Yeşil Biberin Faydaları !!.. 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  *ÜSTÜNBAŞ* Üye
  *ÜSTÜNBAŞ*
  Üye

  Üye No: 77032
  Mesaj Sayısı: 378
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 77

  Yeşil Biberin Faydaları !!..


  Meyve ve Sebzelerin Faydaları

  Yeşil Biber' in Faydaları


  Sebze olarak faydalarına değinmek istediğimiz Türkiyemiz' de de bir çok bölgede yetişen ürünümüzdür. Salata ve bir çok Türk yemeğinde kullanılan, hatta onsuz bazı yemeklerin yapılamadğı kıymetli bir sebzemizdir .

  Taze iken yeşil ve çoğu acı olan meyvesi sebze ve baharat olarak kullanılır. C vitamini ve bilhassa nadir yiceklerde bulunan P ve K vitaminlerini içerir. P vitamini ile damarları yumuşatır, kanamaları önler. K vitamini ile de kanın pıhtılaşma kabiliyetini artırarak kanamaları durdurur. A, B, D vitaminlerini bir arada içeren nadir sebzelerimizdendir.


  Biberin_faydalari.JPG

  BU KADAR FAYDALI OLAN YEŞİL BİBER YENMEZ Mİ ?..*ÜSTÜNBAŞ*

  İlgili Yazılar

 2. 2
  *ÜSTÜNBAŞ* Üye
  *ÜSTÜNBAŞ*
  Üye

  Üye No: 77032
  Mesaj Sayısı: 378
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 77

  --->: Yeşil Biberin Faydaları !!..


  Biber ülkemizde çok yetişen genelde acı meyvelere sahip bitkilere verilen bir addır.
  Latince İsmi: Capsicum
  İçerdiği Maddeler: Uçucu yağlar, C vitamini , A vitamini , B vitamini, D vitamini ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren etkin maddeler bulunmaktadır.
  Biberin Özellikleri:
  Genelde sulak yerlerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Genelde yemeklere direk olarak yada salça yapıldıktan sonra katılabilmektedir. Yeşil biberler bol miktarda C vitamini içermektedir. Bunun sağlık üstüne önemli yararları bulunmaktadır. Ülkemizde bir çok türünün yetiştiriciliği yapılmaktadır bunlar başlıca olarak; Domates Biberi, Sviri Biber, Yeşil Biber, Çarliston Biber ve Pul Biberdir. Bol sulak ve mevsimlerinin sert geçmediği aşırı soğuk ve sıcağın etkin olmadığı bölgelerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Humuslu organik madde içeriği olarak yüksek topraklarda yetiştirilmektedir.
  Biberin Faydaları:
  - İçeriği C vitamini sayesinde bir antioksidan olarak görev yapar.
  - Kanser oluşumunu engeller.
  - Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
  - İştah açıcı etkisi bulunmaktadır.
  - Sindirim problemlerine iyi gelmektedir.
  - Vücut ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.
  - Uykusuzluk problemlerine iyi gelmektedir.
  Hazırlanışı:
  Hazırlanması için özel bir çabya gerek olmamaktadır. Yemeklere baharat olarak yada salataya katılabilmektedir. Aralarında en faydalıları yeşil biber ve acı biber olarak bilinen kırmızı biberdir.


 3. 3
  *ÜSTÜNBAŞ* Üye
  *ÜSTÜNBAŞ*
  Üye

  Üye No: 77032
  Mesaj Sayısı: 378
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 77

  --->: Yeşil Biberin Faydaları !!..


  Biber (Capsicum), patlıcangiller (Solanaceae) familyasından Capsicum cinsini oluşturan, Türkiye’de bol yetişen, aynı adla anılıp tazeyken yeşil ve çoğu zaman acı meyveleri olan bitki türlerine verilen ad.
  Türleri:
  Harran Ovasında Çukurova Üniversitesi Koruklu Araştırma İstasyonunda yapılan araştırma da; 1.İnce tatlı sivri, 2.Çarliston Bağcı, 3.11-B-14, 4.Birecik ve 5.Ege acı sivri biberleri kullanılmış ve en yüksek 1990 yılı bir yıllık sonucuna göre 11B-14 çeşidinden elde edilmiştir.
  Bu çeşitten 8072 kg/da verim elde edilmiştir. Ayrıca Bölge’ye adapte olmuş ve oldukça tüketimi fazla olan yerli çeşitlerinde de ortalama 7000 kg/da verim alınmıştır.
  Ülkemizin bir çok yerinde yetiştirilen Biber çeşitleri şunlardır ;
  Sivri Biberler: Bu grupta uzun, narin yapılı, genelde orta koyulukta yeşil renkli, ince duvarlı, genelde tatlı bazen acı biberlerle, daha koyu yeşil, daha kalın duvarlı, oldukça sert dokulu, daha kısa boylu, acı ve tatlı çeşitleri içeren uzun koyu yeşil biberler yer almaktadır.
  Çarliston Biberler: Uzun biberler yer almakla beraber daha iri, daha kalın duvarlı ve etli olduklarından ayrı bir grup teşkil etmektedirler. Sarı ve yeşil renkli çeşitleri olduğu gibi lezzetleri de acı veya tatlı olmaktadır.
  İri kırmızı Biberler: Uzun, kırmızı renkli biberlerin bulunduğu gruptur. Özellikle acı olanlar daha ziyade kırmızı toz biber üretiminde ve aynı zamanda pastırma yapımında geniş ölçüde kullanılır. Bu grupta yer alan daha tatlımsı çeşitler ise çoğunlukla biber salçası yapımında ve evlerde özel şekilde hazırlanan turşu yapımında kullanılır.
  Dolmalık Biberler: Yuvarlak iri biberler grubunu teşkil eden bu biberler sarı veya muhtelif tonda yeşil renklidirler. Renk, irilik ve duvar kalınlıkları oldukça değişiklik gösterir.
  Dolmalık Biber
  Konik Biberler: Yeşil veya sarı renkli, kalın duvarlı, çoğunlukla tatlı bazen acı olan bu biberler tamamen kızardıklarında daha ziyade biber salçası ve kırmızı toz biber yapımında kullanılır.
  Domates Biberleri: Şekli domatese benzediğinden bu isimle anılmaktadır. Kırmızı renkli, dolgun etli ve tatlı lezzetli olan bu biberler ülkemizde salça üretiminde kullanıldığı gibi içi doldurularak turşu halinde değerlendirilmektedir.

  Özellikleri:
  • Sivri ve dolmalık olmak üzere iki türü tanınır.
  • Tropik iklim bitkisidir.
  • Çok miktarda yenirse zehirlenmelere sebep olur.
  • Karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarına sebep ola*bilir.

  Faydaları:
  • Kan dolaşımını hızlandırır.
  • Romatizmal hastalıkları için şifa vericidir.
  • Eklem iltihaplarını kurutur. 4. Reklam

 5. 4
  muslimahAngel Üye
  muslimahAngel
  Üye

  Üye No: 78312
  Mesaj Sayısı: 7
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 26

  --->: Yeşil Biberin Faydaları !!..


  Alıntı
  Taze iken yeşil ve çoğu acı olan meyvesi sebze ve baharat olarak kullanılır. C vitamini ve bilhassa nadir yiceklerde bulunan P ve K vitaminlerini içerir. P vitamini ile damarları yumuşatır, kanamaları önler. K vitamini ile de kanın pıhtılaşma kabiliyetini artırarak kanamaları durdurur. A, B, D vitaminlerini bir arada içeren nadir sebzelerimizdendir.
  pp vitamini dediğimiz niyasin daha çok hayvansal kaynaklarda bulunuor ki özellikle karaciğer böbrek tavuk hindi balık ve kapekli ekmektede bulunurayrıca patates gibi bitkisel kaynaklı besinelerde de buluno ama yaşil biberde bulunması pek söz konusu değil açıkçası... tabii bu vitaminin yetersizliğinde pallegra hastalğda görülebilmekte bunun ^3 belirtisi var diyebiliriz demans diyare ve dermatit tir ve^3D hastalığı da denir ^.^ kısacası pek alaksı olduğunu görmedim ayrıca p dağil pp (niyasin ) kısaca böyledir ^.^


+ Yorum Gönder