Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır bilgi için İletişim ...
Fantastik bilim kurgu kitapları okumak caiz mi 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Fantastik bilim kurgu kitapları okumak caiz mi


  Ben mühendislik bölümü öğrencisiyim. Hayal gücümü geliştirmek ve bir bakıma geleceğin bilim ve teknolojisini nasıl olacağını öğrenmek icin fantastik ve bilimkurgu kitapları okuyorum ancak sonradan öğrendim ki bu tür kitaplar islami değerlere uygun olmadığı için okumak günahmış.Fakat müslüman yazarların bile kitaplarında rakı içenler, zina edenler varken bu türde kitap yazanların müslüman olmamasına rağmen islami değerlere uygun bir kitap yazmalarını beklemek ne kadar doğru?
  Bilim kitaplarında hangi türden olursa olsun (fizik,kimya,biyoloji,astronomi, matematik vb.) daima evrimden bahsediliyor.Bilim kitapları okurken yazarının dinin olup olmamasına, müslüman olmasına dikkat etmeli miyiz?
  Polisiye kitaplarında katilin gözünden anlatıldığı zaman öldürdüğü insanı nasıl parçaladığı ,tecavüz ettiği yazılıyor.
  Yukardaki durumlara rağmen bu türlerden kitaplar okumaya devam etmeli miyim?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Fantastik bilim kurgu kitapları okumak caiz mi


  Elbette ilk tercihin eğer imkan var ise dindar ve müslümanı olan bir yazarı tercih et. Bunun dışında meşru olan herhangi bir ilim dalında müslüman olmayan yazarlarında kitapları okunabilir hatta okunmalıdır. Örneğin roman okumak nasıl caiz ise yani faydalı olması umulan ve bir ders çıkarılan bir hikayeyi okumak caiz ise bilim kurgu olaylarını işleyen kitaplarda okunabilir. Ancak İslami değerlere ve imani çizgiye son derece dikkat etmelidir. Helal ve doğru olanları almalı ve yanlış bilgileri asla almamalıdır.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Fantastik bilim kurgu kitapları okumak caiz mi


  Selâmun Aleyküm,
  "Güzel ve Çirkin" diye bir kitap var. Belki bilirsiniz. Bu kitabın ana fikri galiba "insanların dış görünüşe aldanmaması gerektiği insanların dış görünüşüne bakarak yargılanmaması gerektiği aslı güzelliğin iç güzellik olduğunu vb." (galiba, emin değilim sanırım).
  Ama bu kitapta bir lanet de var galiba. Lanet , sihir vb.(az geçiyorsa) ama vermek istediği mesaj güzelse bu kitabı okumak caiz midir? İnşallah sorumu yanıtlarsınız.


 4. Reklam

 5. 4
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,382
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Fantastik bilim kurgu kitapları okumak caiz mi


  Kendini diğer aklı başında insanlarla bir tutmaman gerekir. Deliye her şey serbest bunu sormaman gerekir.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  ben onu yazan değilim acilservis neden bu kadar sertsiniz ?


 7. 6
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,382
  Tecrübe Puanı: 10

  Sende onun komşususun sizi bir sanıyorum bazen. Aynı kişi olmayabilirsiniz. İkinizide istemiyorum. Kovulduğu halde birisi gitmiyorsa cevabı böyle olur hatta daha kötü olması gerekir.


 8. 7
  ışık (Cezalı)
  ışık
  (Cezalı)

  Üye No: 115034
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 0

  İyi günler,
  Öncelikle şunu belirtmek isterim ki o Güzel ve Çirkin adlı kitapla alakalı soruyu soran bendim ama bana neden bu kadar tepki verdiniz anlamadım açıkçası? Ben burada dinimi öğrenmeye çalışıyorum. Annem babam içki içebiliyor galiba. Ben de dinimi öğrenmeye çalışıyorum. Çevremdekileri bu konularla alaklı bilgi sahibi olmayabilir belki. Ben de bu yüzden buraya danışıyorum. Ama anladım ki. Sorun etmişsiniz galiba. Cevap yazmak istemiyorsanız lütfen cevap yazmayın. En azından belki bu kadar üzülmezdim.Ben de buranın ne kadar iyi bir platform olduğunu ve böyle çevredekilerine soramayan insanlar için ne kadar faydalı olduğunu düşünmüştüm. Bana deli mi dediniz tam olarak anlayamadım.
  İnşallah da yanlış anlamışımdır.
  Tekrar iyi günler.


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  komsusu degilim .insanlarin kalbini kırıyorsunuz ve bu söze hiçbirşey kazandırmıyor neden boyle yapıyorsunuz anlamıyorum ben yaş olarak 17 yaşındayım bu yaşta birine aramızda belkide 20 30yas varken boyle konuşmak niye ?


 10. 9
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,382
  Tecrübe Puanı: 10

  Komşusu derken şehir olarak söylüyorum. isim verecek değilim. din böyle öğrenilmez. ilmihal kitabını okumanızı engelleyen mi var. alın okuyun sonra tekrar okun. vesveselerinizi kendinize bırakın bu forumda istemiyorum. hayal ederek soru üretmek din sorusu değil. öğrenmek isteyen açar okur anlayamadığını o zaman sorar. okumadan öğrenilmez.


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  belkide o da sizden küçük siz sert bi dille cevap yazdığınız da insanlar kırılabilir özellikle bilirsiniz ergenlik duygusal bir dönemdir ben o kisiyi tanımıyorum bile yine de onun ne hissettiğini yani kırıldığını anladım bu yüzden size boyle cevaplar vermeyin demek istedim


 12. 11
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,382
  Tecrübe Puanı: 10

  Zaten hedefimde budur. Seninde onunda kırılmasını istiyorum ki bizi rahat bırakın.


Konu Kapatılmıştır