Cariyelerin namazdaki avret yerleri neresidir 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 19,326
  Tecrübe Puanı: 233

  Cariyelerin namazdaki avret yerleri neresidir


  Cariyelerin namazdaki avret yerleri neresidir


  Öncelikle cariye veya köle esir demektir. Bir esirin köle veya cariye olarak kullanılması ise Devlet Başkanının iznine bağlıdır. Bu açıdan günümüzde cariye sisteminin olması söz konusu olamaz.

  İslam, insanlığın gereği olarak var olan bazı uygulamaları düzenler ve ortadan kalkması için uygulamalar koyar. Köle ve Cariye olayı da bunlardan biridir. Savaşlar esirlerin varlığını ortaya koymuştur. Bu esirler değişik zamanlarda köle ve cariye olarak kullanılmıştır. Böyle bir uygulamayı insanileştirmek ve zamanla ortadan kalkmasını sağlamak için gerekli yöntemler konulmuştur. Nitekim azad etme, keffaret ödeme gibi yöntemlerle cariye ve kölelerin hürriyetine kavuşturulması sağlanmıştır.

  Bir esir kadın cariye olarak belli bir şahsın hizmetine verilince ona hayat hakkı tanınıyor ve orta malı olmaktan da çıkarılmış oluyor. Yoksa ya öldürülecek ya ömür boyu hapis yatacak ya da sahipsiz olarak topluma bırakılacaktır. Böyle bir kadını belli bir şahsın kontrolüne vermek ve o şahsa cariyenin lehine sorumluluklar yüklemek kadın için de en hayılısıdır. Ücretsiz hizmet etmesi ise onun adına haksızlık değil bir hak tanımaktır. Bu gün hapishanede bulunanlara böyle bir hak tanınsa nasıl memnun olacakları bellidir. Esir bir kadının da hapiste olması yerine böyle bir hizmete verilmesi elbette daha iyidir. Zaten kadın veya erkek her köleye kendi yediğinden yedirmek, giydiğinden giydirmek ve yapabileceği işi vermek de efendisinin görevleir arasındadır. Olayı bu yönden dğerlendirince ne kadar insani ve ahlaki olduğu kendiliğnden anlaşılacaktır.

  Cariyeler (köle olan kadınlar) için avret yeri, erkekler gibi, göbekleri altından dizleri altına kadar olan kısımla karın ve sırtlarıdır. Hür kadınların şeref ve durumları bakımından örtmek zorunda bulundukları organları daha çoktur. Köleler ise, hürriyet şerefinden yoksun ve efendilerinin hizmeti ile meşgul oldukları için, bunlara daha fazla genişlik gösterilmiştir.

  Ayrıca cariyenin "bedeninin başından başka her yerini örtmesi gerekir" hükmü de vardır. Bu hüküm tercih edilerek cariyenin başından başka her yerini örtmesi istenebilir.

  İbadetler İlmihali - Vecdi Akyüz

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Gümüş Kuş Üye
  Gümüş Kuş
  Üye

  Üye No: 61905
  Mesaj Sayısı: 175
  Tecrübe Puanı: 8
  Yer: Ankara

  --->: Cariyelerin namazdaki avret yerleri neresidir


  Bu bilgilere daha önce hiç rastlamamıştım, açıkcası çok şaşırdım. Allah razı olsun, sayenizde yeni birşeyler daha öğrenmiş oldum.


+ Yorum Gönder