Namaza üşenmek 5 üzerinden 4.22 | Toplam : 36 kişi
 1. 1
  yeskaraa Üye
  yeskaraa
  Üye

  Üye No: 88102
  Mesaj Sayısı: 154
  Tecrübe Puanı: 2

  Namaza üşenmek


  Ben cok sukur uzun zamandir bes vakit namazimi kiliyorum ama su gunlerde cok usenmeye basladim namaz kilmak cok agir geliyor her an birakacak gibi oluyorum ne yapmaliyim cok uzuluyorum.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Namaza üşenmek


  Selamun aleykum kardeşim. Dünya hayatımızın her bir anı imtihan ile doludur. İbadetlerimizde öyledir. Çünkü sürekli nefis ve şeytan ile bir mücadele halindeyiz. Namazını bilinçli bir şekilde kılmalısın. Namazlarının hesabı olacağını ve namazın mükafatının ne kadar büyük olacağını tefekkür etmelisin. Bizlere sayısız nimetler ihsan eden rabbimize hem bir şükür ifadesi hemde bir emri yerine getirme şuuru ile kılmaya çalışmalısın. Zaman zaman insana bazı bu tür tembellik hisleri de gelebilir. Bunları sakın önemseme ve samimiyetle, dua ile ve sabırla yoluna devam et.


 3. 3
  semamca_07 Üye
  semamca_07
  Üye

  Üye No: 77308
  Mesaj Sayısı: 72
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 34

  Cevap: Namaza üşenmek


  bende aynı durumdayım hatta geçen hafta 4 5 gün kılmadım yani bir öğleni kaçırdım bir ikindiyi o şekilde tamamen terk etmedim.şimdi onların farzını kılıyorum sende bırakma sakın!! banada özellikle yatsı namazı çok zor geliyor.işten eve gelmişim, (yemek yemeden kılarım normalde ama zor geliyor).en azından doğru değil biliyorum ama hiç yoktan borcum olmasın deyip sünnetleri terk edip farzlarını kılıyorum. yıllardır bir başlarım bir bırakırım namazı ama bu son seferde bırakmadım en azından farzlarını kılıyorum zaten birkaç gün sonra o üşengeçliğim gidiyor tekrar normal kılıyorum sende öyle yap en azından.birde ben bu videoyu izliyorum bunun gibi çok video var namazın önemini anlatan ama beni en çok etkileyen bu her izlediğimde gözlerim dolar.


 4. Reklam

 5. 4
  yeskaraa Üye
  yeskaraa
  Üye

  Üye No: 88102
  Mesaj Sayısı: 154
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: Namaza üşenmek


  Namaza üşenerek kalkmak günah ve nifak belirtisidir.


 6. 5
  messi Üye
  messi
  Üye

  Üye No: 104853
  Mesaj Sayısı: 45
  Tecrübe Puanı: 1

  Aynısı annem küçükken de başına gelmiş bu tamamen vesvesedir. Vesveseni yen ve namazını kıl kardeşim Selametle


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Namaza neden üşeniyorsun?İnsan güzel bir şeye hiç üşenir mi.Seve seve kıl namazını.Sen onun karşılığında çok güzel çok büyük şeyler alıyorsun.


 8. 7
  yasemin Mum Ve Merhem Olabilmek..
  yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Üye No: 104691
  Mesaj Sayısı: 1,231
  Tecrübe Puanı: 13
  Yer: Allah'ıma Seferdeyim..

  Namazın içindeki manayı huzuru keşfetmek önemli , şeklen kılışımızdan ziyade , ne okuyoruz ne anlama geliyor , secdedeki halimiz ne , neyi ifade ediyo diye bi araştırsak ve bilsek , bırakın üşenmeyi , seccadeden ayrılasımız gelmez .


 9. 8
  Şem'a Özel Üye
  Şem'a
  Özel Üye

  Üye No: 677
  Mesaj Sayısı: 3,245
  Tecrübe Puanı: 34

  "namaz kılmaya üşeniyorum ne yapmalıyım" diyen kardeşler
  Günahlardan uzak durun ve ibadetinizi bilinçli yapın yani namaz ilmihalini okuyun ve tam/eksiksiz yapmaya çalışın geçer.



 10. 9
  #UguR Özel Üye
  #UguR
  Özel Üye

  Üye No: 106942
  Mesaj Sayısı: 1,005
  Tecrübe Puanı: 11

  Haramlar ibadetlerden zevk alınmasını engeller. Haram işledi iseniz tövbe ediniz.


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Arkadaş güzelce herkesin başına gelebilecek bir şey sormuş. Alttaki yazı kendisinin durumuyla hiç ilgisi olmayan ayetler, hadislerle ne münafıklığını bırakmış ne gösteriş yapmasını. Okurken ruhum sıkıldı! Neden bu kadar yıkıcısınız biraz olumlu olun!
  Burdan arkadaşıma tavsiyem bolca zikretmesi ve her üşendiğünde "ya zül celali vel ikram" okumasıdır. Allah'ın izniyle ibadet zor gelmeyecektir.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hocam ben namaza başlıyorum. Sonra bırakıyorum. Çok kılmak istiyorum ama olmuyor. Ben subyanliyim. Onun etkisi olurmu. Sanki birşeyler engel oluyor. Sabah çok erken kalkıyorum. Ama kılamıyorum bana yardimci olurmusunuz.
  .


 13. 12
  Kuveys (Cezalı)
  Kuveys
  (Cezalı)

  Üye No: 115843
  Mesaj Sayısı: 96
  Tecrübe Puanı: 0

  Öncelikle Aleyküm selam kardeşlerim.Bu nefsin tuzağıdır.Nefs hantaldır,açtır,arzu düşkünüdür ve şeytanımızı besler.Nefsi terbiye etmekle başlayalım.Yediğimizin dozunu kaçırmayalım,yeterli yatalım,ibadeti bize bunca nimeti;eli,burnu,kulağı,gözü,müslüman olarak doğmayı,müslümanlıkla tanışmayı nasip eden Rabbimize teşekkür olarak yaptığımızın bilincinde olalım.Yapmak için yapmayalım.Bize emeğimizim karşılığında para veren adama 100 lira fazla verse Allah'ın mülkünden evrendeki bir toz parçasını bize verdi diye saygı duyarız,teşekkür ederiz,minnet duyarız.Bilmez miyiz ki rızkı asıl veren Allah'tır.Bunun bilincinde yapılan ibadetlere şeytan bir yerden sonra vesveseyi keser.Arapça bilmeyenler yani anlamını tam olarak bilmeyenler okumayı kastetmiyorum 40 gün namazı türkçe kılıp abdesti 40 gün türkçe alsın.Amacımız kulluk gereği farz olan namaz.Yolumuz ve hedefimiz belli.Yasemin arkadaşımıza bu açıdan katılıyorum.İlk önce niyetten çok manası ve yapılan ibadetin nasıl yapıldığı idrak edilmeli.40 gün dememin sebebide dini hadiselerde 40 ın önemli bir sayı olmasındandır.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selâmün Aleyküm. Ben 18 yaşıma geldim ama hala bir rekât namaz kıldığımı hatırlamıyorum. Yurt dışında yaşıyorum çocukluğum burada geçti. Bazen namaz kılmayı çok istiyorum ama bir şey beni engelliyor. Biraz üşengeçlik biraz da korkuyla günler günleri kovalıyor maalesef :( Namaz kılma isteğini nasıl kesin bir şekilde elde edebilirim ? Bu vesveselerden nasıl kurtulabilirim ? Namaza başlamak ve bir daha hiç bırakmamak istiyorum. Zaten çok daha önce başlamalıydım biliyorum :(


 15. 14
  gizlikullanıc Üye
  gizlikullanıc
  Üye

  Üye No: 119032
  Mesaj Sayısı: 29
  Tecrübe Puanı: 1

  Selamun Aleyküm namazımı kılmakta eriniyorum ve bundan çok huzursuzum severek adeta namazı kılmadığım zaman içimde bir huzursuz kaplayacak şekilde namazlarımı koşarak kılmayı istiyorum. Ne yapmalıyım. Her namazın sonunda Allaha dua ediyorum Allahım sen namazlarımı severek huşu içinde kılmamı nasip et diye dua ediyorum. Ama olmuyor. Yardımda bulunur musunuz?


+ Yorum Gönder