Ölen kişinin namaz ve oruç borcu nasıl ödenir? 5 üzerinden 4.71 | Toplam : 7 kişi
 1. 1
  Sedanur Sedanur
  Sedanur
  Sedanur

  Üye No: 12019
  Mesaj Sayısı: 708
  Tecrübe Puanı: 13

  Ölen kişinin namaz ve oruç borcu nasıl ödenir?


  Ölen kişinin namaz ve oruç borcu nasıl ödenir?


  Oruç ve namaz gibi ibadetler her Müslümanın yapması gereken şahsî farzlardır.
  Bunun için her Müslüman bizzat namazı kılmakla, Ramazan orucunu tutmakla kulluk görevini yerine getirmiş olur. Ölmeden önce hayatta iken, bu ibadetleri kendi yerine bir yakını veya bir başkası kılamayacağı gibi, öldükten sonra da kimse kılamaz.

  Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz bu hususu şöyle dile getirirler:
  "Hiç kimse başkası adına oruç tutamaz, kimse de başka biri adına namaz kılamaz; ancak onun adına yemek yedirebilir."

  "Yemek yedirme"
  meselesi ise Bakara Sûresi'nin 184. âyet-i kerimesinde ve bazı hadislerde açıklandığı gibi, tutulamayan her oruç için her gün bir fakiri doyuracak şekilde yemek yedirmektir. İbn Ömer'in naklettiği bir hadiste Peygamberimiz konu hakkında şu açıklamada bulunur.

  "Bir Müslüman ölür de, üzerinde bir aylık oruç borcu kalırsa, her gün bir fakiri doyurmak üzere onun yerine yakınları yemek yedirsin." Yine İbn Abbas'ın anlattığına göre Resul-i Ekrem Efendimiz şöyle buyururlar: "Bir kimse Ramazan'da hastalanır, sonra ölürse, oruçlarını tutamamış olursa, onun adına yemek yedirilir, kaza edilmez. Fakat adarsa velisi onun yerine kaza eder."1 Bu hadislere göre, hayatta iken oruç tutamayanların daha sonra mirasçıları onların malından her oruç için bir fidye verirler. Bunun için mirasçılarına vasiyette bulunmaları gerekir.

  Oruç bir ibadet olduğu için ölen kimsenin daha önce vasiyet etmiş olması gerekir. Fakat bir vasiyette bulunmamışsa, mirasçıları fidye vermek zorunda değiller. Ancak kendiliklerinden verirlerse, sevabı ölüye ulaşır. Bu da yakınlarının ona bir ikramı sayılır.2

  Ölen Müslümanın tutamadığı Ramazan oruçları, adayıp da tutamadığı adak oruçları ve sünnet olarak başlayıp bozduğu, daha sonra tutamadığı vacip oruçlar için birer fidye ayrılır.
  "Fidye" yukarıda da belirtildiği gibi bir fakiri bir gün doyuracak şekilde yemek yedirmek veya onun bedelini vermektir. Bu da Ramazan'da verdiğimiz "fitre" miktarıdır. Hanefî, Şâfiî ve Mâlikî âlimlerinin görüşleri bu şekildedir. Oruç şahsî bir ibadet olduğu için, bir başkasının onun yerine oruç tutulamayacağını belirtirler. Delil olarak da yukarıdaki hadisleri gösterirler.

  Fakat bazı sahabiler ve tabiin alimleri ile Ahmed bin Hanbel olmak üzere Hanbelî müctehidleri, Buharî ve Müslim'de geçen şu hadis-i şerife yer vererek, ölen kişi adına oruç ve namaz gibi ibadetlerin yapılacağı görüşünü benimserler.
  Resulullahın huzuruna bir Sahabi geldi ve şöyle dedi: "Yâ Resulullah, annem öldü, üzerinde bir aylık oruç borcu var. Onun yerine kaza edebilir miyim?" Resulullah (a.s.m.) sordu: "Annenin borcu olsaydı, onu öder miydin?" Sahabi, "Evet" diye cevap verdi. Bunun üzerine Resul-i Ekren Efendimiz şöyle buyurdu:

  "Allah, borcu ödenmeye daha lâyıktır." 3 Oruç için "fidye" vermede âyet ve hadisler delil olarak getirilirken, namaz için ibadet olması dolayısıyla kıyas yoluyla aynı şekilde kılınamayan her namaz için bir fidye verilmesi bazı âlimlerce uygun görülür. Yani ölen bir kimse, kılamadığı namazlar için malından fidye verilmesini vasiyet etmişse, mirasçıları bu arzusunu yerine getirirler. Her namaz için bir fidye verirler.


  1. et-Tâc, 2:78.
  2. el-İhtiyar, 1:135.
  3. et-Tâc, 2:78.
  Mehmet PAKSU


  İlgili Yazılar

 2. 2
  Leyli Rana Üye
  Leyli Rana
  Üye

  Üye No: 36951
  Mesaj Sayısı: 359
  Tecrübe Puanı: 8
  Yer: Germany

  --->: Ölen kişinin namaz ve oruç borcu nasıl ödenir?


  güzel ve önemli bir paylasim Allah razi olsun Sedanur:gul:
  Rabbim keske diyen kullarindan eylemesin..


 3. 3
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 19,328
  Tecrübe Puanı: 233

  --->: Ölen kişinin namaz ve oruç borcu nasıl ödenir?


  ölen kimse adına borcu olan orucu tutulabilir mi?
  716- İbn Abbâs (r.a.)’den rivâyet edildiğine göre, şöyle demiştir: Bir kadın Rasûlullah (s.a.v.)’e geldi ve “Kız kardeşim peş peşe iki ay oruç borcu olduğu halde vefat etti” dedi. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdular: “Ne dersin kardeşinin borcu olsa onu öder miydin?” Kadın: “Evet” deyince; Rasûlullah (s.a.v.) buyurdular ki: “Allah’a olan borç ödenmeye daha layıktır.” (Müslim, Sıyam: 27)
  [URL="https://www.mumsemaforum.com/hadisler-bolumu/131413-olen-kimse-adina-borcu-olan-orucu-tutulabilir-mi.html"]ölen Kimse Adına Borcu Olan Orucu Tutulabilir Mi?[/URL] žTirmîzî: Bu konuda Büreyde, İbn Ömer ve Âişe’den de hadis rivâyet edilmiştir.
  717- Ebû Küreyb (r.a.), Ebû Hâlid el Ahmer ve A’meş’den de bu hadisin benzerini rivâyet etmiştir.
  žTirmîzî: İbn Abbâs hadisi hasen sahihtir.
  Tirmîzî: Muhammed’den işittim şöyle diyordu: “Bu hadisi Ebû Hâlid el Ahmer, A’meş’den en güzel bir senetle rivâyet etmiştir.”
  Muhammed diyor ki: Ebû Hâlid’den başkaları da A’meş’den, Ebû Hâlid’in rivâyeti gibi rivâyet etmişlerdir.
  Tirmîzî: Ebû Muaviye ve pek çok kimse bu hadisi A’meş’den, Müslim el Batîn, Saîd b. Cübeyr ve İbn Abbâs’tan rivâyet ettiler ve rivâyetlerinde; Seleme b. Küheyl demedikleri gibi Atâ ve Mûcâhid’i de söylemediler. Ebû Hâlid’in ismi; Süleyman b. Habban’dır


 4. Reklam

+ Yorum Gönder