Kazaya kalan farz namazların kazası hangi vakitlerde kılınır? kuranı kerim okunan yerde de kılınır mı? 5 üzerinden 4.71 | Toplam : 24 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kazaya kalan farz namazların kazası hangi vakitlerde kılınır? kuranı kerim okunan yerde de kılınır mı?


  Kazaya kalan farz namazların kazası hangi vakitlerde kılınır? kuranı kerim okunan yerde de kılınır mı?


  Sabah namazının kazası ne zaman kılınır
  Öğle namazının kazası ne zaman kılınır
  İkindi namazının kazası ne zaman kılınır
  Akşam namazının kazası ne zaman kılınır
  Yatsı namazının kazası ne zaman kılınır

  İlgili Yazılar

 2. 2
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Cevap: Kazaya kalan farz namazların kazası hangi vakitlerde kılınır? kuranı kerim okunan yerde de kılınır mı?


  Hanefi mezhebinde hangi namaz ne şekilde kazaya kalmışsa o şekilde kaza edilecektir. Her kaza illa da kendi vaktinde kaza edilecek diye bir şey yoktur. Örneğin ikindi vaktinde sadece ikindi değil, diğer bütün vakitleri de kaza edebilirsiniz.

  Kerahet vakitleri:
  Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dk sonraya, güneş batmadan 45 dk. önceye kadar ve güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dk. kala) namaz kılınması hoş görülmemiştir. Bunların dışındaki bütün zamanlarda kaza namazı kılınabilir.


 3. 3
  #UguR Özel Üye
  #UguR
  Özel Üye

  Üye No: 106942
  Mesaj Sayısı: 1,006
  Tecrübe Puanı: 11

  Cevap: Kazaya kalan farz namazların kazası hangi vakitlerde kılınır? kuranı kerim okunan yerde de kılınır mı?


  Kerahat vakti dışında kaza namazlarınızı kılabilirsiniz.

  Kaza namazına niyet nasıldır?

  Niyet ettim Allah rızası için kazaya kalan son sabah namazının farzını kılmaya


 4. Reklam

 5. 4
  Meliss99 Üye
  Meliss99
  Üye

  Üye No: 121911
  Mesaj Sayısı: 7
  Tecrübe Puanı: 1

  Kaza Namazı? Ve Namazı Birıeştirmek


  Merhaba ben şiaydım ehli sünnet oldum namazlarımı hanefi mezhebine göre kılıyorum sorum olucaktı ben öğlen ve ikindiyi kazaya bırakmadan kılıyorum bazen oluyorki öğleyi kılıyorum ikindini kılamıyorum universite sınavı için öğretmenden ders almaya gidiyorum şimdi onun kazasını akşam namazında mı kılacağım ? Ve birde bazende akşam namazı kazaya kalıyor yatsıda mı kazasın kılmalıyım ? Kaza namazına miyetinde söyler misiniz lütfen şimdi bende böyle hal her gün oluyor kazaya kalmalar birleştiremem yinede öylemi? peki hanbeli mezhebin taklid ede bilir miyim birleştirmede ve son sorum bazende ikindi akşam namazları kazaya kalıcak oğleyle ikindiyi birleştirebilir miyim ? Taklid ederek


 6. 5
  misafir1 Üye
  misafir1
  Üye

  Üye No: 122432
  Mesaj Sayısı: 48
  Tecrübe Puanı: 1

  mazeretsiz olarak namazları birleştirmek, facirliğin kapısını aralamak olarak görülmüştür. böyle durumlarda ruhsatları değil şartları zorlamamız gerekir. şartları zorlamadan ruhsat aramak ve onu kullanmak ise kolaylıkla bir melekeye dönebilecekdir. ahkam kesmeyeyim, Allah affetsin telafi etmeyi nasib eylesin benim kaza namazlarım var ancak önemsediğim pek bir namazım kazaya kalmamış olabilir. bu biraz önemsemeyle alakalı bir durum. siz de önemsiyorsunuz ki kılıyorsunuz ve soruyorsunuz ancak kılıyor olsak bile namazın kefaletini/namazın koruyuculuğunu boynumuzdan çıkarmamamız gerekir. şartları biraz gözden geçirip bir yoluna baktığınız zaman, namazınızı gittiğiniz yerde kılabilirsiniz veya yol üzerinde yakın bir yerde bir mescidden haberdar olabilirsiniz. bayan olarak her yerde abdest alamıyorsanız, böyle vakitlerde abdestinize bir gıdım dikkat edebilirsiniz. yani biraz bakarak olduğunuz zaman, bir yolunu bulacaksınızdır. ben ruhsatları kullanmayın demiyorum, Allah avc kullarının vermiş olduğu ruhsatları kullanmasından da hoşnut olur ancak bunun arama araştırma ve sündürmeye dönmesi, bize hoş olmayan kapıları aralayabilecek, islamın kefaletini ve koruyuculuğunu boynumuzdan çıkarmamıza neden olabilecekdir. ben ileriye doğru kapı aralayıcı veya sündürücü olmayıp, geçmişe doğru da üzerini kapayıcı olmayı, hal çare arayıcı olmayı uygun buluyorum. fıkhi bir cevap istiyorsan da ben veremem, yazdıklarımdan öyle anlaşılmasını da istemem. ben kendi düşüncelerimi yazıyorum. hepimiz hatalar yapıyor zaafiyetler gösterebiliyoruz. islamın kefaletini boynumuza geçirdik geçirdik, geçirmezsek caizmiydi ruhsatmıydı değil miydi çok fayda etmiyor bence. durumu kotarsak bile iflah olmuyoruz.


 7. 6
  Ensar Süper Moderator
  Ensar
  Süper Moderator

  Üye No: 122485
  Mesaj Sayısı: 127
  Tecrübe Puanı: 10

  Vakit namazı kılamadığınız yani o namazın vakti geçmiş ise en kısa sürede o namazı kılın. İkindi kaza namazını akşam , akşam namazının kazasını ise yatsı namazında kılabilirsiniz sakıncası yoktur. Allah sizi gayretli kişilerden eylesin İnşaallah namazlarınızı zamanında kılmaya özen gösterir siniz. Hambeli mezhebini taklit edebilir siniz ancak bu mezhep hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız elzemdir. Tavsiyem herhangi bir hocadan fıkıh dersi almanızdır.


+ Yorum Gönder