Kaza namazı borcu olan nafile kılabilir mi? 5 üzerinden 4.63 | Toplam : 19 kişi
 1. 1
  İnşirah Devamlı Üye
  İnşirah
  Devamlı Üye

  Üye No: 86
  Mesaj Sayısı: 1,444
  Tecrübe Puanı: 21

  Kaza namazı borcu olan nafile kılabilir mi?


  Kaza Namazı Olan Nafile Namazı Kılabilir mi konu hakkında Kısaca Bir Yazı Yazar mısınız ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Kaza namazı borcu olan nafile kılabilir mi?


  Kaza namazı olan kişi için daima önemli olan bir an önce kaza namazlarını kılmasıdır bu onun borcudur. Şafiilerde mutlaka sadece kaza namazlarını kılması istenmiştir. Hanefilerde durum böyle olmakla birlikte 5 vakit farzın sünnetlerini de sevabından mahrum kalmaması için kılabilir şeklinde tavsiye edilmiştir. Yoksa bu kazaları ikinci planı atabilir anlamında değildir. Hanefide olsa şafiide olsa öncelikli olan borcunu ödemesidir yani kazalarını bir an önce kılmasıdır.

  Fıkıh kitaplarımızda bu husus bir çok kaynakta şöyle geçmektedir:
  “Kazaya kalmış namazları kılmak, nafile namaz kılmaktan çok daha ehemmiyetli ve çok daha uygundur. Fakat beş vakit namazın sünnetleri, kuşluk, tesbih, tahiyyetü’l-mescid ve evvabin namazı bundan müstesnadır. Yani bu sünnet ve nafileler, kaza namazları için terk edilmezler."

  Kaynaklar:
  Mevlânâ eş-Şeyh Nızâm. el-Fetâvâl-Hindiyye. (Bulak: Matbaa-i Emiriyye, 1310), I/125; İbni Âbidin. 1493; el-Mezahibü’l-Erbaa, I/492; Halebî-i Sağîr, s.349.


 3. 3
  HİLMİ Üye
  HİLMİ
  Üye

  Üye No: 74692
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 27

  --->: Kaza namazı borcu olan nafile kılabilir mi?


  Arkadaşlar Hanefide Sünnetler Terkedilmez Diye Okumuşsunuz Başka Bişey Bilmiyosunuz Bakın Imam-ı Gazali Hz Nin Dürretül Fahire, Abdülkadir Geylani Hz nin Füthul Gayb Kitaplarında şöyle Naklediliyor: Peygamber Efendimiz (a.s) "kazaya Kalmış Namaz Borcu Olan Bir Kimsenin Nafile Ibadetleri Kabul Olmaz" Buyruluyor Ve Hanefi Mezhebinin Temel Fıkıh Kitablarından Ibni Abidin In Yazarı Ibni Abidin (k.s) Hazretleri "kazaya Kalmış Namaz Borcu Olan Bir Kimsenin Nafilelerle Uğraşması Ahmaklıktır. Nafile Ibadetleri Kılarken Kazaya Niyyet Etmelidir." Buyruluyor. Kudüs Kadısı Olan Muhammed Sadık Efendi (k.s) Hz. Nevadir-i Fıkhiyye Fi Mezhebil Eimmetil Hanefiyyi Kitabında " Büyük Alim Ibni Nüceym'e Soruldu Ki; Kaza Namazı Borcu Olan Nafile Kılabilir Mi?
  Cevap: Kaza Borcu Olanın Nafileleri Kılarken Kazaya Niyyet Etmelidir. çünkü 5 Vakt Namazın önünde Ve Sonunda Sünnet Kılmaktan Maksad Farzdan Başka Bir Namaz Kılmaktır. Farzdan Başka Bir Namaz Kılarak şeytanın Burnu Sürtülmüş Yani şeytan Rezil Edilmiş Olur." Yani Sünneti Kılarken Kazaya Niyyet Ederek Yine Sünneti De Kılmış Oluyoruz çünkü Sünnet Kılmaktan Maksad Farzdan Başka Bir Namaz Kılmaktır. Sen Bu Namazı Kılarken Ister Allah Rızası Için Ister Kazaya Niyyet Et Sünnet Terk Edilmez. Yine Bunların Hanefi Mezhebinin Alimlerinden Olan Oflu Muhammed Emin Efendinin Necatül Mü'minin Kitabında Da Yazılıdır. Ibni Nüceym (k.s) Ise Hanefi Fıkıh Alimlerindendir.


 4. Reklam

 5. 4
  marki1 Üye
  marki1
  Üye

  Üye No: 64383
  Mesaj Sayısı: 27
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 67

  --->: Kaza namazı borcu olan nafile kılabilir mi?


  sevgili dostlar Allah'cc insanları hesaba çekeceği zaman sen hanefisin, sen şafisin, sen malikisin,sen hanbelimisin mi? diyecek yoksa bana ne ile geldin mi? diyecek bana bunu bir açıklayabilirmisiniz? Allah cc emanet olunuz


 6. 5
  Yetim Hadimul Müslimin
  Yetim
  Hadimul Müslimin

  Üye No: 9
  Mesaj Sayısı: 1,129
  Tecrübe Puanı: 14
  Yer: Hadimul Müslimin

  Alıntı
  Malikî, Şafiî ve Hanbeli mezheplerine göre ise namaz borcu olan kimselerin sabah namazının sünneti dışında,
  Ayrıca vitr namazı şafii mezhebine göre sünnet-i müekked olduğundan bu namazın kılınmasının ecri büyük olduğu için vitir namazının kılınmasına cevaz verilmiştir...


 7. 6
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,914
  Tecrübe Puanı: 102

  Alıntı
  Hz. Peygamber bir hadislerinde, "Kulun kıyamet günü ilk hesaba çekileceği konu, farz namazlardır. Eğer bu tamamsa işi kolaylaşmıştır. Aksi halde, "bakın bakalım, nafileden, bir şeyi var mı?" denir. Nafile ile farz eksikleri tamamlanır.." buyurmuştur (Tirmzî, “Salât”,188; İbn Mâce, “İkame”, 202).
  Alıntı
  Peygamber Efendimiz (a.s) "kazaya Kalmış Namaz Borcu Olan Bir Kimsenin Nafile Ibadetleri Kabul Olmaz" Buyruluyor Ve Hanefi Mezhebinin Temel Fıkıh Kitablarından Ibni Abidin In Yazarı Ibni Abidin (k.s) Hazretleri "kazaya Kalmış Namaz Borcu Olan Bir Kimsenin Nafilelerle Uğraşması Ahmaklıktır.

  Yukardaki hadisin, sadece kaza borcunu bitiremeyip ölen kişi ile ilgili olduğunu söylesek de dinletemiyoruz.


  Kaza namazı olan nafile namazı kılabilir mi?

  Bu konular üzerine Hazreti Ali (R.A.)’den rivayetle gelen Hadis-i Şerif de şöyle buyrulmuştur: “Farz namaz borcu olanın nafile kılması, doğurmak üzere olan hamileye benzer. Doğumu yaklaşmışken, çocuğu düşürür. Artık bu kadına, hamile de, ana da denmez. Bu kimse de böyle olup, farz namazlarını ödemedikçe, nafile namazları kabul olmaz.” (Kaynak: Abdülkâdir-i Geylanî-Fütuh-ul-gayb m.48)

  Hz.Ebu Bekir veya Hz.Ali:
  "Kaza Namazı Olduğu halde sünnet ile meşgul olan boşuna yorulmuştur."


 8. 7
  zeze Üye
  zeze
  Üye

  Üye No: 108649
  Mesaj Sayısı: 167
  Tecrübe Puanı: 2

  Selamun aleykum ben farz namaz kılarken kaza namaz da kiliyorum önceden kilmadiklarimi ve duha evvabin namazında kılmak istiyorum bir yerde kaza namazi varken nafile kabul olmaz yazmışlar ben şimdi kilsam nafile kabul olur mu hocam


 9. 8
  imam Özel Üye
  imam
  Özel Üye

  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 6,097
  Tecrübe Puanı: 65
  Yer: minallah-ilelllah

  Alıntı
  Bunların Hanefi Mezhebinin Alimlerinden Olan Oflu Muhammed Emin Efendinin Necatül Mü'minin Kitabında Da Yazılıdır. Ibni Nüceym (k.s) Ise Hanefi Fıkıh Alimlerindendir.
  Alıntı
  bunların derken konuşmayı öğren.. edepsiz
  Edepsizliğe edepsizlikle karşılık vermeyelim.

  Sonuç olarak kaza namazı borcu olan her Müslüman kaza namazı ile meşgul olmalı borcunu bitirmeli daha sonra dilediği kadar nafile kılabilir


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Arkadaşlar ben hiç anlamadim kazada kiliyorum duha kilamaz miyim şimdi evet veya hayır derseniz


 11. 10
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Şafii mezhebine mensup isen ve kazan var ise duha namazını kılmazsın. Hanefi mezhebine göre kılabilirsin. Bu konuda hanefi fıkıh kitaplarında bu konu şu şekilde geçmektedir:

  “Kazaya kalmış namazları kılmak, nafile namaz kılmaktan çok daha ehemmiyetli ve çok daha uygundur. Fakat beş vakit namazın sünnetleri, kuşluk, tesbih, tahiyyetü’l-mescid ve evvabin namazı bundan müstesnadır. Yani bu sünnet ve nafileler, kaza namazları için terk edilmezler."

  (Mevlânâ eş-Şeyh Nızâm. el-Fetâvâl-Hindiyye. Halebî-i Sağîr, s.349.)


 12. 11
  Çaylak2017 Üye
  Çaylak2017
  Üye

  Üye No: 112937
  Mesaj Sayısı: 133
  Tecrübe Puanı: 2

  Yine kafam karıştı. "Hanefi'ye göre vaktin sünnetleri terkedilmez, kazaya kalmış namazı olan onları da kılar." diye okuyorum, Sünnet ve Vitr de kılıyorum; her vaktin ardından bir de kaza namazı kılıyorum. Hanefi'ye göre doğru yapmış oluyorum, ama öyle yapınca kaza namazlarım bitmiyor.

  "Namaz borcu olan Sünnet kılarken kazaya niyet etmelidir" ya da "hem Sünnete hem kazaya niyet edilmelidir" diyenler var. Bir namaz iki ayrı niyetle kılınmaz diye okudum; namaz ne sünnet ne farz olur, batıl olur deniyor. Bunun aslı nedir?

  Kaza namazı kılarken "Niyet ettim kazaya kalan son (ya da "bir") sabah/öğle/ikindi/akşam/yatsı namazını kılmaya" şeklinde niyet ediyorum. Bu doğru mudur?

  Bir de namaz borcu olan şükür ya da hacet namazı kılabilir mi?


 13. 12
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 6,242
  Tecrübe Puanı: 94
  Yer: Türkiye

  Alıntı
  ama öyle yapınca kaza namazlarım bitmiyor.
  Hanefi mezhebindeki bu görüş tavssiyedir. Emir değildir. Dilersen sünnetler yerine kaza kılabilirsin.


  Alıntı
  Bunun aslı nedir?
  Bunun aslı yoktur. Bir niyetle iki namaz kılınmaz.

  Alıntı
  Kaza namazı kılarken "Niyet ettim kazaya kalan son (ya da "bir") sabah/öğle/ikindi/akşam/yatsı namazını kılmaya" şeklinde niyet ediyorum. Bu doğru mudur?
  Niyet etme şeklin doğrudur.

  Alıntı
  Bir de namaz borcu olan şükür ya da hacet namazı kılabilir mi?
  En iyi şükür namazı kaza namazıdır, kazan bitinceye kadar nafile namazlarla meşgul olmaman daha uygundur.
  Hacet namazı ise ihtiyaç nispetinde arada bir kılınabilir.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yaklaşık 3 aydır günlük namazımı sünnetlerinle beraber kılıyorum. Yaklaşık 15 senelik kaza borcumun olduğunu hesapladım ve kaza namazlarını günde 3er 5er kılıyorum. Bu hesaplamadan önce teheccüd namazını, tesbih namazını ve evvabin namazını kılmayı çok sevdim, çünkü Allah için fazladan namaz kılmayı gerektiğini düşündüm ve ayrı mutluluk veriyor bana nafile namazları.
  Şimdi sorarım size Allah istemeseydi ve bana bu nafile namazlarını kılmamı nasip etmeseydi kılabilirmiydim?
  Hayır, tabikide kılamazdım.
  Düşünsenize ekstradan gecenin ortasında Allah için uyandığınızı ve iki rekât namaz kıldığınızı ardındanda geçmişlerimizin ruhları için kuran okuduğunuzu. Allah’dan af dilediğinizi ve hüngür hüngür ağladığınızı.
  Allah dilemeseydi biz hiç birşey yapamazdık. Ben buna inanırım. Bu arada Allah her ona yöneldiğim zaman bana yardım ediyor, güç veriyor, ümitlenmemi sağlıyor.
  Kardeşlerimizi namaz kılmaya ve diğer ibadetlerini yerine getirmeleri için teşvik edelim, belki cennet’e gitmesine ve kurtulmasına vesile oluruz. Sonuçta her ibadet Allah’la kul arasında.


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Şimdi bu mesajın cevaplanması benim için çok önemli itiraf ediyorum namazlarım yarim yamalak böyle olması üzüyor beni kaza namazı borçlarım da çok çalışan kadinim mesela bi pazar evde bulunduğum sirada kazalarımı kılmaya baslasam olur mu kaza borçlarım namaz kilmadigim için kabul olur mu nolur biri cevap versin Allah rızası için


+ Yorum Gönder
Git 12 Son