Basur hastasıyım doktor anüs bölgesinden içeri parmağıyla krem sürdü acaba orucum bozuldumu? 5 üzerinden 4.57 | Toplam : 23 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Basur hastasıyım doktor anüs bölgesinden içeri parmağıyla krem sürdü acaba orucum bozuldumu?


  hayırlı ramazanlar ben basur hastasıyım bugün oruca niyetlendim fakat agrılarım cogalınca doktoruma gittim muayene esnasında doktor anüs bölgesinden iceri parmagıyla krem sürdü acaba orucum bozuldumu??? cevap,ınız için şimdiden teşekür ederim...

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Desert Rose Bayan Üye
  Desert Rose
  Bayan Üye

  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 10,755
  Tecrübe Puanı: 158

  Cevap: Basur hastasıyım doktor anüs bölgesinden içeri parmağıyla krem sürdü acaba orucum bozuldumu?


  Asıl itibariyle bir insan unutarak yiyip içse, cinsi yakınlıkta bulunsa veya doktora muayene olsa bile bu çeşit davranışlardan sonra ne oruç bozulur, ne de kaza veya kefaret gerekir. Oruca bir zarar gelmiş olmaz.

  Hatta oruçlu olduğunun farkında olarak bile muayene olunsa yine oruç bozulmamaktadır. İnsanın dübürüne, kadınıun fercine kuru olarak parmağın girmesi bile orucu bozmaz. Su veya yağ ile ıslanmış bir parmağın ön veya arka tarafa sokulması orucu bozar. İnsan ön tarafa pamuk koyar da iyice kaybolursa, bu takdirde oruç bozulur.

  Muayene esnasında tıbbi aletin bir kısmı dışarıda kalacak olursa oruç bozulmaz Fakat bir ilaç sürülerek konursa oruç bozulur. Fakat bir zaruret olmadıkça Ramazan ayının dışında muayene olmak gerekir. (8)


  8) Aileye Özel Fetvalar, Mehmed Paksu, Nesil Basım Yayın, 1999 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  hemorid kremi orucu bozarmi?


  Fitil kullanmak, lavman yaptırmak orucu bozar mı?


  Ağrı kesici, ateş düşürücü olarak veya diğer bazı amaçlarla makattan; mantar ve bazı kadın hastalıklarının tedavisinde ferçten fitil kullanılmaktadır. Lavman, tıbbî operasyon öncesi veya kabızlıkta kalın bağırsak da bulunan dışkının, anüsten içeriye, sıvı verilerek dışarı çıkarılmasıdır. Sindirim sistemi, ağızla başlayıp anüsle sona eren, sindirim borusu ile sindirim bezlerinden oluşur. Sindirim borusu ise, ağızla başlar. Ağzın gerisinde yutak bulunur. Sonra yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüs gelir. Sindirim ince bağırsaklarda tamamlanmaktadır. Kalın bağırsaklarda ise, sadece su, glikoz ve bazı tuzlar emilmektedir. Kadının ferci ile sindirim sistemleri arasında ise bir bağlantı bulunmamaktadır. Bu itibarla kadınların fercinden kullanılan fitiller, orucu bozmaz. Makattan kullanılan fitiller ise, her ne kadar sindirim sistemine dahil olmakta ise de, sindirim ince bağırsaklarda tamamlandığı, fitillerde gıda verme özelliği bulunmadığı ve makattan fitil almak yemek ve içmek anlamına gelmediği için, orucu bozmaz. Lavman yaptırmak konusunda ise, iki durum söz konusudur; kalın bağırsaklarda su, glikoz ve bazı tuzlar emildiği için, gıda içeren sıvının bağırsaklara verilmesi veya orucu bozacak kadar su emilecek şekilde verilen suyun bağırsakta kalması durumunda oruç bozulur. Ancak, suyun bağırsaklara verilmesinden sonra bekletilmeyip bağırsakların hemen temizlenmesi durumunda, verilen su ile birlikte bağırsaklarda bulunan dışkının dışarıya çıkarıldığı ve bu esnada emilen su da, çok az olduğu için oruç bozulmaz. (5)

  5) T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı Resmi Sitesi


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Basur hastasıyım doktor anüs bölgesinden içeri parmağıyla krem sürdü acaba orucum bozuldumu?


  Ayni sorun bendede var ve buradaki yazılan cevap sasirtti beni. Fitil ve benzeri makatdan sokmak bozmaz yaziyor.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  1 - Hemorid kremi sürmeliyim orucum bozulur mu ?

  2 - Makat içi elle muayene orucu bozarmî


 7. 6
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  1- Makat içerisine sürülmediği sürece oruç bozulmaz.

  2- Makat içi muayenede eğer bir ilaç veya krem sürülerek yapılırsa oruç bozulur. Aksi takdirde oruç bozulur.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Adetim düzensiz 14 günde bir bu ay 19 günde oldu ama umre yaotim yorulmadan leke geldi 3 gün sonra kanama olue ve 13 gün sürer bunun 10 günü adet kanaması diğer kalan günler Özür bu durumda ne yapmaliyim o ilk gelen leke nin ardından 3 gün namaz oruc vs devamı yoksa asıl kanama gelince mi birakayim


 9. 8
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  İlk gelmeye başlayan akıntılar adetten sayılır ve 10 günden sona devam edenler ise özürden sayılır. senin yapman gereken adet dönemin başlangıcında olan akıntıları adetten sayacaksın. 10 günde hala kesilmemişse bile gusül alır ve ibadetlerine başlamalısın.


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hocam ben makattan parmak sokarak dışkı yapıyorum oruçlu iken de yaptım ama orucu boz Canını bilmiyorum bazı yerlerde bozar bazı yerlerde ise bozmaz diyor ıslak peçete ile Makati içini temizliyorum nolur yardimci olun Ağlıyorum uyuyacadim inşallah bozulmamistir orucum Rabbim kabul eder inşallah daha 17 yaşındayım


 11. 10
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Bu bir hastalıktan dolayı ise bu şekilde ihtiyacını gidermen caizdir. Yoksa makat içini temizleme gereği yoktur. Oruçluyken parmak sokulması ise orucu bozmaz. Ancak ilaç, krem ve benzeri bir şey içeri girerse oruç bozulur. Islak mendilin ıslaklığı da bir görüşe göre bozar.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  1400 yıldır tabii menfez olan ve değişmeyecek olan insanoğlu için kurallar bellidir. İslam fıkhının bulmadığı cevap vermediği konu yok bu konuda. Beni asıl şaşırtan ister kadın erkek olsun ön ve arkadan konan şey 1400yıldır orucu bozduğu kesin biliniyor. Nedense modern tıp deyip bunu bozmaz diyebilmesi ne kadar derin bir islamı anlamamanın fıkıh bilmemenin diyanet ve kendini din adamı diyen kişilerin bu hata veya kastı açıkça aleni cesurca yapması kıyamet alametidir.


 13. 12
  misafir 34 Misafir
  Misafir

  1400 yıl önce herşeye kolaylık getırilmiş. islam dını kolaylık dini. olmaz deyip kestirmek olmaz. herşeye olur demekte olmaz. delillere göre konusulur. mesela sen eğer hasta isen ayakta namaz eda edemiyorsan o zaman oturarak gerekırse yatarak namazını kılınır deniyorsa. sende yatarak kılınmaz dersen yanlış yapmış olursun. olmaz deyip kestirip atmak doğru olmaz. araştır incele. ve bu çok rahatsız olanlar için varsa kolaylık onu söyle sevaba gir. bilgin varsa buraya yaz.


+ Yorum Gönder