Pijama ile namaz kılmak mekruh mudur? 5 üzerinden 4.50 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  rana Aciz Kul
  rana
  Aciz Kul

  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 2,945
  Tecrübe Puanı: 43
  Yer: Almanya

  Pijama ile namaz kılmak mekruh mudur?


  Pijama ile namaz kılmak mekruh mudur?

  Bir mü’min namaz kılarken İlâhî huzura çıkmanın şevk ve heyecanını yaşar. Rabbiyle birlikte olmanın, Ona en yakın bulunmanın zevk ve hazzını tadar. Çünkü, insanın Allah’a en yakın olduğu an namazın en mühim rüknü olan secde ânıdır.

  İşte böyle bir hâlette bulunan mü’minin namaza hazırlanırken de ayrı bir hassasiyet, itinâ ve titizlik içinde bulunması gerekir. Namazın farz, vacip ve sünnetleri yanında, müstehap ve âdâbına da azamî ölçüde riâyet etmesi onun namazdaki mânevî hisse ve feyzinin derecesini arttıracaktır.

  Aynı şekilde namazın mânâ ve ruhuna ters düşen, namazı bozan, mekruh kılan davranış ve hareketlerden kaçınmak, uzak durmak da o nisbette namazın sevap ve faziletini çoğaltacaktır.

  Namaz kılarken insanın işlemiş olduğu mekruh sayılan birtakım davranışlar vardır. Bunların bir kısmı vacip veya sünnet-i müekkedenin terkiyle meydana gelir ki, bu çeşit hareket tahrimen mekruha girer. Sünnet-i gayr-i müekkede, müstehap ve menduplardan birini terk etmek ise tenzihen mekruha girer.

  Meselâ tadil-i erkân namazın vaciplerinden birisidir. Rükûdan sonra tam olarak doğrulmadan secdeye varmak tadil-i erkânı terk sayıldığından tahrimen mekruh işlenmiş olur. Fakat, namazda göğü yummak gibi bir hareket tenzihen mekruha girer.

  Tahrimen mekruhlar namazın sıhhatine zarar verdiği, sevabını azalttığı halde, tenzihen mekruhlar için aynı şeyler bulunmamaktadır. Bilerek ve kasdî olarak yapıldığı zaman belki ibadetin faziletine bir eksiklik getirse de, esas itibariyle namazın kendisine, sıhhatine bir zarar vermez.

  Pijama veya gecelikle namaz kılmaya gelince; Mehmed Zihni Efendi Nimet-i İslâm isimli eserinde, "Namazda müstehap olan, giyilmesi âdet olan bir elbisedir. Çünkü, mütevaris olan odur. Yani Resul-i Ekrem Efendimiz, Sahabe-i Kiram ve İslâm ulemâsı hep kendi bölgelerinde giyilmesi âdet olan elbiseyle namaz kılmışlardır. Gecelikler de lübs-ü mutad olmakla (giyilmesi âdet olan bir elbise) olmakla, onunla namaz kılmakta kerahet olmaz" der.1

  Buna göre erkeklerin pijama veya eşofmanla, kadınların da tesettürü sağlayabilecek şekilde dikilmiş olan gecelik ve sabahlıkla evlerinde namaz kılmaları mekruh olmaz. Dürer gibi bâzı fıkıh kitaplarında “siyab-ı bezl ile namaz kılmak mekruhtur” denir. Bunun mânâsı, evin dışında giyilemeyecek kadar pejmürde ve hırpânî olan bir elbisedir.

  Bundan, kirli, sâdece ev işlerinde giyilebilen bir elbise veya büyüklerin yanında giyilemeyen elbise mânâsını anlayanlar da vardır. Böyle bir elbise ile namaz kılmak ise sâdece tenzihen mekruhtur. Askılı atletle namaz kılmak ise, namazda bulunması gereken ciddiyete pek uygun düşmez. Namazın sıhhatine bir zarar vermemekle beraber, bunun üzerine bir gömlek giymek daha münasip olur.

  1. Nimet-i İslâm, s. 579 (Osmanlıca nüsha)

  Mehmed Paksu İbadet Hayatımız
  Selam ve dua ile...

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 19,456
  Tecrübe Puanı: 234

  --->: Pijama ile namaz kılmak mekruh mudur?


  Alıntı
  “siyab-ı bezl ile namaz kılmak mekruhtur” denir. Bunun mânâsı, evin dışında giyilemeyecek kadar pejmürde ve hırpânî olan bir elbisedir.
  uygun olan görüş budur. makam sahibi bir insanın önüne dahi pijama ile gidilmezken, gece kıyafetiyle ibadet etmek, edeben bize yakışmaz.
  Allah (cc) razı olsun 3. 3
  bana bak Üye
  bana bak
  Üye

  Üye No: 35892
  Mesaj Sayısı: 185
  Tecrübe Puanı: 3

  --->: Pijama ile namaz kılmak mekruh mudur?


  edep illa edep illa edep .. cevap için Allah razı oolsun


 4. Reklam

 5. 4
  imamhatipli42 Özel Üye
  imamhatipli42
  Özel Üye

  Üye No: 7
  Mesaj Sayısı: 2,537
  Tecrübe Puanı: 41

  --->: Pijama ile namaz kılmak mekruh mudur?


  Alıntı
  makam sahibi bir insanın önüne dahi pijama ile gidilmezken, gece kıyafetiyle ibadet etmek, edeben bize yakışmaz.
  Çok güzel bir tespit Allah cc razı olsun.


 6. 5
  Star Üye
  Star
  Üye

  Üye No: 81663
  Mesaj Sayısı: 354
  Tecrübe Puanı: 4

  Allah razı olsun paylaşım için :)


 7. 6
  imam Özel Üye
  imam
  Özel Üye

  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 6,095
  Tecrübe Puanı: 65
  Yer: minallah-ilelllah

  Halk tarafından Pantolon yerine bazı kalın pijamalar giyilir.
  Bazen onlarla kılıyorum.
  En iyisi en güzelini giymketir.


 8. 7
  Ecrinim Bayan Üye
  Ecrinim
  Bayan Üye

  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 3,299
  Tecrübe Puanı: 89

  erkeklerin pijama veya eşofmanla, kadınların da tesettürü sağlayabilecek şekilde dikilmiş olan gecelik ve sabahlıkla evlerinde namaz kılmaları mekruh olmaz. Dürer gibi bâzı fıkıh kitaplarında “siyab-ı bezl ile namaz kılmak mekruhtur” denir. Bunun mânâsı, evin dışında giyilemeyecek kadar pejmürde ve hırpânî olan bir elbisedir.

  bilgiler için Allah c.c. razı olsun


 9. 8
  edgn Üye
  edgn
  Üye

  Üye No: 87468
  Mesaj Sayısı: 4
  Tecrübe Puanı: 1

  arkadaşlar . sabah namazına kaltıgınızda eşofman yada pişamalarınızı çıkartıp. gündelik bi kıyafet giyip sonra abdest alıp namazınızı kıldıktan sonra tekrar pişama yada eşofmanlarınızı giyiptemi yatıyosunuz..

  ?????????

  bu sorum busitede ilk tir. bu konuya cevap yazıldıgında bana mail ile bilgi gelirmi.. ?


 10. 9
  Eşrefoğlu Emekli
  Eşrefoğlu
  Emekli

  Üye No: 78342
  Mesaj Sayısı: 140
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: Kahramanmaraş

  Bu konu ile alakalı ayet veya hadis varmı?

  Veya şöyle diyelim:

  Pijama ''setr-i avret'' vazifesi görmezmi?


 11. 10
  edgn Üye
  edgn
  Üye

  Üye No: 87468
  Mesaj Sayısı: 4
  Tecrübe Puanı: 1

  Pijama ile namaz kılmak mekruh


+ Yorum Gönder