Acaba Bu Vesvesemi ? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  Allahın1Kulu Üye
  Allahın1Kulu
  Üye

  Üye No: 77592
  Mesaj Sayısı: 141
  Tecrübe Puanı: 2

  Acaba Bu Vesvesemi ?


  SelamunAleyküm
  Benim bir sorunum var örneğin Besmele çekerken Allah (c.c.) ismini söylerken falan aklıma kötü şeyler geliyor ve buda beni rahatsız ediyor örneğin bir resim geliyor tövbe haşa Allah diyince o resim aklıma gelince Dinden çıktımmı acaba falan diyorum :S ama ben Allahın varlığına ve Birliğine şüphesiz inanan biriyim bunu nasıl yenicem vesvesemi acaba bu ? birde dinden çıkmak bu kadar kolaymı ? şimdiden teşekkür ederim...

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Ferhat1991 Emekli
  Ferhat1991
  Emekli

  Üye No: 58064
  Mesaj Sayısı: 662
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 28

  --->: Acaba Bu Vesvesemi ?


  ben eüzü besmele çekerken bile vesvese veriyor iblis RABBİM yardımcın olsun inşallah ama ibadetimi arttırdıkça vesveseler azalmaya başladı namaza niyaza hakkıyla sarıl ALLAH (C.C) a dua et geçer inşALLAH rabbimin izniyle kardeşim selametle


 3. 3
  Desert Rose Bayan Üye
  Desert Rose
  Bayan Üye

  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 10,697
  Tecrübe Puanı: 157

  --->: Acaba Bu Vesvesemi ?


  ve aleykumusselam ve rahmetullah kardeş
  buyur bu yazıyı oku

  VESVESE KALBE GELEN KÖTÜ DÜŞÜNCELER
  Vesvese, şeytanın kalbe attığı boş, basit ve batıl düşüncelerdir.

  Şeytanın kalbe vesvese vermekten başka yaptığı birşey yoktur.

  Vesvese, hak yola giren, Allah'a yönelen müminlere gelir.

  Eğer kafir ve münafıklar, bizde vesvese yoktur diyorlarsa, doğrudur. çünkü onlarda, iman, İslam, Allah, ahiret, tövbe, zikir, salih amel gibi düşünce ve endişe bulunmadığı için, şeytanın onlardan almak ve çalmak isteyeceği birşey yoktur.

  Zaten onlar, şeytanın dostlarıdır; şeytan onlardan razı, onlar şeytandan memnundurlar.

  Şeytan kendisine düşman olup Allah'ın dostluğuna yönelen, zikre, hayra niyetlenen kimselere musallat olur. Eğer vesveseden korkulmaz, peşine düşülmez, kendisiyle amel edilmezse hiçbir zararı olmaz. Hadiste belirtildiği gibi mümin, vesveseye uymadığı ve kötü düşünceleri Allah için terkettiği için bir sevap bile alır.

  Ayrıca Resulullah (s.a.v) Efendimiz, bir hadislerinde nefis ve şeytandan kaynaklanan kötü düşüncelerin, konuşulmadığı ve onlarla amel edilmediği müddetçe affedildiğini müjdelemiştir.

  Ashaptan bazıları Allah Resulüne (s.a.v) gelerek:

  "Ya Resulallah! Allah, iman ve İslam'a dair kalbimize öyle düşünceler geliyor ki, gökten düşüp parçalanmak onları söylemekten daha iyidir; bunun sebebi nedir?" diye sordular; Efendimiz (s.a.v):

  "Bu sırf imandır; sizde bulunan imanın alametidir." buyurdu.


  VESVESEDEN KURTULMA YOLLARI

  Vesvesenin en güzel ilacı ilim, zikir ve Allahu Teala'ya sığınmaktır. Çünkü Allahu Teala, muttaki kullarının, tefekkür ve zikir ile şeytanın hilelerini nasıl fark ettiklerini şöyle haber vermiştir:

  "Şüphesiz, muttaki olanlara, şeytandan bir vesvese geldiğinde, (Allah'ı hatırlayıp, geleni) iyice düşünürler ve onun (rahmani mi şeytani mi olduğunu) hemen anlayıverirler."

  Vesvese, boş bir sözdür. Mümin her duyduğu ve her aklına gelen ile amel edemez. Onların doğruluğunu ilim ve insafla ölçer; değerlendirir. Sonuçta dinin usul ve edeplerine uymuyorsa kaldırır atar.

  Kalbe gelen düşünceler, dinin helal ve haramını bildiren hükümler ile değerlendirilir; onlar helal ise haktandır, alınır. Haram ise, şeytandandır, kaçılır. Şu halde, insan ve cin şeytanlardan gelen fısıltı, fikir ve davetleri tanımak için herkese farz olan temel ilimleri bilmek gerekir. Cahil insan, şeytanın maskarası olur. Helali haramı birbirine karıştırır; hurafeye din diye sarılır. Her türlü cereyana kapılır; şeytanlar da onu istediği gibi kullanır. Bu, halden Allahu Teala'ya sığınırız.

  Şeytandan gelen vesveselere karşı nasıl davranacağımızı Resulullah (s.a.v) Efendimiz şöyle öğretmiştir:

  "Şeytan sizden birisine gelir ve:

  "Yeri kim yarattı, göğü kim yarattı, şunu kim yarattı, bunu kim yarattı?" diye sorar. Kul da hepsine: "Allah yarattı"diye cevao verir. Sonunda:

  "Peki, Allah'ı kim yarattı?" diye kalbe bir soru atar. İçinde böyle bir soru bulan kimse, onun şeytandan olduğunu bilsin, hemen soruya son versin, Euzu besmele çekip Allah'a sığınsın ve: Ben Allah'a ve O'nun peygamberlerine iman ettim desin."

  Eğer benzeri soruları insan şeytanları sorarsa yine aynı şekilde davranmalı ve onlara karşı:"Allah birdir, hiç kimseye muhtaç değildir, doğurmamış/kimseyi evlat edinmemiştir, doğrulmamıştır/sonradan olmuş değildir, hiçbir şey O'na denk değildir."manasındaki "ihlas" suresini okumalıdır.

  Şeytanın vesvese yolu ve şekli çoktur. Kendisi mümin kalbini çelemez ise, insanlar içinden seçtiği şeytan tipliler bunu başarmak ve kalbi karıştırmak ister. Bunun için yemin etmiştir ve bunu gerçekleştirmek için Allah'tan mühlet almıştır.

  Şeytan müminlerin azılı düşmanlarıdır. O bize saldırdıkça biz de Yüce Rabbimize kaçmalı, zikredip O'na yalvarmalıyız. "Felak" ve "Nas" sureleri bize bunu öğretiyor. Allahu Teala, "Nas" suresinde şeytanı "hannas" olarak tanıtmıştır.

  Hannas, kalbi boş bulunca ona saldıran, kalb zikre geçince de hemen sinip kaçan demektir. Hz. Rasulullah (s.a.v) Efendimiz, şeytanın bu halini şöyle anlatmıştır:

  "Şeytan, vesvese vermek için insanın kalbine hortumu uzatır; eğer o Allah'ı zikrederse hemen sinip kaçar. Allah'ı zikretmeyi unutursa kalbi iyice sarıp bir lokma gibi yutar. İşte bundan sonra vesvese vermeye başlar."

  Ölene kadar yakamızı bırakmayacak bu sinsi düşmandan korunmak için devamlı Yüce Mevla'nın yardımını istemeliyiz. 4. Reklam

 5. 4
  VanLi* Üye
  VanLi*
  Üye

  Üye No: 74830
  Mesaj Sayısı: 821
  Tecrübe Puanı: 11
  Yer: Van Erciş

  --->: Acaba Bu Vesvesemi ?


  Kardeşim büyük günah işleyenler bile dinden çıkmıyorken sen basit vesveseden dolayı dinden çıkacak değilsin.
  Alıntı
  "Şeytan, vesvese vermek için insanın kalbine hortumu uzatır; eğer o Allah'ı zikrederse hemen sinip kaçar. Allah'ı zikretmeyi unutursa kalbi iyice sarıp bir lokma gibi yutar. İşte bundan sonra vesvese vermeye başlar."

  Ölene kadar yakamızı bırakmayacak bu sinsi düşmandan korunmak için devamlı Yüce Mevla'nın yardımını istemeliyiz. 6. 5
  Allahın1Kulu Üye
  Allahın1Kulu
  Üye

  Üye No: 77592
  Mesaj Sayısı: 141
  Tecrübe Puanı: 2

  desert.rose & VanLi* Allah Razı Olsun Kardeşlerim içime büyük bir rahatlık geldi :) "La İlahe İllallah Muhammeden Resulullah" 7. 6
  wessi Üye
  wessi
  Üye

  Üye No: 80344
  Mesaj Sayısı: 7
  Tecrübe Puanı: 1

  ben eüzü besmele çekerken bile vesvese veriyor iblis RABBİM yardımcın olsun inşallah ama ibadetimi arttırdıkça vesveseler azalmaya başladı namaza niyaza hakkıyla sarıl ALLAH (C.C) a dua et geçer inşALLAH rabbimin izniyle kardeşim selametle -Ferhat1991-

  ---


  Ibadet arttigi zaman vesvese azalmaz, aksine cogalir. Böyle seylerle kendinizi kandirmayiniz! Önemli olan kafaya takmamaktir.

  Yani, sen yoldan cikmis biri olsan, iblis seninle niye ugrassin! Sen dogru yoldayken, iblis seninle ugrasir, öyle degil mi?

  Arkadaslar birde sizden istirhamim olacak! Herseye "Allah razi olsun" deyip gecmeyin!

  Sizin de, "Agziniz Diliniz" var! Iki satir yorum yapin!

  Saygilar


 8. 7
  konya442 Emekli
  konya442
  Emekli

  Üye No: 80028
  Mesaj Sayısı: 557
  Tecrübe Puanı: 0

  Selamun aleykum arkadaslar ,, kusura bakmayin biraz sacma soru ama benim icin önemli , simdi konuya gecince gece yatarkene ruyamda ihtilam oldum ve wc gittimde sanki yere meni bulasmisti su da olabilir ve kendi kendine 2 dk kurudu ama ben ginede kiyatlan su dökdum 3 kere ve sonra yikadim , gusül almadan dedim bi abdest alim gusule sonra alirim biraz yattiktan sonra ve tabi abdest aldim ve yatagima dogru giderken , haliya cok az bir sekilde deydim ve sonra yataga girdimde sanki yorgan ayagama degdinde bir kir yada yapiskan bisi vardi sanki ayamda ama kirde olabilir cunku ben meniyi silmis eger meniyse ve abdest aldimda ayam tabi islak di ve yerde biraz belki kir vardir , ve simdi ben ooo haliyi odadan cikarmam mi lazim yada bir bez silmem mi lazim , ama iz felan da yok ,, ve bezlen silsemde icimden bir ses der ki , sen meniye deydim gine gusul al halbuki meniye deydinde yanilmiyorsam bisi olmaz ama ginede seytan iste kandiriyor beni ..

  2 sorum ise ben gusul almaya giderkene elbiselerim selenin icindeydi ,, ve cok dikkat ederek degmemeye calistim ve degmedim elbiselere , ve sonra ordan bir elbise giyerkene , elbisemi tam giydim derken yerde sanki bi beyaz bi leke vardi halbuki yerin rengi öyle karisik zaten musamba yani , ,, acaba elbiseyi giyersem cunup mi olur yada elbise pis mi olur , elbisede hic bir sey yok daha yeni yikadi annem .


 9. 8
  aziz83 Emekli
  aziz83
  Emekli

  Üye No: 78582
  Mesaj Sayısı: 571
  Tecrübe Puanı: 0

  Alıntı
  elbisede hic bir sey yok daha yeni yikadi annem .
  Olay bitmiştir..vesveseleri dikkate almayın...


 10. 9
  konya442 Emekli
  konya442
  Emekli

  Üye No: 80028
  Mesaj Sayısı: 557
  Tecrübe Puanı: 0

  Allah razi olsun Aziz abi , simdi o konuyu kapatyim demi , elbisem temiz dicem ve gunume devam etcem


 11. 10
  aziz83 Emekli
  aziz83
  Emekli

  Üye No: 78582
  Mesaj Sayısı: 571
  Tecrübe Puanı: 0

  Alıntı
  Allah razi olsun Aziz abi , simdi o konuyu kapatyim demi , elbisem temiz dicem ve gunume devam etcem

  aynen öyle kardeşim... 12. 11
  konya442 Emekli
  konya442
  Emekli

  Üye No: 80028
  Mesaj Sayısı: 557
  Tecrübe Puanı: 0

  SelamunAleyküm
  Acaba Bu Vesvesemi ? Benim bir sorunum var örneğin Besmele çekerken Allah (c.c.) ismini söylerken falan aklıma kötü şeyler geliyor

  Bu arkadasin böyle yazdiktan sonra simdi banada böyle olmaya basladi , Allahi düsündumde pis pis aklima seyler geliyor , bu arkadasin yazdikdan sonra aklima girdi bugun ve icim den bir ses artik sen Allah dusundunde aklima pis pis seyler gelir nasil kurtulurum


 13. 12
  konya442 Emekli
  konya442
  Emekli

  Üye No: 80028
  Mesaj Sayısı: 557
  Tecrübe Puanı: 0

  Kusura bakma Aziz abi

  Selamun aleykum arkadaslar ,, kusura bakmayin biraz sacma soru ama benim icin önemli , simdi konuya gecince gece yatarkene ruyamda ihtilam oldum ve wc gittimde sanki yere meni bulasmisti su da olabilir ve kendi kendine 2 dk kurudu ama ben ginede kiyatlan su dökdum 3 kere ve sonra yikadim , gusül almadan dedim bi abdest alim gusule sonra alirim biraz yattiktan sonra ve tabi abdest aldim ve yatagima dogru giderken , haliya cok az bir sekilde deydim ve sonra yataga girdimde sanki yorgan ayagama degdinde bir kir yada yapiskan bisi vardi sanki ayamda ama kirde olabilir cunku ben meniyi silmis eger meniyse ve abdest aldimda ayam tabi islak di ve yerde biraz belki kir vardir , ve simdi ben ooo haliyi odadan cikarmam mi lazim yada bir bez silmem mi lazim , ama iz felan da yok ,, ve bezlen silsemde icimden bir ses der ki , sen meniye deydim gine gusul al halbuki meniye deydinde yanilmiyorsam bisi olmaz ama ginede seytan iste kandiriyor beni ..

  Bunu cevaplasaniz ,, simdi haliyi odadan cikarmam mi lazim halbuki ayagimda belkii menide yokdu ginede süphe iste


 14. 13
  aziz83 Emekli
  aziz83
  Emekli

  Üye No: 78582
  Mesaj Sayısı: 571
  Tecrübe Puanı: 0

  Alıntı
  ben ginede kiyatlan su dökdum 3 kere ve sonra yikadim
  gerekeni yapmışsın kardeş için rahat olsun...


 15. 14
  konya442 Emekli
  konya442
  Emekli

  Üye No: 80028
  Mesaj Sayısı: 557
  Tecrübe Puanı: 0

  Bunu cevaplasaniz ,, simdi haliyi odadan cikarmam mi lazim halbuki ayagimda belkii menide yokdu ginede süphe iste

  Ama halida bisi goremiyorum yani


+ Yorum Gönder
Git 12 Son