Ezan Okunurken Su içilirmi? 5 üzerinden 4.71 | Toplam : 268 kişi
 1. 29
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Ezan Okunurken Su içilirmi?


  kardeşim benim kendine göre neden yorumluyorsun ? Allah korusun dinder çıkartır yanlış fetva. diğer din alimleri ne diyor bak. hadisler var bu konu hakkında. imsak vakti bıcakla kesermişcesine keskin bir vakit değildir diyor bazı hocalar. yani içilebilir. ama 30 saniye 1 dakika felan gibi bir sürede için toparlanın diyor. 5 dk veya 10 dk içebilirsiniz demiyor. hazırlıksız yakalandıysan içebilirsin diyor suyunu felan. dediklerin şu şekil olmasın ben öğrendim böyle. böyle biliyorum. doğrusu böyle. soranlara böyle anlatacağım. öyle birşey yok kardeşim benim


 2. 30
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Ezan Okunurken Su içilirmi?


  Bilmeden olan hiç birşey orucu bozmaz bile bile orucu bozmak orucu bozar siz her seye rağmen orucunuzu tutun allah kalpten geçeni bilir boşuna yormayın kendinizi


 3. 31
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ezan okununca su içmek


  - Sahurda ezan okudu esnada annem ilaçlarını içti orucu bozulur mu

  - Arkadaşlar sahuru yaptım ve ezanın ortalarında su içtim oruç kabul olurmu

  - Selamun Aleykum saat 03.26 iken su içeyim dedim internetten baktığıma göre imsak vakti 03.28 deydi tam son yudumu içerken ezan okundu suyu yuttum ama saat 03.27 ydi ezanın erken okunmasından suyu yuttum asla kasıtlı bir şey yapmadım tam yuttum ezan okundu orucum kaza gerekirmi yoksa keffaretmi


 4. Reklam

 5. 32
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,921
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Ezan Okunurken Su içilirmi?


  - Ramazan ayında Ezan okundu mu vakit girmiş olur ve yeme içme devam ederse oruç bozulur.

  - Ezanın okunması demek imsakın başlamasıdır. Orucun bozulur.

  - Aleykum selam. Eğer vakit girmediyse ve senin saat doğruysa orucun geçerlidir.


 6. 33
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Sahur vaktinde banyodayken ezan okunmadan su içeyim dedim ve tam su içerken Allahu Ekber'i duyduğum an su içmeyi bıraktım.Burada orucum bozulmuş mudur ?


 7. 34
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,659
  Tecrübe Puanı: 10

  Müezzin ezanı geç okumadıysa sorun değil. Önemli olan saattir. İmsakın girip girmemesidir. İmsaktan sonra bir şey yenilmez ve içilmez.


 8. 35
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Arkadaslar birsey sorabilir miyim simdi ben bu zamana kadar ezan bittigi zaman oruc basliyor diye bildigim icin hep ezan okunurkende son suyumu iciyordum ve internette gordugume ve sizin yazdiklarinza gore yanlis biliyormusum simdi bunca senenin kazasini mi tutmam gerekiyor yoksa bilmedigim icin suc degil mi ?

  Bazilariniz ezan okundugu anda oruc baslar diyor aslinda mantikli olan da bu ama bazilari da hadisi serif atmislar aklim cok karisti ne yapmam gerekiyor , lutfen yardim eder misiniz ?

  Ezan sirasinda su icsem de orucum bozulur ben bugune kadar bilmiyordum bugun ogrendim hep ezan bittigi andan itibaren suyu birakirdim ezan okunurken son sularimi icerdim ezan okunmaya devam ederkende su icersek bozulur mu ?


 9. 36
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,921
  Tecrübe Puanı: 10

  Esas olan ezan veya başka bir şey değildir, esas olan imsak vaktinin girmesidir. Senin buna dikkat etmen gerekir. Çünkü günümüzde ramazan ayında ezan okunması demek imsakın başlaması anlamına gelir. Bu şekilde yenilip içilirse de oruç bozulur.


 10. 37
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bu bilgilerin üstüne kim nasıl bilgi ekleyip de değiştirebilir anlamak mümkün değil. Benim için hocanın okuduğu ezan saati değil gerçek imsak vakti önemli. Gün ağarana kadar yer içer niyetimi eder uyurum.


 11. 38
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bakara 187. âyet, Oruca başlama vaktini belirlemiştir. O da siyah ipliğin beyaz iplikten ayırdedileceği zamandır. Yahut gecenin karanlığının, aydınlıktan ayrıldığı, yani ortalığın iyice ağarıp kentin veya köyün evlerinin, yollarının besbelli olacağı zamandır. İslam âleminde ihtiyat prensibini öne çeken fıkıh bilginleri, oruca başlama vaktini tan yeri ağarmasının ilk anına çekmişler, böylece tanyeri ağarmasıyla güneş doğması arasında iki saatlik bir zaman bırakmışlardır. Aslında oruca başlama vakti bu kadar erken değildir. Başlama vaktini, atılan okun yerinin görünebileceği zaman olarak açıklayan din âlimleri vardır. Erken ezan okunması, sahur yemeğini yemeğe engel değildir. Çünkü Peygamberimiz, ezanı erken okuyan Bilal için halka: “Ne Bilâl’in ezânı sizi aldatıp sahur yemeğinizden alıkoysun, ne de ufkun bu şekilde (dikeyine) yayılan beyazlığı sizi aldatıp sahur yemeğinizden alıkoysun. Işık bu şekilde (yatayına) yayılıncaya dek yiyiniz!” buyurmuştur (Buhârî. Ezân: 13, Savm: 17, Talâk). Hz. Ömer, Huzeyfe, İbn Abbâs, Talk ibn Alî, Ata ibn Ebî Rabâh, A’meş gibi bazı sahâbî ve tabiîlere göre oruca başlama vakti (imsak) sabahleyin yolların, dağların tepelerinin belli olacağı zamandır.
  Özetle sizin orucunuz tamdır. Erken ezan okunmuş olması, sizin orucunuza zarar vermez


 12. 39
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Üstad sürekli aynı şeyleri yazıp yazıp durmussun. Eyv hadis var vb. de sonuçta millet bilmeden etmeden yapmış. He Müslüman adam arastiracak doğrusunu öğrenecek evy ama en azından cevaplarinin sonuna Allah kabul eder inşallah diye de eklemen daha doğru olur. Allah bilir çünkü kabul görüp gormeyecegini.


 13. 40
  Denge Üye
  Denge
  Üye

  Üye No: 113050
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Uzaktaki camiden sahur ezani okundu agzimdaki suyu ictim 10 sn sonra yakindaki camide ezan okundu kaza gerekirmi


 14. 41
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,659
  Tecrübe Puanı: 10

  Hoca da saatine bakıp ezan okuyor. O saatten sende de var. İmsak vaktinden sonra su içmek orucu bozar. Ama imsak vakti geçmemişse oruç bozulmamıştır. Bu işte ezan değil saat önemlidir. Tedbir amaçlı bir süre ezan erken okunuyorsa orucun bozulmamıştır.


 15. 42
  izmir Üye
  izmir
  Üye

  Üye No: 109851
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Arkadaşlar hepinize öncelikle selamlar
  Sorum ezanı ben 53 geçe okunacak sanmıştım saat daha 49 geçiyordu bardağıma suyu doldurdum bir yudum aldım ezan okundu o yudum ise boğazımdaydı yani geri getirme şansım yoktu ağzımda biraz ıslaklıkta kalmıştı orucum kabul olurmu ?


+ Yorum Gönder
Git İlk 234 Son