İlmihal, Cuma Namazı ve Vakit Namazlara Dair Birkaç Soru 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  yolcununbiri Üye
  yolcununbiri
  Üye

  Üye No: 120686
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1

  İlmihal, Cuma Namazı ve Vakit Namazlara Dair Birkaç Soru


  Selâmün aleyküm. Vakit ayırırsanız, internetteki bilgiler sebebiyle tam neticeye varamadığım birkaç soruyu sizlere de sormak isterim:

  - Son oturusta "illallah" sözünden sonra işaret parmağını kaldırıp selam vermeye başlayana kadar havada tutmak gerektiği söyleniyor. Aynı mantıkla, ilk oturusta da aynı yerde parmağı kaldırıp Allahü Ekber diyene kadar parmak havada mı kalacak yoksa salavat getirmeden önce indirmek mi gerekecektir? Yahut ilk oturusta parmak kaldırılmıyor mu?

  - Cuma namazını hanefi imam arkasında kılarken her iki rek'atta da şöyle mi kılınmalı: Hoca Fatiha'yı okurken şafii olan kimse eşlik etmeyecek, âmin demeyecek. Fakat Hoca Fatiha sonrasında süre okurken, kişi bu kez içinden Fatiha'yı okuyacak, sonra cemaatle birlikte rukûya eğilip namaza devam mı edecek?

  - Eğer cuma namazında hocayla birlikte Fatiha okumak isterse, sonrasında her iki rek'atta da zammı süreyi sadece dinleyecek mi yoksa onların yerine ihlas süresini mi okuyacak?

  - Yine cuma namazında hoca ve cemaat sola selam verene kadar şafii kimse selam vermiyor deniyor. Böyle yapmak mı gerek yoksa cemaatler birlikte selam vermek doğru olur mu?

  Sözde Büyük Şafii İlmihali ve Temel Şafii İlmihali var bende ama eserleri veya yazarları kötüleme niyetinde olmasam da böyle ince ama önemli detayların yazmıyor olması gerçekten üzüyor, kızdırıyor insanı. Forumda başkaca kaynaklardan ilmihal tavsiyeleri yapılmış. Bu soru vesilesiyle sormak isterim ki:

  Yukarıdaki ince detayların ve benzerilerinin de yazılı olduğu, tastamam bir kaynak almak istenirse hangisini önerirsiniz?

  - Büyük Şafii İlmihali, Fehremez Sercan
  - Büyük Şafii Fikhi, 4 Cilt
  - Temel Şafii Fikhi Kifayetül Ehyar
  - Minhac, Açıklamalı Şafii İlmihali

  Şimdiden teşekkür ederim. Rabbim razı olsun inşaallah.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: İlmihal, Cuma Namazı ve Vakit Namazlara Dair Birkaç Soru


  Aleykum selam.

  - Şafiilerde ilk oturuşta illallah denince parmak kaldırılır ve Allahu ekber diyene kadar parmak havada bırakılır. Son tehiyatta da selam verilinceye kadar parmak indirilmez.

  - Şafii olan kişi hanefi imamın arkasında yada şafii imamın arkasında kılması arasında bir fark yoktur.

  - Cuma yada diğer namazlar arasında imama uyma arasında bir fark yoktur.

  - İlmihal tavsiyesi olarak ise, Temel şafii fıkhı (Kifâyetü'l Ehyar) Ravza yayınları. Yazar: Takiyiddin ebu bekir b. Muhammed el hüsnü el huseyni ed dımeşki eş-şafii.


 3. 3
  yolcununbiri Üye
  yolcununbiri
  Üye

  Üye No: 120686
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1

  Yorum: İlmihal, Cuma Namazı ve Vakit Namazlara Dair Birkaç Soru


  Öncelikle teşekkürler. Ancak arada fark olmadığını belirtmiş olmanıza karşın benim bildiğim kadarıyla şafiilerde imamla birlikte tüm o surelerın falan okunması gerekir. Bu da pek olası değil; çünkü imam Kur'an'dan herhangi bir sure okuyabiliyor. Ben de tüm sureleri ezbere bilmiyorum. Bu durumda yukarıda belirttiğim gibi imam Fatihayı' bitirince benim Fatiha mı okumam gerekir; yoksa her iki rekatta zammı sure olarak ihlas mı okumam gerekir?

  Teşekkürler.


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: İlmihal, Cuma Namazı ve Vakit Namazlara Dair Birkaç Soru


  Bir fark yok derken, imam hanefi yada şafii olsun sen kendi mezhebine göre hareket edersin. İmam fatihayı okuduktan sonra fatihayı ve zammı sureyi okursun.


+ Yorum Gönder