Kader konusunu iyi bilmek bizi nasıl etkiler? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kader konusunu iyi bilmek bizi nasıl etkiler?


  Kader anladığım kadarıyla; Allah'ın bizim hayat boyunca yaşayacağımız her şeyi, yapacağımız bütün seçimleri ve işleyeceğimiz bütün günahları biliyor. Biz yaptığımız seçimleri yada düştüğümüz yanlışları özgür irademizle veriyoruz ama yine de Allahın daha önce bilip kaderimizde yazmış olduğu şekilde karar veriyoruz. Yani misal her hangi bir konuda önümüzdeki 3 seçenekten, tamamen özgür irademizle karar verip 2. seçeeğini seçtiğimizde Allah daha biz onu seçmeden, seçeceğimizi zaten biliyor ve kaderimize önceden yazmış. Benim kafama takılan yer; hem biz özgür irademizle seçiyoruz ama daha önceden kaderizde olanı seçiyoruz yinede. Burasını anladım. Allah'ın sonduz ilmi elbetteki bizim seçeceğimiz seçeneği önceden bilir. O geleceği görebilendir.
  Yani.. doğduğumuz yeri, anne babamızı, göz rengimizi vs... bunlar kaderimizde yazılmış şeyler ve bunlarda bir irademiz yok ama diğer her şeyde özgür irademiz işin içinde... Fakat deniyor ki: Kadere inanan insan, huzurlu olur, çünkü başına gelen şeyin kaderinde yazılı olduğunu bilir ve rahat olur deniyor? Kendi irademizle yaptığımız yanlışlardan sonra başımıza gelen kötü şeyler için üzülmeyeli mi? Kaderimde varmış diyerek yolumuza devam mı edelim? Bu nasıl olacak?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  свеча Üye
  свеча
  Üye

  Üye No: 94885
  Mesaj Sayısı: 93
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Kader konusunu iyi bilmek bizi nasıl etkiler?


  kader konusu ve etkisi

  Allah insanı değer varlıklardan farklı olarak ona seçme özgürlüğü vermiştir. İnsan, Allah’ın sorumlu tuttuğu alanlarda seçme özgürlüğüne sahiptir. İnsanın sorumlu olduğu saha sadece seçme özgürlüğünün olduğu alandır. Bu nedenle de bu alanda özgür iradesi ile yaptıklarından hesaba çekilecektir. Fakat seçme özgürlüğünün olmadığı alanlardan sorumlu değildir. Tabiat olayları başta olmak üzere doğum, anne ve baba, dil, cinsiyet, coğrafya gibi konularda seçme özgürlüğümüz olmadığı için sorumluluğumuz da yoktur. Her iki durumdaki kadere inanmak, insanı, çalışma yolunda emek harcamaya sevk eder.
  Kaza ve kadere iman, felaket, musibet ve hastalıklarla karşılaşıldığında insana teselli verir, sabır gösterme ve dayanma gücü kazandırır. İnsan, elinden gelen her şeyi yaptıktan sonra istediği gerçekleşirse Allah’a şükreder; şayet istediği olmazsa, isyan etmez. İslam bilgini Gazali’nin dediği gibi “kötülükler, kılık değiştirmiş iyilikler gibidir.” Kötülük gibi görülen şeyin, ileride ne olacağını önceden kestirmek zordur. Bunun için bir Müslüman, “olanda hayır vardır” der ve sabreder.
  Kişi, başarılı olunca sevinir, fakat bu başarısından dolayı kibirlenmez. İnanç ve davranışlarında ölçülü olmayı elden bırakmaz. Bütün çalışma ve gayretlerinin sonunda, başarılarının Allah’ın yardımı ile gerçekleştiğini aklından çıkarmaz.
  Kaza ve kadere iman, zorluklar karşısında insana güç ve gayret verir. Bu konuyla ilgili olarak Kur’an-ı
  Kerim’de şöyle buyrulmaktadır: “Elinizden çıkana üzülmeyesiniz ve Allah’ın size verdiği nimetlerle şımarmayasınız.” (Hadid suresi, 22. ayet.)
  İşlerin, Allah’ın takdir ettiği gibi olacağına imanı olan kimse yılgınlık, ümitsizlik ve karamsarlık göstermez. Onun bu konuda kesin inancı şudur: “Eğer Allah sana herhangi bir zarar verecek olursa bil ki onu, ondan başka giderebilecek yoktur. Eğer sana bir hayır dilerse onun lütfunu engelleyebilecek de yoktur.” (Yunus suresi, 107. ayet.)
  Kaza ve kadere iman, insanda, iyilik ve cömertlik duygularını artırır. Bu inanca sahip kişi, aç kalırım endişesiyle cimrilik yapmaz, cömert olur ve düşkünlere yardım eder. Çünkü Allah’ın rızık verici olduğunu bilir.+ Yorum Gönder