Namazda bir rekâtta 1 rükû 2 secde var. Bu durum Hz Âdem’e meleklerin secde etmeleri 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Namazda bir rekâtta 1 rükû 2 secde var. Bu durum Hz Âdem’e meleklerin secde etmeleri


  Namazda bir rekâtta 1 rükû 2 secde var. Bu durum Hz Âdem’e meleklerin secde etmeleri ile alakalı mıdır? Yani, Rabbimiz, ilk secde emrinde İblis secde etmediği için 2. kez mi meleklere secde edin demiştir? Böyle yorumlanabilir mi?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Desert Rose Bayan Üye
  Desert Rose
  Bayan Üye

  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 10,799
  Tecrübe Puanı: 158

  Cevap: Namazda bir rekâtta 1 rükû 2 secde var. Bu durum Hz Âdem’e meleklerin secde et


  Soru: Namazda bir rekâtta 1 rükû 2 secde var. Bu durum Hz Âdem’e meleklerin secde etmeleri ile alakalı mıdır? Yani, Rabbimiz, ilk secde emrinde İblis secde etmediği için 2. kez mi meleklere secde edin demiştir? Böyle yorumlanabilir mi?

  Cevap:
  Bunun cevabı “ibadet” kelimesinde yatmaktadır:
  İbadet “kulluk etmek” demektir. Bunu emreden ise Allah Teala’dır. Allah Teala birçok emir ve yasakların sebeplerini bizlere bildirmemiştir. Biz bunları kul olduğumuz için sorgulamadan yerine getiririz. Neden sabah namazı iki rekât da akşam namazı üç ya da diğerleri dört? Bir rekâtta iki secde varken neden bir rükû var? Bu ve bunun gibi ibadetlerin neden böyle olduğu Allah ve resulü tarafından açıklanmış değildir. Yani onlar böyle dediği için böyle olmuştur.

  Bazı âlimler bunun böyle olmasının hikmetlerini aramaya çalışmışlar ve bazı şeyler söylemişlerdir. Fakat bunlar bir yorumdan öteye geçememekte ve gerçek sebebi açıklayamamaktadır.

  Süleymaniye vakfı
 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Namazda bir rekâtta 1 rükû 2 secde var. Bu durum Hz Âdem’e meleklerin secde etmeleri


  secde iki anlama gelir bir ibadet itaat boyun eğme iki selamlama hürmet gösterme saygı gösterme kardeşleri yusuf secde etti yusuf100 bakara 34 tefhimuf kuran ve tefsirlerin özü diye tefsirlere bakın anlarsınız inşaallah musa bin cebel hadisedir en güzel meseleyi açıklar piyasada çok sahte tevil eli hoca var Allah 'ın selamımüminler üzerineolsun


 4. Reklam

+ Yorum Gönder