Cemaatle namaz kılarken abdest bozulursa 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cemaatle namaz kılarken abdest bozulursa


  camide namaz kılarken abdest bozulursa ne yapılmalıdır kısaca açıklar mısınız ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Muhasibi Üye
  Muhasibi
  Üye

  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 5,930
  Tecrübe Puanı: 61
  Yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: cemaatle namaz kılarken abdest bozulursa


  Eğer arkanda cemaat yoksa gidip abdest alıp gelirsin.Ama varsa ve çıkma gibi bir imkanın yoksa namazdan ayrılıp oturursun namazın bitmesini beklersin.


 3. 3
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 6,315
  Tecrübe Puanı: 71

  Cevap: cemaatle namaz kılarken abdest bozulursa


  Cemaatle [URL="https://www.mumsemaforum.com/hanefi-mezhebinde-namaz-ve-kilinisi/"]namaz[/URL] kılan bir kimsenin abdesti bozulması durumunda ne yapılmalıdır?

  [URL="https://www.mumsemaforum.com/hanefi-mezhebinde-namaz-ve-kilinisi/"]Namaz[/URL] kılan kimsenin abdesti bozulursa, dilerse abdest alıp yeniden [URL="https://www.mumsemaforum.com/hanefi-mezhebinde-namaz-ve-kilinisi/"]namaz[/URL]ını kılar ki faziletli olan da budur. Dilerse, arada [URL="https://www.mumsemaforum.com/hanefi-mezhebinde-namaz-ve-kilinisi/"]namaz[/URL]ı bozacak bir şey yapmaksızın abdest alır ve imam ile bıraktığı yerden [URL="https://www.mumsemaforum.com/hanefi-mezhebinde-namaz-ve-kilinisi/"]namaz[/URL]ına devam eder. Şayet imam namazı bitirmiş ise kalan rekâtlarda imama uymuş kimse gibi bir şey okumadan, yaklaşık olarak imamın bekleyeceği kadar bekler, sadece rükû ve secdedeki tesbihleri, oturuştaki dua ve salâvatları okuyarak namazını tamamlar (Merğînânî, el-Hidâye, I, 59, İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtar, I, 606). Kalabalık bir camide cemaatle namaz kılarken abdesti bozulan ön saftaki bir kişi -bütün müctehitlere göre de abdesti bozulmuşsa- ve kalabalıktan dolayı abdest almak için en yakın abdest yerine gitmeye imkân bulamazsa, oturur ve namazın bitmesini bekler. Sonra abdest alır ve namazını tek başına kılar.


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Cemaatle namaz kılarken abdest bozulursa


  Merhabalar, iki kisi cemaat ile namaz kiliyor. Imam namaz kildirirken, cemaat olanin abdesti bozuldu ve namazdan ayrildi. Imam nasil hareket eder? Imam cemaaatin geri gelecegini var sayarak namaza sesli okumaya ve tekbirlere devam ederek namazini yanliz olarak tamamlamasinda bir mahzur varmidir?


 6. 5
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,914
  Tecrübe Puanı: 102

  Cemaat namazı bırakırsa artık imam yalnız kıldığı gibi devam eder. İmamın namazı açısından bir mahzuru yoktur.


+ Yorum Gönder