Diyanet'in Alo Fetva hattına gelen sorular 5 üzerinden 4.60 | Toplam : 10 kişi
 1. 43
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Diyanet'in Alo Fetva hattına gelen sorular


  Benim eşim özel hastanede çalışıyor mutfak bölümünde. Kalan yiyecekler çöpe atılıyor. Eşim eve getirirse bi günahı varmı?


 2. 44
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Diyanet'in Alo Fetva hattına gelen sorular


  Bu yiyecekleri eve getirmesi caizdir ama bunu ancak yetkililerin bilgisi dahilinde yapması mümkün olur. Yetkililerden izin almadan bunu yapması caiz olmaz.


 3. 45
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Diyanet'in Alo Fetva hattına gelen sorular


  Ben 2 senedir evliyim evliligimde aile rızası yoktu 2 senedir annemi babamı gormuyorum evliligimde huzur yok hep kavga gürültü eşim aileme olan hasretimi önemsemiyor ailem beni boşanmadan kabul etmiyor ne yapmalıyım

  Selamün aleyküm ben 2 senelik evliyim ve eşimle ailemin rızası olmadan evlendim 2senedir ailemi gormuyorum evliligimde huzur yok benim aileme olan ozlemim eşimin umurunda değil.ustelik eşimin yalanları yaptıkları yüzünden ailem onu istemiyor onunla bosanmazsam benide affetmiyorlar bu durumda dinen ailemimi tercih etmeliyim. Esime karşı guvenimde sevgimde kalmadı artık ne yapmaliyim bosanmazsam annem bana hakkını helal etmeyecek bı hata yaptım ama içinden çıkamıyorum boşanmalimiyim


 4. Reklam

 5. 46
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Diyanet'in Alo Fetva hattına gelen sorular


  Aleykum selam Bunu en başında düşünmen gerekirdi. Artık bu saatten sonra her iki tarafında orta yolu bularak bu sorunları aşmaya çalışman gerekir. Boşanmak doğru olmaz. Hatanı affetmeleri için ailenin gönlünü yapmaya çalış. Eğer imkan varsa araya büyükleri sokabilirsin. Allah yardımcın olsun.


 6. 47
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İki yasindaki tonrunuma saglikli diye kefir icirsek harammi yeni duydum yanlis yapmak istemiyorum


 7. 48
  Şem'a Özel Üye
  Şem'a
  Özel Üye

  Üye No: 677
  Mesaj Sayısı: 3,244
  Tecrübe Puanı: 34

  Kefir eğer saf at sütü ise caiz ama mayalanmış ve içerisine maddeler katılarak alkol haline dönüşmüş ise caiz değildir


 8. 49
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamün aleyküm.
  Ben 2012 yılında aynı işyerinde tanıştığım ve kısa süre içerisinde kendi isteğimle evlendigim eşimle evliligimin 5. Yilindayim.
  Lakin yuvamda hiç huzur yok ve sürekli tartışmalar var hiç bitmiyor ve bu çatışmalar yuvami yıkacak derecede.
  Kendimce bu durumu şöyle ozetlemek istiyorum nişanlılık döneminde biz eşimle gençliğinde vermiş olduğu şehvetle yaklaştık lakin kesinlikle birleşme olmadı sürtünme yolu ile yaklaştık ve bu biz fırsat buldukça oldu. Bu esnada gebe kaldı ister istemez aileme söyledim durumu ciddi bir konu olduğunu bildiğim için Allah razı olsun onlardan düğün tarihini öne alarak dini nikah ve resmi nikah olmak üzre evlendik.
  Yuvamizin neşesi olan çocuğumuz isteyerek ilişki olmamasına rağmen dünyaya geldi evladimizin akıbeti nedir? Ve bu huzursuzluk bizim bu yaşadığımız şeyle alakalimidir?
  Yaklaşık 2 senedir namazlarimi kılıyorum gunahlarima Tevbe ettim buna rağmen bu huzursuzluk var bu haram yaklaşmadan dolayı olduğu geliyor hep aklima. Bu yuvayı dagitmali mı ? Yoksa bir oluru varmı? Birde en önemli sorun hanimimin kapalı olmasını ve evlenme kararı almadan önce bu isteğimi dile getirmeme rağmen yapmadı bu yüzden bende ona karşı biraz hissiz kaldim. Bu yuva kurtulurmu yardım ederseniz teşekkür ederim


 9. 50
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Aleykum selam. Eski hata ve günahları düşünmek ve onlardan dolayı üzülmek bir tövbe etmenin alametidir. Ama şu anki sorun ve sıkıntıları o yaşananlara artık bağlamak doğru değildir. Bütün gayretin ve hedefin yuvanı nasıl hayırlı ve huzurlu bir hale getirmek olmalıdır. Boşanmayı asla düşünme. Boşanma herşeyin en sonunda olması gereken bir durumdur. Yıkmak kolay ama yapmak çok zordur. Eğer yuvanı korur ve eşininde ıslahına sebep olursan sana iki kat mükafat olur. Allah yardımcın olsun ve sıkıntılarınızı gidersin.


 10. 51
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kabeyi muazzamayı ilk gördüğünde ettiğimiz bütün dualar kabul olunduğu geri çevrilmedği doğrumudur


 11. 52
  @hmet Özel Üye
  @hmet
  Özel Üye

  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 6,204
  Tecrübe Puanı: 66
  Yer: gölbaşı

  Kabeyi ilk görenin ilk yaptığı dua reddedilmez bu hadistir.


 12. 53
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  selamun aleykum hocam ben internet uzerinden yaklasik 5 6 aydir emek verdigim oyun oynuyorum ve para kazanmaya basladim bu oyun ciftlik oyunu herhangi bi at yarisi bahis falan veya adult site degil vergi levhali sanal oyun sitesi bu para helal mi haram mi


 13. 54
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Diyanetin İslâm ansiklopedisi diye bir uygulamasını indirdim burada sakınılması gereken haramlar bölümünde çalgılı müzik dinlemenin haram olduğu beyan edilmiş hadislerle açıklamışlar benim anlamadığım konu diyanetin kanalında veya ilahilerde yasaklanan müzik aletleriyle nağmeler çalınıyor ve musikilerde de aynı şekilde bu durumda doğru olan nedir? Hangi tür müzikler dinlenmeli??


 14. 55
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hocam hayırlı günler dilerim... İsmim Veysel, faiz konusunda hassas birisi olarak babama bile kredi çekmeyen biri olarak bir konudan bahsetmek istiyorum. Çok samimi olduğum kardeşim gibi gördüğüm çocukluk arkadaşım bana, maddi olarak çok zor durumda olduğunu babasının adına olan memleketteki 3 katlı evlerine kendisinin borcundan dolayı evlerini ipotek altına aldıklarını söyleyerek bankadan kredi çekmemi ve aylık kredi taksitlerini ödeyeceğini söyleyerek benden borç para istedi, hatta ödeme zorluğu çektiğinde memur olan eşinin maaş kartını göndereceğini,bundan eşininde haberi olduğunu söyledi ve bende kendisine inanarak ailesini zor durumdan kurtarmak için yaklaşık 2 sene önce kredi çekip kendisine en yüksek limitten toplamda 58000 lira borç olarak para gönderdim..daha sonra arkadaşım borcu ödeme zorluğu çekince, memur olan eşinin bu olaydan ve maaş kartını gönderme durumundan haberdar olmadığını öğrendim.Bana yalan söylemiş.daha sonra bu durumu ailesine ve tanıdığım bir kaç akrabasına anlattım. Anne babasının böyle bir durumdan haberi yoktu. Arkadaşım bana neden bu durumu aileme anlattın akrabalarım öğrendi senin yüzünden rezil oldum hatta işlerim ters gitti diyerek kendini haklı duruma düşürmeye çalıştı.Daha sonra, sürekli bana, ödeme yapacağını, biraz daha sabretmemi işlerinin iyiye gittiğini söyledi, hatta 2 ay öncesinde ki görüşmemde bana gün vererek borcunun bir kısmı yani kredinin yaklaşık 2 aylık taksidi kadar ödeme yapacağına dair Allah adını alıyorum ve söz veriyorum dedi, bekledim ama sözünde durmadı malesef sürekli oyaladı 9 ay boyunca hiç para göndermedi, ve beni cok zor durumda bıraktı bende kredi yüzünden kiramı bile ödeyemez duruma geldim, ve şuan ev taksitlerim var ödeyemiyorum eşim hamilelik durumunu bu dönemde atlattı ve eşim bu maddi sıkıntının etkisiyle de doğumdan sonra kızımız 3 aylıkken sütten kesildi, eşimle bu konudan dolayı da sürekli tartışıyorum tabi bu konuda eşime hak veriyorum.çünkü kredi çekmeme izin vermemişti ben arkadaşımın sıkıntısını gidermek için böyle bişey yaptım..Arkadaşım daha sonra sürekli oyalayalarak haftaya ödeyeceğim cuma günü gelip vereceğim işlerim iyi gidiyor biraz daha sabret diyerek sürekli oyaladı ve bu oyalama 9 aydan beri böyle devam etti..en son bugün bende kendisine benim artık kaldıracak gücümün kalmadığını, 9 ay boyunca para göndermediğini ailesinin ve akrabalarının bu durumdan haberdar edeceğimi söylediğimde, bana hakaretler etmeye başladı karaktersiz olduğumu söyledi..en son görüşmemizde ve sinirin etkisiylede bundan sonra bana para göndermeceğini ne halin varsa görmemi söyledi, bende arkadaşa bu durumu mahkemei kübra ya bıraktığımı orada hesaplaşacağız dedim. Hatta arkadaş bana suç bularak ailesine ve akrabalarına durumu anladığımdan dolayı işinin ters gittiğini bunun vebali olduğunu mahkemei kübrada hesap vereceğimi söyleyerek para göndermeyeceğini söyledi defaatle söyledi .....kredi çekerek faiz e girdim Allahın af ve mağfirete sığınıyorum......Hocam sorularım şunlardır.
  1. Ben bu kredi durumunu yalan söylediğini ailesine eşine ve akrabasına anlattığım için sorumluluğum,bunun vebali varmıdır.
  2. Allah adını alıp söz verip yapmamanın hükmü nedir.
  3. Arkadaşın bana yalan söyleyerek beni mağdur etmesi zulümmüdür.
  4. Ahirette hesap gününde hesaplaşacağız diyor mahkemei kübrada ben suçlu duruma düşermiyim


 15. 56
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Hayırlı günler kardeşim. İlk olarak faiz haramına bulaşmakla hata etmişsin. Bundan samimiyetle tövbe et ve bir daha bu harama bulaşma.

  - Ona yakın olan kimselere söylemek senin hakkındır.
  - Allah adına söz vermek elbette en büyük yemindir ve yapmamak haramdır.
  - Elbetteki bunlar zulümdür haksızlıktır.
  - Makeme-i kübrada kararı verecek olan almelerin rabbi olan Allah'tır.


+ Yorum Gönder
Git İlk 345 Son