Suizan tehlikesi ve pişmanlık 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Suizan tehlikesi ve pişmanlık


  Selamün Aleyküm. Bu yazıyı büyük bir pişmanlıkla yazıyorum. Benim uzaktan tanıdığım (yüz yüze hiç görüşmedim ve o kişi beni tam olarak tanımıyor) imanı sağlam birisi var, bir kadın. Ben çok önceden helal olmayan görüntülere bakardım. Ve o baktığım görüntüler ve sesler hafızamda ister istemez yer almış. O görüntülerdeki kişinin sesini, o imanı sağlam kişinin sesine benzettim ve kendi kendime acaba o mu diye söylendim fakat bunları söylerken kalbim bir yandan "hayır o kişi böyle şeyler yapmaz saçmalama" diyordu. Görüntülerdeki kadın zina yapıyor. Ve ben o kişinin böyle bir şey yapmayacağını adım gibi biliyorum şu an bunu yazarken bile ona haksızlık ettiğimi düşünüyorum. Fakat ben merakıma yenik düşüp o görüntüleri tekrar buldum ve izledim. O görüntüleri ararken de "ben neden bunu arıyorum o kişi öyle bir şey yapmaz ki" dedim kendi kendime. Ama nefsime yenik düşüp izledim. İzledikten sonra beni çok büyük bir pişmanlık aldı ve her dakika aklıma geliyor. Ben suizan yapıp kul hakkına girdim mi? Şimdiden Allah razı olsun.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,914
  Tecrübe Puanı: 102

  Yorum: Suizan tehlikesi ve pişmanlık


  Su-i Zan günahtır, Allahtan af dileyimeniz yeter. Gözle görülmeden veya adil iki müslüman şahitlik yapmadan asla kimse hakkında şüphe ile bakmayın.
  ------------------
  Ey iman edenler! Zannın çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir.
  Kuran-ı kerim, Hucurat suresi 12. ayet

  NOT: Zandan kaçınmamız, kusur araştırıp ayıpları deşmememiz ve gıybet etmememiz istenmiştir. Çekiştirilen kimsede, anlatılan kusur bulunsa bile, bunun anlatılmasının caiz olmadığı Hz. Peygamber tarafından açıklanmıştır.+ Yorum Gönder