Evde kılınan namaz ile camide kılınan namaz arasında sevap farkı var mı? 5 üzerinden 4.63 | Toplam : 62 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Evde kılınan namaz ile camide kılınan namaz arasında sevap farkı var mı?


  Evde kılınan namaz ile camide kılınan namaz arasında sevap farkı var mı? Bununla ilgili hadis veya ayet varmı ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  muvaffak Özel Üye
  muvaffak
  Özel Üye

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 722
  Tecrübe Puanı: 11

  Yorum: Evde kılınan namaz ile camide kılınan namaz arasında sevap farkı var mı?


  "Kim yatsı namazını cemaatle kılarsa, gece yarısına kadar namaz kılmış gibi sevab alır. Sabah namazını da cemaatle kılarsa, bütün geceyi namaz kılarak geçirmiş gibi sevap alır."(Buharî, ezan, 34; Müslim, Mesacid, 260)


  “Kişinin cemaat ile kıldığı namaz, evinde veya çarşıda kıldığı namazdan yirmi beş derece daha faziletlidir. Bu fazilet şu şekilde gerçekleşir: Biriniz güzelce abdest alır sırf namaz kılmak için camiye gelirse, camiye varıncaya kadar attığı her adım için bir sevap verilir ve bir günahı silinir. Camiye girdiği zaman namaz için beklediği sürece namaz kılıyormuş gibi sevap kazanır. Melekler bu kimseye dua ederler. Kimseye eziyet etmediği ve abdesti bozulmadığı sürece; ‘Allah’ım! Bu kulunu bağışla, ona merhamet et ve tövbesini kabul et’ diye dua ederler.” (Ebu Dâvûd, Salât, 49, I, 378)


  “Kişinin bir başka kişi ile birlikte kıldığı namaz, tek başına kıldığı namazdan, iki kişi ile birlikte kıldığı namaz bir kişi ile birlikte kıldığı namazdan daha sevaptır. Cemaat ne kadar çok olursa bu namaz Allah’a o nispette sevimlidir.” (Ebu Dâvûd, Salât, 47)

  Gibi hadisler camide kılınan namazın evde kılınan namazdan hayırlı olduğunu bildirmektedir.


+ Yorum Gönder