Kendine Hakaret Etmek Haram mı 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kendine Hakaret Etmek Haram mı


  Abi bir arkadaşla konuşuyorduk kendisi kilo almış. Bana diyor ki hayvan gibi oldum. Kendisine hakaret etmesi haram mı? Kendisiyle dalga geçmesini?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Vuslat79 Üye
  Vuslat79
  Üye

  Üye No: 120466
  Mesaj Sayısı: 113
  Tecrübe Puanı: 2

  Yorum: Kendine Hakaret Etmek Haram mı


  Bu konu hakkında bende fikir sahibi olmak istiyorum. Mütevazi olmak icin bazen kendimiz ile ilgili dalga geçebiliyoruz. Bu caiz midir?

  İşin ehli kişiler net bilgi verebilirse sevinirim. Şimdiden Allah razı olsun.


 3. 3
  Kuldurdileyen Üye
  Kuldurdileyen
  Üye

  Üye No: 121260
  Mesaj Sayısı: 355
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 47
  Yer: Ankara

  Yorum: Kendine Hakaret Etmek Haram mı


  Tevazu ve latife, güzel ahlak üzere olmak iyidir. Kendi gibi yaradılmış diğer bir mahluktan kendini üstün görmek, kötü ahlak üzere olmak iyi değildir. Niyeti güzeldir ama sözün içinde içteki bir hastalık kendini dışa vurmuştur. İyi niyetlidir, iyi işler yaparsa içteki rahatsızlıklar vücudu sarmadan düzelir.


 4. Reklam

 5. 4
  Vuslat79 Üye
  Vuslat79
  Üye

  Üye No: 120466
  Mesaj Sayısı: 113
  Tecrübe Puanı: 2

  Yorum: Kendine Hakaret Etmek Haram mı


  hocam kusura bakmayın ama tam olarak anlayamadım ��


 6. 5
  Kuldurdileyen Üye
  Kuldurdileyen
  Üye

  Üye No: 121260
  Mesaj Sayısı: 355
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 47
  Yer: Ankara

  Kendisini kınayarak, eleştirerek tevazu göstermiş, ayrıca arkadaşını güldürmek isteyerek latife yapmıştır. İyi niyetlidir, karşısındakinin kendisini kınamayacağını düşünmüş, dost olarak görüp açık konuşmuştur. Burası güzel ahlak üzere olan kısmıdır. Fakat ruhunun bünyesinde bazı hasletler vardır. Yaradılmış hayvanları derece olarak alt görmüş, onların derecesine durumunun benzediğini ifade etmiştir. Bu ise bir nevi alt üst görme durumudur ve kişinin içinde kandırılmaya açık bir zayıflık olarak görülmelidir. Oysa ki hayvanları yaradan bizi de yaradandır ve bir hukuklarının ve haklarının olduğunu bilmek gerekir. Aslında genç sadece latife yapmıştır. Hallerin iki yoldan iki akışı da vardır. Güzel ahlak üzere iş işleyenlerde bu ruha kara olarak sirayet etmez. Çiçekse bal olur. Lakin kötü ahlak üzere yaşayanlar da bu latife olan fikir zamanla arkadaşlarını, komşularını ve kendi dışında kimseyi beğenmeme hali olarak kalbin tamamını saran bir hastalık haline dönüşme riski taşır. Güzel ahlak üzere olmak gibi faydalı ne varsa sarılın. Kimin Habibi güzel ahlak üzereydi bilirmisin? Yolların biri ona benzetir, ona götürür. Diğeri ondan uzaklaştırır. Biri geceydi, biri gündüz. Biri dikenlikti biri gül bahçesi. Biri nefretti biri sevgi. Kalbinde neyi tercih etmişse kınansalarda yolarına revan oldular. Allah ın dur demediğine kim dur dese de hükümsüzdür. Ne söylese de ne tercih ettiği nasıl yaşadığı götürdü. Yoksa kelimeler değil.


+ Yorum Gönder