Ölen bir yakının vasiyetini yerine getirmek zorunda mıyız? 5 üzerinden 3.83 | Toplam : 12 kişi
 1. 1
  gunahkar35 Üye
  gunahkar35
  Üye

  Üye No: 72932
  Mesaj Sayısı: 19
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 42

  Ölen bir yakının vasiyetini yerine getirmek zorunda mıyız?


  s.a bir bilen varmı bilmiyorum ama şöyle bir durum var;


  Dedem ölmeden önce mallarımdan bir camiye hayır olarak verin diyerek babama vasiyette bulunmuş. Bende dedim ki çevremizde bir camiye yardım gerekmemekte lakin madem bir yardım edeceksin okumak isteyen evlenmek yada hasta birine yardım et dedim sizce illede camiye mi yoksa hayır olsun diye verilmiş bir sözden benim dediklerime de yardım yapabilir mi ????


  vasiyet yerine getirilmezse ne olur

  İlgili Yazılar

 2. 2
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Ölen bir yakının vasiyetini yerine getirmek zorunda mıyız?


  Vasiyet İslam dininde meşrudur ve bu kitap, sünnet ve icma ile sabit olmuştur. Bakara sûresinin 180. âyetinde: "Birinize ölüm geldiği zaman, eğer bir hayır bırakacaksa anaya, babaya, yakınlara uygun bir biçimde vasiyet etmek, Allah'tan korkanlar üzere bir borçtur' buyrulmaktadır.

  Dedenin vasiyetini baban bir camiye bir miktar bağış yaparak yerine getirsin. Yine fakirlere veya muhtaç olan ihtiyaç sahiplerine de bağışta bulunabilirsiniz.


 3. 3
  gunahkar35 Üye
  gunahkar35
  Üye

  Üye No: 72932
  Mesaj Sayısı: 19
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 42

  --->: Ölen bir yakının vasiyetini yerine getirmek zorunda mıyız?


  ama agbı vasıyet degıl kendılıgınden solemıs yanı sızden bana para kalırsa kı kalmıs o parayla bır camıye yardım edecem demıs bende dedımkı baba sukur burdakı camılerın yardıma ıhtıyacı yok ama cevremızde cok ac fakır okuyamayan evlenemeyen hasta ınsanlar var yapcaksan onlara yap dedım yanı sartmıdır camıye yardım etmesı ?


 4. Reklam

 5. 4
  aziz83 Emekli
  aziz83
  Emekli

  Üye No: 78582
  Mesaj Sayısı: 576
  Tecrübe Puanı: 0

  --->: Ölen bir yakının vasiyetini yerine getirmek zorunda mıyız?


  Alıntı
  ama agbı vasıyet degıl kendılıgınden solemıs
  güzel kardeşim vasiyet illa bir kağıda yazılmış belge demek değildir..sözlü olarak söylenebilir..benim burdan anladığım babanızın söylediği vasiyet hükmündedir ve Ölenin bıraktığı malın üçte biriyle, yaptığı vasiyetleri yerine getirmek varisler üzerine vaciptir.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bence evet . Dinsel hükümlülüğünü pek bilemem ama vasiyetler yerine getirilirse merhumun gönlü rahat eder . Kabrini rahat yatar . Ben olsam şöyle düşünürdüm ki babanızda öyle düşünmüş olmalı . Camiye eğer yardım edersem , birçok insan bundan yaralanacak ve bir kişöye yardım etmek yerine bir çok kişiyi bir anda mutlu edip,yardım edebilirim . Ama camiye bir miktar para verip ,geri kalanıylada hasta , okuyan , fakir insanlara verebilirsin. Bu arada başınız sağ olsun..


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İyi günler.sevdigim erkek arkadaşımı dayısının kızıyla evlendirmek istiyorlar annesi ölmeden vasiyet etmiş o kızla evlen diye oda beni seviyor benle evlenmek istiyor bunun günahı var vasiyetini yerine getirmek zorunda mı?


 8. 7
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Hayırlı günler. Bu kişinin annesinin vasiyetine uymasına imkan varsa ve uygun ise bunu yerine getirmesi güzel olur. Ama yerine getirmek zorunda değildir ve bu vasiyet bağlayıcı bir vasiyet sayılmaz.


+ Yorum Gönder