Abdest alırken veya dua okurken durmadan aklımdan çok kötü seyler geciyor 5 üzerinden 4.50 | Toplam : 10 kişi
 1. 1
  bikimartik Üye
  bikimartik
  Üye

  Üye No: 75841
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 26

  Abdest alırken veya dua okurken durmadan aklımdan çok kötü seyler geciyor


  Abdest alırken veya dua okurken durmadan aklımdan çok kötü seyler geciyor.Bıktım artık Allah'ıma dua ettim ama hala gecmedi bir anda beynimden geciyor engelliyemiyorum.Bunu nasıl aşabilirim.Bu düsünceler yüzünden günah islemis olurmuyum ve dualarım sayılırmı.Ne zaman dua etsem abdest alsam geciyor aklımdan bu yuzden durmadan tekrarlamak zorunda kalıyorum.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 6,274
  Tecrübe Puanı: 70

  --->: Lütfen yardım edin!birkac sorum var


  Alıntı
  günah islemis olurmuyum ve dualarım sayılırmı.


  Muhterem kardeşim. Dua'nın kabul edilmesi için bazı şartlar vardır. Duanın kabul edileceğinden şüphe etmemeli, şartlarına riayet edilip edilmediğinden şüphe etmelidir. Gereken şartlara riayet etmeden duanın kabul edilmesini beklemek uygun olmaz. Dua'nızın kabul edilmesi için önemli şartlardan birtanesi Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Haramdan sakının! Midesine haram lokma girenin kırk gün duası kabul olmaz.) [Taberani]  Alıntı
  Abdest alırken veya dua okurken durmadan aklımdan çok kötü seyler geciyor.  Kardeşim size gelen sadece Vesvese, konuluşu itibarıyla doğal bir kelime. “Nefsin ya da şeytanın fiskosu, fıs-fıs-fıs diye üflemesinden” yola çıkılarak türetilmişti. Daha kolay anlaşılması için vesveseyi şöyle tanımlayabiliriz: Gözün ardında ve beynin önünde sinema perdesi gibi bir perde gerili olduğunu düşünün. Bu perdede ayartıcı güdülerin baskısındaki bilinçaltı, ya da dışardan ve içerden bilincimiz üzerinde baskı kurmaya ve ruhun bilinç üzerindeki etkisini yok edip orada hüküm yürütmeye çalışan her tür şeytani güç film oynatır.
  Eğer şeytani güçlerin filminin seyircisi olursanız, onlar oynatmaktan usanmaz. Siyah-beyaz, renkli, üç boyutlu… Avantür, romantik, korku, şiddet, cinsellik sömürüsü içeren filmler… Şeytanın arşivi çok geniş. Kur’an’ın buyurduğu gibi “önlerden, arkalardan, sağlardan, sollardan gelerek” insanı ayartmaya çalışır.
  Peki, insan üzerinde bir gücü var mı?
  Kur’an defaatle “asla” diyor. Rabbimizin dilinden “Senin benim kullarım üzerinde etkili bir otoriten (sultân) yoktur”. Sizi butür vesveselere aldırış etmeden Dua'nıza devam etmenizi Kalbinizi Allah(cc)'ya teslim etmenizi tavsiye ediyoruz.... 3. 3
  hafiz_e Üye
  hafiz_e
  Üye

  Üye No: 1022
  Mesaj Sayısı: 117
  Tecrübe Puanı: 3

  --->: Lütfen yardım edin!birkac sorum var


  kardeşimiz çok güzel açıklamış ALLAH raı olsun..
  bu arada şuda önemli sanırım..soruyu soran kardeşimiz abdest almaya yeni mi başlamış? ilk etapta bu sıkıntılar olacaktır ve kaçınılmazdır ama zamanla inşALLAH azalacaktır..onun için sabırlı olarak ve bu tür sıkıntılara kulak asmadan siz devam edin ibadetlerinize..ALLAH yardımcınız olsun..


 4. Reklam

 5. 4
  bikimartik Üye
  bikimartik
  Üye

  Üye No: 75841
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 26

  --->: Lütfen yardım edin!birkac sorum var


  Yok yeni baslamamıstım.Aklımdan öyle kötü seyler geciyorki Resmen üzülüyorum Bin kere tevbe ediyorum yine geliyor.Yardımlarınız icin tesekkür ederim yinede Allah razi olsun sizden.


 6. 5
  hafiz_e Üye
  hafiz_e
  Üye

  Üye No: 1022
  Mesaj Sayısı: 117
  Tecrübe Puanı: 3

  ilk etapta yoksa ve sonradan olmuşsa bu fikirler farklı bir durum olmuştur hayatınızda..gözden geçir istersen kardeşim..


 7. 6
  ahmedcanım Üye
  ahmedcanım
  Üye

  Üye No: 75543
  Mesaj Sayısı: 52
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 40

  s.a canım kardeşim sanki bu sadece sendemi var güzel dostum hoca olanda muallim olanda alim olan kişilerde birle var neden çünkü nefs terbiyesi olmamış bir ruh ne kadar bilirse bilsin amel ederse etsin nafile oyüzden bırak herkesten farklı olduğunu düşünmeyide sebeblerini kendinde bul kendini muhakemeye çek dermanı kendinde bulursun kadınsa aklından geçen evlenmeye bak başka birşeyse ona bak vesselam


 8. 7
  @mir âb ü kil
  @mir
  âb ü kil

  Üye No: 49589
  Mesaj Sayısı: 2,791
  Tecrübe Puanı: 31
  Yaş: 45

  daha önce de başka bir başlık altında yazmıştım
  link vermektense aynen kopyalayayım dedim
  ne de olsa kısa

  bikimartik Nickli Üyeden Alıntı
  Yok yeni baslamamıstım.Aklımdan öyle kötü seyler geciyorki Resmen üzülüyorum Bin kere tevbe ediyorum yine geliyor.Yardımlarınız icin tesekkür ederim yinede Allah razi olsun sizden.
  Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in ashabından bir kısmı ona sordular: "Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz." Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?" diye sordu. Oradakiler Evet! deyince: "İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez) dedi. "Müslim, İman 209 (132); Ebu Dâvud, Edeb 118 (5110).

  Diğer bir rivayette: "(Şeytanın) hilesini vesveseye dönüştüren Allah'a hamdolsun" demiştir.

  Müslim'in İbnu Mes'ud (radıyallahu anh)'dan kaydettiği bir rivayet şöyledir: "Dediler ki: "Ey Allah'ın Resulû, bazılarımız içinden öyle sesler işitiyor ki, onu (bilerek) söylemektense kömür kesilinceye kadar yanmayı veya gökten yere atılmayı tercîh eder. (Bu vesveseler bize zarar verir mi?)". Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "Hayır bu (korkunuz) gerçek imanın ifadesidir" cevabını verdi."


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  1)Slm.Aleyküm Ben Namazımı Kıldık'tan sonra Her hangi bir namazımı kıldık tan Sonra,Dua Etmeye Geçtiğim'de Dua ederken, Söylediğim Ve Ettiğim duamı mesela Yanlış mı söyledim Aceba Veya Özellikle Aklımdan geçen Kelimeleri Söyledim mı söyleme dim mı ,Diye Tereddüte Giriyorum ne Yapmalıyım.

  2) Ayrıca Dua Mı Ederken ,Mesela Allah'ım Dua Larımı,Aceba Yanlış okuduysam veya Aklimadan geçenleri Söylemediysem, Diye Tereddüt Ediyorum ve İçimden Diyorum Ki, Allah'ım Dularımı Duymadı Diye , Yanlış Ve Duaları mı eksik ettim Diye Anlamadı diye bazen Okuduğum Duaları 3-4 defa tekrar lamak zirunda kalıyorum napmaliyim, Şimdi den Allah Razı Olsun.


 10. 9
  Hatt Üye
  Hatt
  Üye

  Üye No: 346
  Mesaj Sayısı: 65
  Tecrübe Puanı: 2

  Hiç bir şey yapmana gerek yok. Bunu düşünme bile ne demişsen demişindir ne olmuş yani. Düşünmeyi terk et.


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Dua ederken ve sure okurken aklıma çok kötü şeyler geliyor anlık olarak ve bunun okuma esnasında gelişi dikkatimi dağıtıyor duraksıyorum , okumaya devam ediyorum ancak dua ve sure okuma esnasında böyle şeylerin aklımdan geçişi beni çok üzüyor ve çok tövbe ediyorum. Artık kitap okurken dua ediyorum aklıma gelmesin diye. Ne yapmalıyım?


 12. 11
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,900
  Tecrübe Puanı: 102

  Aklınıza kötü şeylerin gelmesi vesvesedir, Şeytandan Allaha sığının ve Kelime-i tevhit okuyun zamanla geçer.
  Bunlar, şeytanın insanı ibadetten soğutma taktikleridir.


+ Yorum Gönder