İmam Buhari ile İmam-ı Azam Ebu Hanife arasında bir sorun mu vardı? 5 üzerinden 4.55 | Toplam : 22 kişi
 1. 29
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: İmam Buhari ile İmam-ı Azam Ebu Hanife arasında bir sorun mu vardı?


  ben ımamı azam hazretlerının gercek bir hayranıyım.ımamı buhari ise dinimiz acısından cabaa gostermış hadisci ve unlu bir imamdır.
  imamı azamın insanlar hakkında pek konustugu ve gıybet ettigi gorulmez.fikir ayrılıgı var ıse munazara eder pek arkadasından konusacak bir karekter degildir.

  ımamı buharının bazı hadıslerı kurana aykırıdır malesef ki bu yuzden bir hadis okudugumda hangi alım tarafından onaylanmış ona dikkat ederim.
  imamı azam once kurana aykırılıgına bakar ıdı.gorusu pergamberimiz kurana aykırı yada kuranın bazı ayetlerini fes etmiş hadislerde bulunamaz gorusu idi ki bunu cok takdir ederim.hadisler konusunda titiz calışırdı.ımamı buharı keske bu sozlerı bu buyuk imam için soylememıs olsa ıdı.

  allah dogrularımızı hidayete erdirsin su mubarek ramazan ayında. ve dınımızı algılaması kıt ve art nıyetlı ınsanların dejenere etmesınden korusun.
  ilk ayetımızdeki gibi oku..allahın emri ile oku..ama bizler okumaktan cok sormaktayız.sizce yuce allah islam alemine ilk vahyi neden oku idi.okuyalım ımamı azamı komple..buhariyi komple..karsıt goruslerı ancak dogrulara bu sekilde ulaşabılırız.allahın ıyı kulu kotuluk yapmazçve bazı kotuluklere ictihad denmez..kotuluk kotuluktur.


 2. 30
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: İmam Buhari ile İmam-ı Azam Ebu Hanife arasında bir sorun mu vardı?


  Hz Ömer Hz Ebubekir 500 hadis derleyebilmişken ve onların yazılmasına musade dahi etmemişken Buhari 1000 lerce hadis yüzlerce yıl sonra nasıl toplayıp derleyip yazıya dökebiliyor orada kafa karışıyor.
  Mezhep imamızmızın İmamı Azam Olduğunu ve onun öğretilerinin İslam dininin Arap statükoculuğundan çıkarılması yönündeki çabalarına ve Dinimiz üzerindeki Arap şekilciliğine karşı duruş göstermesine ve hayatıyla ödedidiği karşı duruşuna sagı göztermek yerine eleştiri getirmeye çalışan her kim olursa olsun oturup düşünmeli ve sorgulanmalıdır.


 3. 31
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: İmam Buhari ile İmam-ı Azam Ebu Hanife arasında bir sorun mu vardı?


  İlk oncelikle Bu yazılanları tartışacak ilim sahibi olmak gerekiyor çünkü gerek imam ebu hanifi gerek imam buhari eserlerini çok iyi okuyup kavramak gerekir çünkü hiçbiri Allah ı inkar etmedi hiçbiri namaz oruç zekat hac vb gibi konularda Allaha asi olmadı Allah ikisinede rahmet etsin bizlerede. Bunun dışında namaz kılan ve kılmayan hergün günah işlerken bu iki alimin hayatlarını görseydi hakikatı yaşardı son söz olarak iyikide Allah bize bu iki alimi tanıtmış bu zamanda onlar gibisi yok


 4. Reklam

 5. 32
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: İmam Buhari ile İmam-ı Azam Ebu Hanife arasında bir sorun mu vardı?


  Nakillerde sozlerde hata anlama coktur.O nedenle cok hadisler bile nakilde yanlistir.Bunlarin gercek olannini kiyaslama ve tartisma yaparak akil ilr birlikte kaynak ve dogurulara dayanarak aciklayan En buyuk Alim lerden biri Ebu Hanefidir.Tartisilmaz bir ustunlukle


 6. 33
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah'ın vahyi elimizde iken hiç kaygılanmamıza gerek yok. Hiçbir alim (sünni ya da şii ya bunun dışında) vahiy almadığı için gayet rahat delil göstermek şartıyla eleştirilebilir. Bazen bazı kardeşlerimiz şu kadar emek vermiş, şu kadar yıl okumuşlar, şu kadar dahiler diye söze girip asla bunlara erişemeyeceğimiz intibaı veriyor. Bu zehirleyici bir düşüncedir. Her çağda müctehitler çıkar, her çağda bu işe emek veren insanlar çıkar. Emek verenler arasında fikirsel kavgalar da çıkar. Ama bizim için en tehlikeli olanı geçmiş alimleri eleştirilemez kabul edip onların ictihatları üzerine yatıp tembellik etmemizdir. Zaten islam dünyasının bugün çözüm üretemez hale düşmüş olması da bunun en önemli işaretidir. Oxford, harvard, yale, inkar medeniyetini inşa ederken, bizim medreselerimiz islam medeniyetini inşa edemiyorsa bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Batı yıkılacak diye beklemek acizliktir. Bunun için bol bol tartışmalı, doğru amel için de adım atmalıyız. Son bir soru ile bitiriyorum, ashabı suffa'nın iman ve inşa işlevini gören medreselerimiz nerededir? Lütfen bu soruya inkarı inşa eden oxford, harvard, yale i düşünerek cevap veriniz.


+ Yorum Gönder
Git İlk 23