Şafi Mezhebinde Abdestin Mekruhları 5 üzerinden 4.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  musab Hadis Öğrencisi
  musab
  Hadis Öğrencisi

  Üye No: 87643
  Mesaj Sayısı: 3,975
  Tecrübe Puanı: 40
  Yer: "İslam Düşüncesinde Sünnet" okuyorum

  Şafi Mezhebinde Abdestin Mekruhları


  Şafide Abdestin Mekruhları


  1.)Abdestin sünnetlerini terk etmek.Genel olarak hiçbir ibadette sünnetlerin terki hoş karşılanmaz.Çünkü kişi önce sünnetleri terk eder,buna alışır,daha sonra da farzları terk etmeye başlar.

  2.)Abdest alırken suyu israf etmek.Çünkü gölün kenarında abdest alsanız bile suyu israf etmeyin diyen peygamberimiz var.

  3.)Abdest alırken konuşmak.Çünkü abdest almak bir ibadettir.Her ibadette Allah'ın özel olarak huzurunda olduğumuzu bilip,ona göre kendimize çeki düzen vermeliyiz.Yani normal olarak otururken nasılsak,zikrederken de aynı şekilde olmamalıyız.İkisi arasında fark olmalı.Bir kimsenin bize acil ve önemli bir şey sorması gerekiyorsa abdest alırken cevap vermek mekruh değildir.

  4.)Oruçlu iken ağza ve burna fazla su vermek.Çünkü Şafi Mezhebine göre üç defadan fazla su verilir ve ağza veya burna su kaçarsa oruç bozulur.Ayrıca ağza veya burna üç defadan fazla su verilirse oruç bozulur diye çoğu kişi bilemez ve orucu bozuldu sanabilir veya orucum bozuldu mu acaba diye vesveselenebilir.

  5.)Necis bir yerde abdest almak.Çünkü necis bir yerde abdest aldığımızda yerdeki necasetten üzerimize veya vucudumuza bulaşabilir.Bilmeden namaza engel olacak kadar necasetle namaz bile kılabiliriz.Bu durumda namazın iadesi şarttır.Ayrıca necis yerde abdest alan kişi daha sonra üzerini ve vucudunu kontrol etse bile namaz esnasında şeytan gelip onunla uğraşip vesvese verebilir.Bu durumda kişi tekrar abdest alır,tekrar namaz kılar.Bu da kişiyi namazdan soğutabilir.

  6.)Abdest azalarını üçten fazla yıkamak.Çünkü Allah Rasulunün üçten fazla yıkadığı varid olmamıştır.

  7.)Başı ve kulakları üçten fazla meshetmek.Çünkü Allah Rasulü başını ve kulaklarını hiçbir zaman üçten fazla meshetmemiştir.


  ==================================================
  Kaynak İçin Bakınız: Süleyman Kösmene, Dört Mezhebin İslam İlmihali, s.303.
  ==================================================

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Şafi Mezhebinde Abdestin Mekruhları


  Slm cok tesekur ederim bana cok yardimci oldunuz allah razi olsun


+ Yorum Gönder