Namaz kılmamanın cezası ile ilgili hadisler ve ayetler 5 üzerinden 4.53 | Toplam : 120 kişi
 1. 29
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Namaz kılmamanın cezası ile ilgili hadisler ve ayetler


  Vallahi hesap günü şahidim burada yazanlara. Barış dini olan islamı, kafiri dahi anlaşma varsa arada ve canına kestedmediği müddetce öldürün demeyen kitabımızı parça parça edip başındaki ve sonundaki ayetten kopartıp tek başına hüküm vermenize, ki, vay o ayetleri parça parça edenlerin haline, vay o elleriyle yazıpta buda allahtandır diyenlerin haline.) Şahidim hem bunları savunup hem ataistlerle aynı apartmanlarda oturup bu uydurdukları hükümleri uygulamayanlara. Şahidim rabbim bunca yıldır bu hükümlerle katledilen mazlumları katledenlere verilen bu desteğe. Şahidim rabbim ayetlerle çelişen bunca kelimeleri Alemlere Rahmet olarak gönderdim dediğin o güzel peygambere atfetmelerine. Şahidim Rabbim yıllardır dünyanın çeşitli yerlerinde kafirlerce katledilen bunca müslüman kardeşimiz varken o kafirlere karşı tek vücut olmayı engelleyen bu mezheplerin peşi sıra gidipte kafiri bırakıp birbirine düşenlere. Şahidim Rabbim o öyle demiş bu böyle demiş deyip Kitabından Furkandan habersiz kitabındaki dini yaşamayıp onun bunun dediğiyle din yaşayanlara. Şahidim Rabbim Atalarını ne yol üzere buldularsa onların izinden gidip, Ataları düşünmemiş akıl edememiş bile olsa kendilerininde hiç akıllarına müracat etmeyip taklitcilik yapanlara. Şahidim Rabbim cennet ve cehennem kendi ellerindeymiş gibi sanki Hüküm Sende değilde kendi ellerindeymiş gibi kendilerine Senin Selamınla gelenlere Belki onlardan daha içtenlikle LA İLAHE İLLALLAH MUHAMMEDERRESULULLAH deyip Seni birlemesine Peygamberimizi Resulün olarak söylemesine rağmen sanki kalplerin özünü bilen kendileriymiş gibi din kardeşini tekfir edip kanını, canını, malını, ırzını kendilerine helal sayarak katledenlere. Ben mezheplerin her söylediği doğru değil o yüzden hak diyemem, Allah adına hak olduğunu idda edip savunduğumuz her şeyde sorumluluğumuz var dediğimde bana mezhepsiz diyorlar. Bende Elhamdülillah diyorum şahit oldunuz kendinizin ne yol üzere olduğunuza ve benimde o yol üzere olmadığıma diyorum. Hiç şüphe yokki sende şahidsin Rabbim. Şahit Olarak Allah yeter.


 2. 30
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Namaz kılmamanın cezası ile ilgili hadisler ve ayetler


  ölüm korkusu ile yaptırılan bir ibadeti kim nereye oturtabilir? zorla kılınan bir namazın kime nasıl bir getirisi olabilir? böyle bir düşünce olabilir mi? isteksizce rabbimize yapılan bir ibadeti rabbimiz "veyl olsun o namaz kılanlara" diye hoşnutsuzlukla karşılarken,sopayla,ölümle yapılan değil,yaptırılan bir ibadetten nasıl memnun olabilir?allah ve resulunun hoşnutluğu nasıl kazanılır diye latif bir sual,bizlere razılığın nasıl olacağını gösterecektir...

  Diyen kişi, cehennem ve azap korkusuyla müslüman oluyorsun da neden namaz kılmayasın.


 3. 31
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Namaz kılmamanın cezası ile ilgili hadisler ve ayetler


  Cezasi vardir. Sonucta bu farz olan bisey. Lakin Allah'imizin affı ve rahmeti de en az azabi kadar cok buyuktur. Diğer dediklerinize ise harfiyen katiliyorum. Teşekkürler


 4. Reklam

 5. 32
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Namaz kılmamanın cezası ile ilgili hadisler ve ayetler


  Tam olarak öyle değil kardeşim namaz .kalmayan RABBİMİN korunmasında çıkar ve kesin şeytan onu saptanır.su örneği vereyim sana .anan baban 3 sene hizmet etti onlar yaşlarında sen onları sokağa Attın bu nankörlük demi bunun gibi bunca nimete inherited turlusune kör bunca zulme kör.yasamak sessiz kalmak ne büyük nankörlük ve ayıp. Senden istenen 24te 1 namaz ki buda senin dünya ve ahiret rahatım için. Yanı namazı terk kalbi kararlara götürür kendin illa günah istersin. sevaplarin karsiligida ahirete değil dünyaya verilir...kısaca namaz bizim borcumuz RABBİM dilerse bağışlar günahı biz kendi elimizde inkar a giden yol ve namaz siz korunmayan kalp günaha dalar.


 6. 33
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cezası ahirette diyor Allah. Namaz kılmayana dünyevi bir ceza olsaydı kuranda yazaması gerekirdi. Nasıl ki zina, hırsızlık gibi şeylerin cezası kuranda var ise namaz kılmamak hakkında bir ceza olsaydı oda kuranda yazardı.


 7. 34
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Namaz İslam dininin en büyük ibadetidir. Sen müslümanım diye geziyosan ortada bunu yapmak mecburiyetindesin. Yapmazsan hem dünyevi hem ahiri tabii ki de cezası olucak. Her işinize gelmeyene bu yalandır diyemezsiniz.


 8. 35
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  düşünün; aklı olmayan tüm canlıları, dağları, taşları ağaçları v.s. yeryüzü ve semadaki her yaratılanı..... sabah akşam hiç durmadan ama hiç usanmadan ama hiç yorulmadan yaratanı tespih etmiyor mu?.... Kur-anın ifadesiyle biz düşünen akıllı ama çeneli çekişken mahlukatlar Allah bizi affetsin Allah bize acısın.... Allah'a inşallah günde 5 kez kulun miracına ve onun azameti karşısında eğilmeyi, hepimize müslümanım diyen her kula nasip eder... (Emrah)


 9. 36
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Namaz kilmanin önemini kavramaktir önemli olan, namaz insanlari kötü şeylerden uzaklaştırdığı için önemlidir, yatip kalkmakla insan cenneti kazanamaz, namaz araciligiyla iyi insan olursunuz. O zaman sadece namaz kil her halti ye cennete git.


 10. 37
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yukarıda da ifade edildiği gibi Kur'an'ı Kerim ve Hadisi Şerif'de namaz kılmayanlara yönelik her hangi bir dünyevi cezadan bahsedilmemiştir. Namaz kılmayanlara yönelik ne Kur'an'da ne de Sünnette her hangi bir ceza (had) öngörülmemiştir. Namaz kılmakla ilgili uyarıcı ayet ve hadisler namaz kılmayanların ahirette uğrayacağı cezaları haber vermektedir. Namaz kılmak Din'de en önemli amellerden biridir. Bu şuura ulaşmayan, namazı ciddiye almayan bir kimsenin ahirette Allah tarafından sorumlu tutulacağında şüphe yoktur.

  Yukarıda geçen mezheplere ait görüşler ise mezhep alimleri tarafından ileri sürülmüş olan fikirlerdir. Hiç bir alim/fakih Kur'an'ı Kerim de yada sahih hadislerde (ki hadisler aslında ayetlerin açıklamalarıdır) verilmeyen ölüm cezası gibi bir cezayı namaz kılmayanlar için kıyas yoluyla çıkaramaz. Eğer böyle bir hüküm olsaydı bu Kur'an ayetlerinde açıkça ifade edilirdi ve Peygamber (as.) bunu uygulamış olurdu. Mesela haksız yere kasten bir kimseyi öldürmenin cezası İslam'da ölümdür. Bu ceza hem Bakara Suresinde açıkça ifade edilmiştir, hem de Peygamber (as.) bunu uygulamıştır. Ancak bırakın katli, namaz kılmayanlara yönelik Allah Rasulü'nün bir ceza bile verdiğine dair bir rivayet yoktur. Yukarıda öne sürülen görüşler kimden gelmiş olursa olsun açıkça hatalıdır ve uygulanamaz. Bu meşhur mezhep imamlarının bilgi ve takvalarına saygı göstermekle beraber zaman zaman bu ve benzeri başka konularda hatalı hükümlere vardıklarını kabul etmek zorundayız. Zaten yukarıda da anlatılan rivayetler incelendiğinde her mezhebin farklı bir görüşü olduğu görülecektir. Bunun sebebi bu görüşlerin subjektif (kişiden kişiye değişebilen) akıl yürütmeden ibaret olmasıdır. Bu şekilde ilim sahibi herkes farklı bir görüş ileri sürebilir ancak bunların her hangi bir bağlayıcılığı yoktur. Doğru da olabilir yanlışta. Nesnel muhakeme ve akıl yürütme ile (kıyas) namaz kılmayanların öldürülmesine hükmetmek hatalı olduğu gibi bu görüşlere dayanarak böyle bir uygulamaya girişmekte tamamen yanlıştır ve dinin temel prensiplerine aykırıdır. Dini asıl kaynaklarından (Kur'an ve Hadis) değil de onlar hakkındaki yorumlardan öğrenirsek bizde öncekilerin yaptıkları hatalara düşeriz.


 11. 38
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kesinlikle katılıyorum... Bu arkadaşlar Kur'an daki ayetlere bir göz atsınlar Allaha iftira etmek ne demekmiş. Allah adına hüküm verme yetkisini kendilerinde bulma cüretinin sonu nereye gidiyormuş. Hepsi iyi niyetle başlayıp cehennemlik olmayla sonuçlanan mevzular Allah adına Allahın Kitabında yazmadığı bir şeyi kimse Allah adına varmış gibi gösteremez...


 12. 39
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Dine girmede zorlama yoktur yalnis anlamışsın mevzuyu İslam dini kabul ediliyo ise yükümlü luk ne gerekiyorsa onu yapması gerekiyor tabi sonunu bile bile yapmamak rabbe karşı gelmek te ayrı bi konu


 13. 40
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Mesajların çoğunu okudum. Fakat yine de şu soruların cevabını göremedim. Cevaplarsanız sevinirim.

  4 Hak Mezhep İmamının fetvaları haricinde;

  1 - Peygamberimiz (S.A.V.) tarafından yada 4 halife tarafından namaz kılmayan bir kişiye karşı uygulanmış herhangi bir cezanın rivayeti var mı? Var ise kaynağı ile belirtirseniz sevinirim. Yada bu dönemler içerisinde namaz kılmayan hiç kimse yok muydu?

  2 - Namaz kılmayanın cezası şudur diye Peygamberimizin (S.A.V.) bir hadisi varmı?

  (Lütfen açıkça bir uygulama yoksa yada cezası şudur diye açıkça bir hadis yoksa yok deyin sadece. Varsa da hadisi yada rivayeti kaynağı ile yazın ve sorularımı lütfen başka taraflara çekmeyin. Sorum tam olarak sorduğum gibidir. Merak ettiğim için soruyorum.)


 14. 41
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Senin istediğin şekilde cevap vermek zorunda değiliz. Sen o zaman 4 hak mezhebin ne olduğunu öncelikle öğrenmen gerekiyor ki bu fetvalar nasıl verilir onu anlamış olursun. Hak olan mezhepler delillerini kuranı kerimden, sünnetten yada alimlerin icma'sı ile ortaya koyarlar. Namaz kılmama cezası öyle hemen verilecek bir ceza değildir ve ancak bu devletin ile ve hakimin kararı ile verilebilir. Hakim bu cezayı farklı şekillerde de uygulama selahiyetine sahiptir. Bir noktayı adeta cımbızla tutmaya ve zorlamaya gerek yoktur. Sana yinede bu konuya delili olan iki hadis veriyoruz.

  Hz. Peygamber (a.s.) de şöyle buyuruyor:
  "Kişi ile küfür arasındaki fark Namazı Terk etmektir."
  (Buharî, Neseî, Kutub-i sitte sahibleri ve İmam Ahmed rivayet etmiştir. Neylul'l-Evtâr, I, 291.)Bu hadis, Namazı kılmamanın küfrü gerektiren hususlardan olduğuna delil teşkil etmektedir.


  Yukarıdaki hadisin bir benzeri de Bureyde hadisidir:
  "Bizim ile sizin aranızdaki ahid namazdır. Namazı kılmayan kâfir olur."
  (Bu hadisi beş imam ile İbni Hibban, Hakim rivayet etmiş olup Neseî ile Irakî sahih demişlerdir. Bu konuda başka hadisler de vardır. Neylu'l-Evtâr, I, 293vd)


 15. 42
  Cengaver Misafir
  Misafir

  Adam açık ve net bir şekilde soruyor. Namaz kılmayanin hükmüyle ilgili ve bu kadar önemli olan bir konuda ceza verilecek ama ne Allah c.c. ceza kesmeyerek ne hz. Peygamber ceza kesmeyecek ama rasullullah tan 200 sene sonra birileri çıkıp öldürülmeli asılmalı kesilmeli diyecek. Yok öyle yağma işinize geldimi hadisleri inkar edenlere en ince detaylari bile joz olarak kullaniyorsunuz "e namazi rekatı secdeyi nasıl yapacağız? Kaç rekat kılacağız? Vb." Ama iş namaz gibi en önemli bir ibadet geldimi "senin cevabını vermek zorunde değiliz" madem değilsiniz o zaman sizin yazdığınız o iki hadisle gidelim. O iki hadise göre kişi kafir olma potansiyeli var hatta ve hatta kâfir olur. Peki sonradan kâfir olanın hükmü nedir? Kafasını kesmek? Peki bir taraftan islam barış dini diye anlatıyoruz. bir insanın canı tüm insanlığın cani hükmünde ayeti göreceğiz. hemde bu kadar önemli konu hem namaz hemde bir müslümanın canı olan cezai hükmü sadece icma ya Allah c.c. bırakmış diyeceğiz. Hadi oradan...


+ Yorum Gönder
Git İlk 234 Son