Vitir Namazı nasıl kılınır ? (Hanefi) 5 üzerinden 4.83 | Toplam : 41 kişi
 1. 1
  Mehmet5 ☪ ☪ ☪ (müslüman) ☪ ☪ ☪
  Mehmet5
  ☪ ☪ ☪ (müslüman) ☪ ☪ ☪

  Üye No: 90286
  Mesaj Sayısı: 89
  Tecrübe Puanı: 1

  Vitir Namazı nasıl kılınır ? (Hanefi)


  Vitir namazı nasıl kılınır ?

  Vitir namazı vâcibdir. Mâlikî ve Şâfi'îde sünnettir.

  Buna ezân ve ikâmet okunmaz. Üçüncü rek'atte rükü'a eğilmeden önce, her zaman, Arabî bir duâ okumak vâcibdir. Vaktinde kılmayanın kazâ etmesi lâzımdır. Vitir diye niyet de lâzımdır.

  Vitir namazı, üç rek'attir. Üç rek'atte de Fâtiha ve zamm-ı sûre okunur.

  Üçüncü rek'atte, zamm-ı sûre okuduktan sonra, iki el, iki yana salıverilmeden, doğruca kulaklara kaldırılarak Allahü ekber denir. Sonra eller, iki yana salıverilmeden, doğruca bağlanır. Hemen iki Kunût duâsını okumak vâcibdir. Bu Kunût duâlarını bilmiyen kimse, üç defa istigfâr okur. Meselâ Allahüm-magfir lî der. Yâhud bir defa Rabbenâ âtinâ... yı sonuna kadar okur.

  Kunûtu okumayı unutup rükü'a giden, artık kunutu okumaz. Namazın sonunda, secde-i sehv yapar.

  Vitir namazı, yalnız Ramazanda cemâ'at ile kılınır. Ramazanda yatsının farzını cemâ'at ile kılmıyanlar, Terâvîhi ve Vitri cemâ'at ile kılamazlar. Çünkü, Terâvîh, yatsının cemâ'ati ile kılınır.

  Farzı yalnız kılan, Terâvîhin cemâ'atine katılır. Kaçırdığı rek'atlerini tamamlar. Terâvîhi cemâ'at ile kılmıyan, farzı kıldığı imâm ile Vitri kılabilir.

  Vitir namazını gece yarısından sonra kılmak çok sevâb ise de, uyanamıyan, yatsının son sünnetinden sonra, yatsı ile birlikte, erken kılmalıdır.


  İlgili Yazılar

 2. 2
  Mehmet5 ☪ ☪ ☪ (müslüman) ☪ ☪ ☪
  Mehmet5
  ☪ ☪ ☪ (müslüman) ☪ ☪ ☪

  Üye No: 90286
  Mesaj Sayısı: 89
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Vitir Namazı nasıl kılınır ? (Hanefi)


  Soru: Vitir namazının ibadetlerimizdeki yeri nedir? Bu namaz hakkında rivayet edilen hadisler ne kadar sahihtir? Bazı hadisler okudum ama sahih olup olmadıkları konusunda biraz kafam karıştı. Vitir namazını peygamber efendimiz sürekli kılmış mıdır? Peygamber efendimizin bu namazı tek rekat olarak kıldığı da rivayetler arasında. Bu konuda bilgi verir misiniz?
  Cevap:
  Vitir “tek”, “tek başına olan” anlamına gelir. Yatsı namazından sonra kılınan ve sonu tek rekatlı namazdır. 1, 3, 5, 7… gibi. Peygamberimizin gece namazının sonları her zaman tek rekatlı olurdu. Bu konudaki rivayetler kesindir. Kesin olmayan, bunun sayısıdır.

  “Ey Kur’ân ehli, vitir namazını kılın! Çünkü Allah tektir, tek’i sever.” (Buhârî, Daavât, 69; Müslim, Zikir, 5-6; Nesâî, Kıyâmu’l-Leyl, 27; Tirmizî, Vitir, 2; Ebû Dâvud, Vitir, 1)

  “Vitir haktır. Beş rekat ile vitir namazını kılmak isteyen kılsın. Üç rekat ile kılmak isteyen kılsın ve tek rekat ile kılmak isteyen yine kılsın.” (Nesâî, Kıyâmu’l-Leyl, 40; Ebû Dâvud, Vitir, 3; İbn Mâce, İkâme, 123).

  Fakihler bu hadisleri değerlendirmiş ve farklı sonuçlara varmışlardır. Ebû Hanife vitir namazını vacip olarak kabul etmiştir. Ebû Hanife’nin talebeleri Ebû Yusuf, İmam Muhammed’e ve diğer üç mezhep imâmlarına göre ise, vitir namazı sünnet-i müekkededir.

  Hanefilere göre vitir namazı üç rekattır ve sonunda selam verilir.

  Şâfiîlere göre vitir namazının en azı bir rekat, en çoğu on bir rekattır. Bir rekattan fazla kılınacaksa, önce iki rekata niyet edilir ve sonunda selâm verilir. Sonra vitir namazının bir rekatına niyet edilir ve sonunda selâm verilir.

  Malikîlere göre vitir namazı bir rekattır. Ondan önce yatsının farzından sonra kılınan iki rekat sünnet bulunur. Bunların arası selam ile ayrılır.

  Hanbelîlere göre de, vitir namazı bir rekattır. Fakat üç veya daha çok rekat olarak da kılınabilir. 3. 3
  Beyza34 Üye
  Beyza34
  Üye

  Üye No: 89270
  Mesaj Sayısı: 112
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 28

  Cevap: Vitir Namazı nasıl kılınır ? (Hanefi)


  Şâfiîlere göre vitir namazının en azı bir rekat, peki bir rekat nasıl kılınacak 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Vitir Namazı nasıl kılınır ? (Hanefi)


  −Subhaneke duasını okur sonra

  −Fatiha’yı okur sonra

  −Bir sure okur ve rükûa gitmeden önce ellerini açar ve

  −Kunut duasını yapar ve rükûa gider. Namazın geri kalan kısmını diğer namazlarda olduğu gibi tamamlar. Sonunda teşehhüt için ka’deye oturur sonra selam verir ve bu şekilde üç rekât kılmış olur ki bu, en kuvvetli ve en faziletli olandır.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Vitir namzının 3 cü rekatında konut duasını bilmiyorsanız hangi duayı okumalıyız


 7. 6
  Şem'a Özel Üye
  Şem'a
  Özel Üye

  Üye No: 677
  Mesaj Sayısı: 3,245
  Tecrübe Puanı: 34

  Alıntı
  konut duasını bilmiyorsanız
  Kunut duasını bilmeyen Rabbena atina duasını okusun


 8. 7
  allahaşktır Üye
  allahaşktır
  Üye

  Üye No: 109306
  Mesaj Sayısı: 16
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: İstanbul

  Teşekkürler bilgi için.


+ Yorum Gönder