Kıble yanlış ise namaz kabul olur mu? 5 üzerinden 3.77 | Toplam : 26 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kıble yanlış ise namaz kabul olur mu?


  Kıble yanlış olursa namaz kabul olurmu kısaca bilgi verir misiniz Kıble doğru olmazsa namaz kabul olur mu ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Muhasibi Üye
  Muhasibi
  Üye

  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 5,930
  Tecrübe Puanı: 61
  Yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: kıble yanlış ise namaz kabul olur mu


  Alıntı
  kıble yanlış ise namaz kabul olur mu

  Kıbleyi yani kabeyi bulmak öğrenmek için çaba göstermediysen Namazını iade etmen lazım kardeşim.


 3. 3
  islamyolu Emekli
  islamyolu
  Emekli

  Üye No: 87477
  Mesaj Sayısı: 2,408
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: kıble yanlış ise namaz kabul olur mu


  Soru tam belli değil. kardeşim kimsenin olmadıgı yerdesen. vede kıbleyi bulmak için çaba yaptıysan , uğraştıysan. en sonunda bir yere karar verdiysen. ve namazını kıldıktan sonrada tutturamadıgını anladınsa kazası gerekmez. Ama rast gele kimseye sormadan. birden seccadeyi bir tarafa serdin vede tutturamadınsa. üstüne birde günaha girersin. namazınıda iade edersin.. çünkü araştırman lazım ilk önce. Direk kafana göre şu taraf kıble diyemezsin. birisi varsa ona soracan. kimseler yoksa. bulmak için güneşe veya başka metodlarla tespit etmeye çalışacaksın.


 4. Reklam

 5. 4
  Ercan Üye
  Ercan
  Üye

  Üye No: 88468
  Mesaj Sayısı: 2,347
  Tecrübe Puanı: 25
  Yer: Gaziantep

  Cevap: Kıble yanlış ise namaz kabul olur mu?


  Teşekkürler Desert Rose Hocam. Merak ettiğim bir konuydu. Demek ki santimi santimine ayarlamak gerekmiyormuş. Rahatladım


 6. 5
  islamyolu Emekli
  islamyolu
  Emekli

  Üye No: 87477
  Mesaj Sayısı: 2,408
  Tecrübe Puanı: 0

  Kıblenin hangi cihet olduğunda şüphe eden kimse araştırma yapmadan namaza başlarsa, bu namazı iade etmesi vaciptir. Ancak namazı bitirdikten sonra kıble cihetine isabet ettiği bilinirse, Namazı iade etmesi gerekmez.

  Eğer namaz esnasında kıble cihetine isabet ettiğini bilirse , Namazı yeni baştan kılar. Çünkü Kuvvetliyi zayıf üzerine bina etmek caiz değildir. İmam-ı Ebu Yusuf (Rahimetullah) a göre namaza devam eder ve tamamlar . zira namaza yeniden başlayacak olsa da aynı tarafa dönerek kılacaktır.

  İmam-ı Azam (Radıyallahu anh) dan bir rivayete göre cihetini bilmeyen, hiç bir araştırma yapmadan herhangi bir tarafa yönelerek namaz kılacak olsa bu kimsenin küfründen (Kafir olmasından) korkulur.

  Bir kimsenin yanında o yer halkından kıbleyi bilen soracağı biri olur da, ona sormaksızın kendi araştırmasına göre namaz kılarsa, bakılır.
  Eğer kıbleye isabet etmişse namazı olur , etmemişse olmaz.

  Bir kimse kıble cihetini araştırır, araştırma neticesinde belirlediği tarafa doğru namaz kılması gerekirken başka tarafa doğru namazı kılarsa , kıbleye isabet etsede namazı iade eder.

  Kıble cihetinde şüphe eden bir kimse araştırma neticesinde bir tarafa yönelerek bir rekat kılsa , sonra kanaatini değişse ikinci rekatı başka bir tarafa yönelerek kılsa, üçüncü ve dördüncü rekatlarda da aynı durum olsa ; yani netice olarak dört rekatın her bir rekatınıo ayrı ayrı taraflara dönerek kılmış olsa İmam-ı Muhammed (Rahimehullah) dan yapılan rivayete göre caiz olur..

  Kıblenin hangi cihet olduğu hususunda ihtilaf eden kimseler , namazlarını tek başlarına kılarlar. cemaat yapacak olsalar, İmamla Aynı Kanaatta olanların namazları olur. Diğerlerinin namazı olmaz.

  Kaynak : Cübbeli Ahmet hoca - Namaz İlmihali sayfa 37-38 7. 6
  canerr Misafir
  Misafir

  ben yaklaşık 7-8 aydır yeni taşındığımız evde namaz kılıyorum ilk önce en yakın camiye gittim ona göre kıblemi tayin ettim fakat bu gün bir uygulama sayesinde kıblemin yaklaşık doğru kıbleye oranla 45-30 derece fark olduğunu farkettim ve artık düzelttim ama önceden kıldığım bütün namazlarım boşamı gitti acaba boşamı secde ettim o kadar zaman


 8. 7
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,914
  Tecrübe Puanı: 102

  yanlış kıbleye kılınan namaz
  Alıntı
  önceden kıldığım bütün namazlarım boşamı gitti
  Kıbleyi bilmek için hiç bir çaba göstermeseydin yani en yakın camiye gidip bakmasaydın bütün namazlarını kaza etmen gerekirdi.
  İçtihad edip çaba göstediğin için GEÇMİŞTEKİ NAMAZLARIN MAKBULDÜR KAZA ETMENE GEREK YOKTUR.


 9. 8
  Bir Garip gul Misafir
  Misafir

  Ben okulda namaz kildim sordum.bi kac kisiye onlar bi derece dediler bn de Yanis anadim ve 30 derece deye dundum we kildim simdi ne yapmam gerekiyor


 10. 9
  Esma Üye
  Esma
  Üye

  Üye No: 109336
  Mesaj Sayısı: 92
  Tecrübe Puanı: 1

  Selam aleyküm! Evde pusulam yok. Azerbaycan'da programdan Kibele'nin tarafını koyup kılıyordum o evde 3-5 kişi de kılıyorlardı ve bende onların koyduğu gibi koyuyordum . Rusya'ya gelince o program her zaman başka tarafları gösteriyor. Başka Bi program da yükledim fakat o programdada aynı şey oldu . Annem gelip görünce seccadeyi götürdü ve hangi tarafa koyacağımı gosterdi . Annem benden önce kılıyordu namazı fakat annemde o programnan almış .. o programın içinde her şey var yani namaz vakitleri ve onlar uygun geliyor ( yatsı namazını bilemiyorum sadece ) yalnız seccadeyı hangi tarafa koyacağımı bilmiyorum ve son zamanlar namaza dururken sanki namazlarım Sahih degilmiş gibi geliyor bana ..


 11. 10
  Ubeydullah Üye
  Ubeydullah
  Üye

  Üye No: 110479
  Mesaj Sayısı: 309
  Tecrübe Puanı: 4

  Mescidde biz kıbleye doğru namaz kılarken imam bizim gibi düz durması lazımken biraz yamuk olarak namaz kıldırdı namaza zararı var mıdır?
  Yani biz imamın arkasında düz yani önümüze doğru kılarken imam hafif sağ tarafa doğru kıldırdı bu durumda namaza zararı var mı? Şafii ve Hanefi fark eder mi?


 12. 11
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 19,465
  Tecrübe Puanı: 234

  Yamukluktan kastınız nedir, İmamın göğüsü kıbleye doğru değilse namaz olmaz dalayısıyla siz imama uyamazsınız.


 13. 12
  Ubeydullah Üye
  Ubeydullah
  Üye

  Üye No: 110479
  Mesaj Sayısı: 309
  Tecrübe Puanı: 4

  Yamuktan kasıt ise biz düz dururken imam biraz sağa doğru kıldırdı yani cemaat önüne doğru kılarken imam da cemaatin düz durduğu şekilden biraz sağa doğru kıldırdı

  45 dereceye kadar sıkıntı olmaz diye biliyorum bu durumda da geçerli değil midir?


 14. 13
  Mustafaaa Misafir
  Misafir

  Hocam ben maca gitmistim ikindiyi kılacaktim ve kiblenin tam tersine namaz kildigimi farkettim 7-8 ay oldu namaz kabul olurmu ? Bu arada 5 vakit kiliyorum namazimi


 15. 14
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 19,465
  Tecrübe Puanı: 234

  Kıbleyi bulmak için çaba sarf etmiş ve buna rağmen bulamamışsanız namaz geçerlidir.


+ Yorum Gönder
Git 12 Son