Risale i Nur ve Benzer Eserler Hususunda 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 640
  Tecrübe Puanı: 7

  Risale i Nur ve Benzer Eserler Hususunda


  vaktiyle ilimde bilen birisi, mısıra gittiğinde; ihvancılarla mütaala ederken, tefsirlerden konu açılır ve seyyid kutub un fi zilalin den sorar. ihvancı olmalarına rağmen, orada bulunan alimler: fi zilal tefsir değil ki derler. tefsir çalışmaları kendi usülü ve yöntemi olan calışmalardır ve bu doğrultuda yapılır, fi zilal ise bir mütefekkirin kuran ı kerim den sosyolojik ve psikolojik çıkarımlarıdır, elmalılı hamdi yazır efendinin tefsiri tefsirdir mesela üzerine çalışılabilir çoğaltılabilir ancak fizilalin üzerine ne söyleyebilirsin ki; müellifinin düşünceleri veya çıkarımlarıdır der. bu durum seyyid kutubu veya fi zilali küçültmez.

  keza celaleddini rum i de bir din adamı veya bir fakih değildir. din adına konuşmaz kendi adına konuşur, kendisinden bize gelenlerde fıkıh değildir. din allah ve rasulü böyle söyledi demektir, icma da bundan ibarettir, fıkıh ise bunların birbirlerine ilmek ilmek işlenmesidir. imamlarımız din adına konuşmuşlardır. fakihlerimiz ve alimlerimizde bu sorumluluğu üstlenmişlerdir.

  ben bunları mevlanayı karşıtlarına savunan birisi olarak söylüyorum. mevlanayı değerlendirmek için; imam razi dönemine, onun nazariyelerine, sonrasında gelişen süreçlere, ibni kayyim el cevziyye ye, kelamın kendini yeniden yapılandırmasına, işrakiliğe, ekberiliğe ve sonrasında kadızadelere bakmak gerekmektedir.

  bunları niye söyledim... insanlar yerli yerine oturtulurlarsa değerleri o zaman anlaşılır. insanların zamanlarında hangi doğrultuda işlev gördükleri, birbirleriyle kıyas kabilinden şeyler de değildir. mesela ahmet yesevi, (mevlana bahsinde zikrettiğim bağlamda) bir din adamı değildi demek, ahmet yesevinin değerini düşürmez ki. ahmet yesevinin yaptığını sonraki bin yılda kim yapmış.

  insanları yerli yerine oturtamamak ise cehaletten kaynaklanır ve bu onlara yapılmış bir iyilikte değildir. ayrıca yıpratılmalarının da sebebidir. seyyid kutubu seyyid kutub yapan, idama giderken kendisine kelime i şehadet getirmesini isteyenlere, beni niye asıyorlar zannediyorsunuz ki cevabını vermesidir. fi zilal olsun, risale külliyatı olsun bunları dokunulmaz veya yeterli görmek müelliflerine yapılan bir haksızlıktır.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kuldurdileyen Üye
  Kuldurdileyen
  Üye

  Üye No: 121260
  Mesaj Sayısı: 355
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 47
  Yer: Ankara

  Yorum: Risale i Nur ve Benzer Eserler Hususunda


  İlim sahibi olup Allah ı sevenler, sevgileri ile eserler yazdılar. Allah ı sevip ilmi olmayanlar, ilmi olmasalarda eserlerin içindeki sevgiyi orda görüp tanıdılar ve sevgili için yazılan o eserlerdeki sevgi sözlerini de beğendiler.

  Sevgiyi bilmeyenler, ömürleri tartmakla geçen mantık sahibi ve ilim sahibi kullar adetleri üzere o eserleri de tarttılar. Eserlerin içindeki yanlışı ve doğruları aradılar. Sevgi sevgiyle aranır ama orda asıl saklananıve hakiki amacı değil, hep mantıkla tutulabilen başka bir şeyi aradıklarından burda özel bir şey yok dediler. Onların yok demeleri nasipleriydi, çünkü Allah tan diledikleri hiç bu olmamıştı. Allah da onlara sadece ne dua etmiş neyi dilemişlerse onu nasip etti.

  Mantık Allah tan kula verilmiştir güzeldir. Sevgi Allah tan kula verilmiştir güzeldir. İki güzeli elinde tutup layıkıyla kullananlar ne güzeldir.


 3. 3
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,734
  Tecrübe Puanı: 18

  Yorum: Risale i Nur ve Benzer Eserler Hususunda


  Kur'an dışında her eser eleştirilir, tartışılır ve eksikleri söylenir. Asıl problem bu eserleri sonuna kadar savunmaktır. Bir eseri ve O'nu yazan alimi okurken hiçbir hatası yoktur diye okuyorsak O'nu Kur'an'ın yerine İKAME ediyoruz demektir.

  Örneğin, falanca alimi seven kardeşimize soruyoruz, " bu alimi seviyorsun, herhangi bir hatasına rastladın mı?" Cevap: "evet seviyorum, hatası olabilir ama ben herhangi bir hatasına rastlamadım"

  Aslında kardeşimiz hem sorgulayıcı mantığını kullanmıyor hem de bu eseri eleştirenlere kızıyor. Daha doğrusu kardeşimiz kendinden o kadar emin ki: "Benim sevdiğim alim hata yapmaz" diyerek kendi nefsini yüceltiyor. Böylece hem kendi aklını köreltmiş oluyor hem de sevdiği alime haksızlık etmiş oluyor.

  Allah'ın Rasulü bile. "Ben vahiy alıyorum, her dediğimi yapacaksınız" demeyip, Sahabenin eleştirilerine açık iken bizim herhangi bir alimi, mezhebi, meşrebi hatasız ve direk cennetlik addetmemiz ne kadar doğrudur.


 4. Reklam

 5. 4
  Kuldurdileyen Üye
  Kuldurdileyen
  Üye

  Üye No: 121260
  Mesaj Sayısı: 355
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 47
  Yer: Ankara

  Yorum: Risale i Nur ve Benzer Eserler Hususunda


  Ömer kendini eleştir, tartış ve eksiklerini bul yahut eserlerdeki eksikler için ömrünü ver bişey demedik. Desek ki Ömer i seviyorsunuz hatasına rastladınız mı? Deseler ki hatası olabilir ama biz herhangi bir hatasına rastlamadık. Onu diyenler sorgulayıcı mantıklarını kullanmıyor üstelikte eleştirenlere kızıyor olabilirler. Ayrıca bu kardeşlerimiz kendinden o kadar emin olabilirler ve benim sevdiğim Ömer hata yapmaz da diyebilirler. Böylece hem kendi akıllarını köreltmiş olur hem de sevdiği Ömer e haksızlık yapmış olabilirler. Bunu bize de yapmış olabilirler. Asıl problem belkide Ömer i sonuna kadar savunmaktır, biz bilmeyiz, ilmi yüksek olanlar biz değiliz. ama eserlerde hata varmı diyorsunuz anlamadım. Varsa o hatları bizle paylaşırmısınız?


 6. 5
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,734
  Tecrübe Puanı: 18

  Yazdıklarımı tekrar okuyunuz çünkü ben İLKE'den bahsediyorum. Kişilerden bahsetmiyorum.


 7. 6
  Kuldurdileyen Üye
  Kuldurdileyen
  Üye

  Üye No: 121260
  Mesaj Sayısı: 355
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 47
  Yer: Ankara

  Ama burda İLKE den bahsedilmiyor, Risale i Nur ve benzer eserler, Celaleddin i Rumi, Ahmet Yesevi den bahsediliyor. Biz, kendilerine hayran olup, onlar gibi olmak istediklerimizden bahsediyoruz.


 8. 7
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,734
  Tecrübe Puanı: 18

  Eğer burası sizin sahibi olduğunuz bir tartışma alanı olsaydı zaten herhangi bir fikir belirtmezdim. Ben kendi fikrimi yazdım ister beğenirsiniz ister beğenmezsiniz. Ancak neyin tartışılıp neyin tartışılmayacağına karar verme yetkiniz olduğunu düşünmüyorum.

  Yukarıda belirttiğim temel ilkelere itirazınız varsa bildirin. Bu temel ilkeler risalei nur ve celaleddin rumi için de geçerli. Hayırlı günler kardeşim..


+ Yorum Gönder