El Ve Ayaklar Neden üşür? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  nursema Üye
  nursema
  Üye

  Üye No: 2198
  Mesaj Sayısı: 146
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 40

  El Ve Ayaklar Neden üşür?


  El ve ayaklar neden üşür?


  Soğuk el ve ayaklar, kan damarlarının büzüşmesi yada bir şekilde tıkanması ile ortaya çıkan şikayetlerdir.


  Bu cilde doğru giden kan damarlarının etrafındaki bağ dokusu gerginliğinin artması ile ortaya çıkabilir. Dolayısı ile el ve ayaklara kan akışı azalır; önce renkleri pembeden mora döner, sonra mavileşir hatta beyazlaşır. Kan akımı düzelmeye başlayınca renk geriye doğru döner; bu sırada zonklama ve karıncalanma hissi olur.

  Soğuk el ve ayak bazı insanlar için gerçekten sıkıntı verici ciddi bir sorun olabilir. Bu hastalar kendilerini yaz kış kalın çorap ve eldiven giymek zorunda hissedebilirler. El ve ayakları her zaman soğuktur. Bu duruma yol açan sebepler kısaca şöyle sıralanabilir;

  1.Kalp ve damar hastalıklarına bağlı dolaşım bozuklukları

  2.Raynaud Hastalığı

  3.Uzun süreli titreşim yapan el aletleri ile çalışmak

  4.Bazı ilaçların yan etkileri (kronik cıva, amalgam zehirlenmeleri gibi)

  5.Altta yatan bazı hastalıklar ( hipotiroidizm, östrojen ve progesteron denge bozuklukları, adrenal yetmezlik gibi)

  6.Stres

  Bazı insanların kan damarları soğuğa karşı aşırı hassastır ve kolaylıkla büzüşür; bu duruma Raynaud Hastalığı denilir. Daha çok genç kadınlarda görülür. Parmak uçları, parmaklar ve hatta tüm el soğur ve beyazlaşır. Uyuşukluk görülür ve ince hareketleri yapmak güçtür. Bazen işe ayaklarda karışır, benzer durumlar buralarda da görülür.

  Şikayetlerin ortaya çıkmaması için özellikle soğuk su ile el ve ayakların temasının önlenmesi gerekir. Kışın su geçiren yada ince tabanlı ayakkabılar rahatsızlığı en çabuk ortaya çıkaran sebepler arasındadır. Eğer sıkı giyinmek, soğuktan kaçınmak yeterince faydayı sağlamıyorsa aşağıdaki tavsiyelere uymak şikayetleri azaltacaktır.

  •Sigara içmeyin, çünkü dolaşımı bozar

  •Kafeinden uzak durun, çünkü kan damarlarını daraltır

  •Soğuk cisimlere dokunmaktan kaçının, buzu maşa ile tutun

  •Parmaklarınızı gererek kollarınızı esnetecek hareketler yapın, kan dolaşımını arttıracağından ısınmayı hızlandıracaktır.

  •Ayağınıza yapışan ince ayakkabılar giymeyin

  •Ve tabii ki altta yatan bir hastalık varsa onun tedavisine yönelin

  Yukarda adı geçen hastalıkların tedavisinde bu genel önlemler fayda etmediğinde uygulanabilecek tıbbi ve cerrahi tedaviler vardır; fakat uygulamaya kararı kununun uzmanı hekim verecektir. Sağlıkla kalın...
  alinti

  İlgili Yazılar

 2. 2
  LeoparGS Üye
  LeoparGS
  Üye

  Üye No: 26
  Mesaj Sayısı: 1,286
  Tecrübe Puanı: 19
  Yer: İstanbul

  --->: El Ve Ayaklar Neden üşür?


  Allah cc razı olsun nursema :gul:  El ve ayaklarınız aşırı üşüyorsa dikkat!


  Dahiliye uzmanı Kenan Tetik, kış aylarında el ve ayaklarında aşırı üşüme ve zor ısınma şikayetinin kansızlık belirtisi olabileceğini söyledi.

  Tetik, kırmızı kan hücreleri içinde bulunan ve oksijen taşımakla görevli hemoglobin molekülünün azalmasının kansızlık olarak nitelendirildiğini belirterek, bu moleküllerin çoğalması için demire ihtiyaç olduğunu kaydetti. Dengeli ve yetersiz beslenmenin kansızlığa yol açabileceğini dile getiren Tetik, "Aşırı üşümesi olanların mutlaka bir hekime giderek kanlarını kontrol ettirmeleri gerekir." dedi.

  Vücutta farkında olunmayan iç kanamaların da kansızlığa sebep olabileceğini ifade eden Tetik, rasgele ilaç kullanmak yerine kansızlığın sebebinin araştırılarak doğru tedavi uygulanmasının çok önemli olduğunu dile getirdi. Tetik, "Kansızlık beslenmeden kaynaklanıyorsa demir destekli bir beslenme önerisi ile sorun aşılabilir. Kansızlığın arkasında karaciğer, böbrek ve kanser gibi ciddi rahatsızlıklar da olabilir. Doğru teşhis ve tedavi için mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır" diye konuştu.

  (CİHAN)+ Yorum Gönder