Iskât-ı savm ne demektir? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 6,312
  Tecrübe Puanı: 71

  Iskât-ı savm ne demektir?


  Iskât-ı savm, ölünün üzerindeki oruç borçlarını düşürmek demektir. Iskat, kişinin sağlığında çeşitli sebeplerle eda edemediği oruç, adak, keffaret gibi dinî mükellefiyetlerinin, ölümünden sonra fidye ödenerek düşürülmesi, böylece o kişinin bu tür borçlarından kurtulması anlamını taşır.

  Ölünün üzerinden, sağlığında mazereti sebebiyle tutamadığı oruç borçlarının düşürülmesi için fidye verilmesi hususu, âyet ile sâbittir. Kur’an-ı Kerim’de: “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir yoksul doyumuna yetecek kadar fidye öder.” (Bakara, 2/184) buyrulmaktadır.

  Bu ayetin hükmüne göre, oruca dayanamayan veya mazeretleri sebebiyle Ramazanda ve diğer zamanlarda oruç tutmaktan aciz kimselerin, her bir oruç günü için fidye ödemeleri gerekir. Ayette, hayatta olup oruç tutmaya sağlığı imkân vermeyenlerin fidye vermeleri söz konusu edilmektedir. Hayatta iken imkân buldukları halde oruç tutmadan ölenler için oruç keffareti ödenip ödenemeyeceği konusu âlimler ararsında tartışmalıdır?

  Fakihlerin çoğunluğu, yukarıdaki ayet-i kerime’den hareketle, mazeretli veya mazeretsiz oruç tutmamış ve kaza etmeden vefat etmiş olan kimselerin oruç borçları için de fidye ödeneceğini, hatta bu kimselerin bu konuda vasiyette bulunmaları gerektiğini ifade etmişlerdir (Merğinânî, el-Hidâye, I, 127). Çünkü fidyenin gerekçesi, oruç tutmaktan aciz olmaktır. Ölen kimse de oruç tutmaktan mutlak surette acizdir. O halde bunların durumu, tutamadıkları oruca karşı fidye vermeleri nass ile sabit olan kişilerin durumuna kıyas edilebilir (Serahsî, el-Mebsût, III, 100; İbn Kudâme, Muğnî, III, 82).

  İlgili Yazılar

 2. 2
  VESLiHAN Bayan Üye
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Üye No: 108092
  Mesaj Sayısı: 427
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: Iskât-ı savm ne demektir?


  vefat eden kişinin hayattayken tutamadığı oruçlarının veremediği zekatının yada fityesinin yada diğer yapamadığı dini hükümlerinin öldükten onra ödenmeye çalışmasıdır


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Iskât-ı savm ne demektir?


  Elbette insan her şeyi bilemediği gibi bazı kelimeleri de bilemiyor veya kullanamıyoruz. ihtiyaç halinde sitenizi ziyaret edip aydınlanıyoruz. Hakkınızı helal ediniz. Katkılarınız için teşekkürlerimi arz ederim.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder