Cemaatle namaz kılmanın sevap ve yararları 5 üzerinden 4.88 | Toplam : 25 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cemaatle namaz kılmanın sevap ve yararları


  Cemaatle namaz kılmanın sevap ve yararlarına ihtiyacım var Rica ediyorum madde madde düzgün bir şekilde cevap verin

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Darusselam Üye
  Darusselam
  Üye

  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 3,146
  Tecrübe Puanı: 32

  Cevap: Cemaatle namaz kılmanın sevap ve yararları


  Cemaatle namaz kılmanın sevap ve yararları


  Cemaatle namazın sevabı:

  Madde-1 Cemaat namazı 27 derece daha sevaptır.

  Peygamber Efendimiz (asv), cemaatle namaz kılmayı teşvik ederek,
  cemaatle kılınan namazın tek başına kılınan namazdan yirmi yedi veya yirmi beş derece daha faziletli olduğunu bildirmiştir.
  (Buharî, Ezan, 30; Müslim, Mesacid, 42)

  Madde-2 Cemaatle namazda, ön safta kılmak, Namazı vaktinde kılmak çok sevaptır
  Cuma namazı dışında en kuvvetli cemaat, sabah namazının cemaati, sonra yatsı namazının cemaati, sonra ikindi namazının cemaatidir. Allah Resûlü (asv) bir hadislerinde şöyle buyurmuştur:
  "İnsanlar ilk safın sevabını bilselerdi, ön safta durabilmek için kura çekmekten başka yol bulamazlardı. Namazı ilk vaktinde kılmanın sevabını bilselerdi, bunun için yarışırlardı. Yatsı namazı ile sabah namazının faziletini bilselerdi, emekleyerek de olsa bu namazları cemaatle kılmaya gelirlerdi."(Buharî, ezan, 9,32; Müslim, salat, 129)

  Madde-3 Yatsı ve Sabah namazını cemaatle kılmak bir gün sevabı vardır.
  "Kim yatsı namazını cemaatle kılarsa, gece yarısına kadar namaz kılmış gibi sevab alır. Sabah namazını da cemaatle kılarsa, bütün geceyi namaz kılarak geçirmiş gibi sevap alır."(Buharî, ezan, 34; Müslim, Mesacid, 260)

  Madde-4 Cemaatle namaz için camiye gelmek günahların silinmesine ve her attığı adıma sevap verilir.
  “Kişinin cemaat ile kıldığı namaz, evinde veya çarşıda kıldığı namazdan yirmi beş derece daha faziletlidir. Bu fazilet şu şekilde gerçekleşir: Biriniz güzelce abdest alır sırf namaz kılmak için camiye gelirse, camiye varıncaya kadar attığı her adım için bir sevap verilir ve bir günahı silinir. Camiye girdiği zaman namaz için beklediği sürece namaz kılıyormuş gibi sevap kazanır. Melekler bu kimseye dua ederler. Kimseye eziyet etmediği ve abdesti bozulmadığı sürece; ‘Allah’ım! Bu kulunu bağışla, ona merhamet et ve tövbesini kabul et’ diye dua ederler.” (Ebu Dâvûd, Salât, 49, I, 378)

  Madde-5 Cemaatle namaz, birlikte çok kişiyle kılındığı için sevabı çok büyüktür.
  “Kişinin bir başka kişi ile birlikte kıldığı namaz, tek başına kıldığı namazdan, iki kişi ile birlikte kıldığı namaz bir kişi ile birlikte kıldığı namazdan daha sevaptır. Cemaat ne kadar çok olursa bu namaz Allah’a o nispette sevimlidir.” (Ebu Dâvûd, Salât, 47)

 3. 3
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 0
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: çalışma odam:)

  Cevap: Cemaatle namaz kılmanın sevap ve yararları


  Yukarda cemaatle namazın sevabı yazılmış bizde "Cemaatle namaz kılmanın yararlarını maddeler halinde kısaca yazalım

  1- Cemaatle namaz, islamda oluşturulmak istenen birlik ruhunun hem bir göstergesi ve hem de o birlik ruhunun sağlamlaştırıcısı ve devam ettiricisi olmaktadır.

  2- Müslümanlar camiye, cemaatle namaz kılmaya giderek, huşu ve huzurla namaz kılmaları ve Cenab-ı Hakk'ı zikretmeleri, davranışların en güzeli, ibadetlerin en mükemmelidir.

  3- Müslümanların bir arada bulunması, safların düzgün tutulması namazların kabulüne ve ruhların tekamülüne bir sebeptir.

  4- Makam mevki gözetilmeksizin, fakir zengin ayrımına gidilmeksizin, insanların fiziki yapısına bakılmaksızın, herkesin bir olan Allah’a ibadet etmek üzere bir araya gelmesi İslam’ın güzelliğinin yansımasıdır.

  5- Cemaate gelinmesi sonucunda insanların arasında bulunan dostluk, muhabbet, yardımlaşma ve dayanışmanın arttığı gözlenmektedir.
  Böylece insanlar arasındaki birlik ve beraberlik artmaktadır 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Cemaatle namaz kılmanın sevap ve yararları


  Biraz daha net cevap verin lütfen araştırma lıyım


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Çok teşekkür ederiz ama kısa ve öz olsa dahada mutlu olacağıma eminim...


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  cemaatle kılınan namaz tek başına kılınan namazdan 27 derece daha faziletlidir.Sadece sabah-yatsı namazını cemaatle kılarsak tüm gün namaz kılmış gibi sevap alırız...


+ Yorum Gönder