Kan dolaşımını hızlandıran masajlar 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Ateş-i Bahar Bayan Üye
  Ateş-i Bahar
  Bayan Üye

  Üye No: 46522
  Mesaj Sayısı: 258
  Tecrübe Puanı: 5

  Kan dolaşımını hızlandıran masajlar


  Kan dolaşımını hızlandıran masajlar

  Kan dolaşımını kolaylaştırmaya yarayan masajlar, damar çeperlerine doğrudan doğruya etki yaparlar. Bu masajlar özel bir teknikle yapılırlar. Masaja önce hafif ve uzun dokunuşlarla başlanır ve git gide hız yapılır bunun arkasından kalça ve baldır kasları gibi kütle halindeki kaslar avuç içi ile yoğrulur. Daha sonra da masaj dokunma friksiyonu ile bitirilir.
  Her gün masaj yapılıyorsa, masaj süresi hiç bir zaman yarım saati aşmamalıdır. Haftada bir yapılan masajlar için bu süre bir saate kadar çıkarılabilir.
  Bugün artık kan pıhtılaşmasını önleyen ilâçlar yaygınlaşmıştır. Bu ilâçların etkisi, kan dolaşımını canlandıran tedavi edici masajlarla atardamar tıkanmaları derdini ortadan kaldırır. Masaj yapılarak daha iyi solunum sağlanır. Kaza ya da hastalık nedeniyle zayıf düşmüş kaslar güçlendirilir. Bu masaj romatizmalıların, kansızların, uykusuzluktan dert yananların sağlık durumlarım düzeltebilir.

  Şifalı su masajı :
  Su masajı en fazla beğenilen masaj türlerinden biridir. Ancak, bu masajın evde yapılması imkânsızdır. Sıcak banyo ve sıcak duş şeklinde yapılır. Sıcak banyo ile masaj yaparken, vücudun su yüzeyinde kalmasını sağlayabilmek için oldukça geniş bir havuzun içine dalınır. Bir görevli basıncı ayarlayabilen çok güçlü bir su fıskiyesini suyun üzerinde tutarak, suyun bütün vücut üzerine fışkırmasını sağlar. Su basıncının istendiği gibi ayarlanması imkânı sayesinde özellikle bu tedavi şişmanlara ve selüliti olanlara uygulanır. Varisler üzerinde de etkisi vardır.
  Kaplıca suyu ile de bu masaj yapılabilir. Ancak bu kere su basınçsız olarak vücut üzerine akıtılabilir. Masaj bittikten sonra kısa bir uyku uyunmalıdır. Bu tür masajın insanı dinlendirme ve zayıflatıcı etkisi vardır.

  Selülit masajı :
  Selülitten en fazla zarar gören bölgeler kalçalar, karın, bacaklar, kollar ve bileklerdir. Bu hastalığın giderilmesinde masajın etkileri büyüktür. Haftada iki defa masaj yaptıran otuz yaşının üstündeki bir kadında çok ender olarak selülite rastlanır.
  Masaja hafif ve yüzeysel bastırmalarla başlanır. Dokular arasındaki sıvının dağılmasını sağlayan derin bir yoğurma masajı ile devam edilir. Bu masajın sabahları yapılması yerinde olur. Her gün masaj yapmakta hiçbir sakınca yoktur.

  Karın için masajlar :
  Karın [URL="http://www.sagliklisayfalar.com/saglik-etiket/masaj"]masaj[/URL]ında, el açık tutularak karın üzerinde dairesel hareketlerle okşama işlemi uygulanır. Elin baskısı giderek arttırılır. Eller göbeğin altında uç uca gelecek biçimde birleştirilir. Ve el karına bastırılarak sağdan sola hareket ettirilir. Daha sonra da yoğurma işlemleri ile masaja devam etmelidir. Masaj, eller bele konularak başparmak ve diğer dört parmakla bastırılarak devam eder.
  Ancak, iç organların büyük bir kısmının karında olduğu göz önüne alınarak bunlara zarar verecek hareketlerden ve sertliklerden kaçınmalıdır.
  Karın masajı göbeğin yağlarını eritecek kültürfizik hareketleri ile birlikte uygulanırsa daha yararlı olur.

  Güç için masajlar :
  Masaja önce friksiyonla başlanır. Yüzeysel vurmayla devam edilir. Bu vurmalar hafiften başlayarak sert ve hızlı şekle kadar vardırılır. Vücudun esnekliğini ve gücünü yitirmiş bölgelerine uygulanan bir masaj şeklidir. Gayesi dokuları canlandırmaktır, özellikle doğum yapan annelere ve çok hızlı zayıflayanlara çok yararlıdır. Günde bir ya da iki defa yapılmalıdır. Tedaviyi tamamlamak için genellikle bir krem ya da bir losyon sürülür.
  Dinçleştirici banyolar ve masaja başlamadan önce yapılan beden eğitimi hareketleri, güçlendirici tedavinin etkisini göstermesine büyük çapta yardımcı olur.

  Masaj sonrası :
  Her masajdan sonra bir sıcak bir soğuk olmak üzere suyun ısısı değiştirilerek duş yapılmalıdır. Banyodan sonra özellikle masaj yapılan yerleri sistemli bir şekilde kurulamak gerekir. Bu sistemle hareketlerin çevikleştiği, masajın yormadığı aksine dinlendirdiği görülecektir.
  Masaja devam edildiği süre içinde, haftada bir masaj yapılan yerlere krem sürmek yararlıdır. Bu krem piyasada bulunan güzellik kremleri olabilir.


 2. 2
  Yetim Hadimul Müslimin
  Yetim
  Hadimul Müslimin

  Üye No: 9
  Mesaj Sayısı: 1,129
  Tecrübe Puanı: 14
  Yer: Hadimul Müslimin

  --->: Kan dolaşımını hızlandıran masajlar


  masaj bambaşka bir zevk:)


 3. 3
  Ateş-i Bahar Bayan Üye
  Ateş-i Bahar
  Bayan Üye

  Üye No: 46522
  Mesaj Sayısı: 258
  Tecrübe Puanı: 5

  --->: Kan dolaşımını hızlandıran masajlar


  evet öyle kardesim :) 4. Reklam

+ Yorum Gönder