aynısı sınavdada çıkıyor kul hakkına girermiyim? lütfen cevap verin


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Öğretmenin ile konuşmalısın bu durumu


+ Yorum Gönder