Kabe' de Kadın - Erkek aynı safta kılıyor !!. Bunun bir mahsuru var mı ?. 5 üzerinden 3.38 | Toplam : 16 kişi
 1. 1
  *ÜSTÜNBAŞ* Üye
  *ÜSTÜNBAŞ*
  Üye

  Üye No: 77032
  Mesaj Sayısı: 377
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 77

  Kabe' de Kadın - Erkek aynı safta kılıyor !!. Bunun bir mahsuru var mı ?.


  MEKKE' de (KABE'de) kadınlar ve erkekler hiç ayrım yapılmadan aynı saflarda namaz kılıyor.. MEDİNE' de kadınlara ayrı yer tanzim edilmiş.KABE' de zaruretten dolayı olabilir mi ? Dinen fetva verilirse memnun oluruz. Allah razı olsun.. Allah ibadetlerimizi kabul eylesin. Amin ! *ÜSTÜNBAŞ*

  İlgili Yazılar

 2. 2
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 6,213
  Tecrübe Puanı: 94
  Yer: Türkiye

  --->: Kabe' de Kadın - Erkek aynı safta kılıyor !!. Bunun bir mahsuru var mı ?.


  Alıntı
  KABE' de zaruretten dolayı olabilir mi ?
  Kabede de önlem alınıyor ama kadın erkek karışıklığının önüne maalesef geçemiyorlar.
  Zaruretten dolayı caizdir.


 3. 3
  Kılıçali49 Üye
  Kılıçali49
  Üye

  Üye No: 78079
  Mesaj Sayısı: 83
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 60
  Yer: Ankara

  --->: Kabe' de Kadın - Erkek aynı safta kılıyor !!. Bunun bir mahsuru var mı ?.


  Alıntı
  Dinen fetva verilirse memnun oluruz. Allah razı olsun..
  Fetvayı hangi müftümüz versin kardeşim?:)

  Bir defa,Kabede farz namazlara 1 saat kala hanımlar tavaf,dolayısıyle orta bahçeye alınmıyorlar.Haremin içinde ise,hanımlarla erkeklerin namaz kıldığı yerler ayrılmış durumda...Bunları biliyor olmalısın...

  Buna rağmen;hiç bir erkek gidip,hanımların bölgesinde namaz kaılmaığı halde;maalesef bazı hanımlar gelip,onca erkeğin arasında ısrarla namaza duruyor.Bu,münferit bir olaydır.Bu durum için görevliler çok büyük mücadele veriyorlar,ama başarılı olamıyorlar.Nedeni ise,zor kullanamamalarıdır.Ben bunun yüzlerce örneğini gördüm.Ne yapsın görevli?Elinde cop ile hacı mı kovalasın...

  Bu husus hacıların kendilerinden kaynaklanan bir sıkıntıdır.Hanım ve erkeklerin Kabede, Medinedeki uygulamanın benzeri şekilde ayrılması sözkonusu bile olamaz.Çünkü tavaf,her hacının her an yapmaya hakkı olan bir ibadettir...Kabe demek,tavaf demektir bir anlamda...Bu durumda,tüm sorumluluk hacıların kendilerinde olmaktadır...Gitmesinler karşı cinsin arasına namaz için,değil mi?Bunun için hangi makamı suçlayabiliriz?

  Selam ve dua ile...


 4. Reklam

 5. 4
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 19,312
  Tecrübe Puanı: 233

  Cevap: Kabe' de Kadın - Erkek aynı safta kılıyor !!. Bunun bir mahsuru var mı


  Mescid-i Haramda Erkek ve Kadınların Bir Arada Namaz Kılmaları

  Hac mevsiminde Mescidi Haram da erkek ve kadınların karışık vaziyette namaz kılmasında muhazat gerçekleşiyor mu? Gerçekleşiyorsa erkeklerin namazı bozulmuş sayılır mı?

  Gerek İmama uyanın imamın önüne de durup namaz kılması gerekse kadınla erkeğin aynı hizada durup aynı imama uyarak aynı namazı kılmaları hakkında mezhep imamlarının görüş ve ictihadları farklıdır.

  Maliki, Hanbeli ve Şafii mezheplerine göre, kadınla erkeğin yanyana durup namaz kılması, iki tarafında namazını bozmaz. Ancak bunda kerahet vardır. Kabe de ise bu kerahette kalkar. Çünkü bu iki cinsin orada ayrı ayrı yerlerde durup namaz kılması çok zor, hatta bazen imkansızdır. O halde sözü edilen üç mezhep te muhazat hükmü yoktur.

  O halde hac mevsiminde Hanefi Mezhebine bağlı bulunan kadın ve erkekler ayrı ayrı yerlerde namaz kılma imkanı bulamadıkları takdirde bir arada sözü edilen üç mezhebe uyarak kılabilirler. Bu bir fetvadır.

  Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Celal Yıldırım


+ Yorum Gönder